Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Czy biologiczne bomby przylecą do nas?

10.10.2014

Sprawa jest niesłychanie poważna i niebezpieczna - pisze Janusz Szewczak.

Duże kraje i wielkie linie lotnicze zastanawiają się nad całkowitym wstrzymaniem lotów do Afryki Zachodniej zwłaszcza trzech krajów najmocniej dotkniętych wirusem Ebola. Istnieje realne niebezpieczeństwo, że również działania terrorystów mogłyby polegać na wyekspediowaniu zarażonych wirusem do dużych portów lotniczych i skupisk ludzkich w USA, Europie, Azji i Australii.

W Polsce dopiero Sanepid zaczyna liczyć czarnoskórych studentów. Polskie władze nie do końca wiedzą ilu czarnoskórych obywateli przybywa do Polski. Między bajki można włożyć zapewnienia wojewody warszawskiego, że Port Lotniczy na Okęciu jest perfekcyjnie przygotowany na tego typu zagrożenia epidemiologiczne. Pierwsze ogniska zarazy i śmiertelne przypadki zanotowano już w pobliżu Polski, w Lipsku, w Macedonii i Pradze.

Ebola niewątpliwie wstrzyma pozytywne efektywny eksportowe polskiego programu handlu z Afryką znanego jako Go Africa, z którego tak dumny był J. Piechociński. Szanse na 5-6 mld dolarów obrotów i przekroczenie 1 proc. polskiego eksportu do Afryki wydają się być w tej sytuacji wątpliwe.

Istnieje realne zagrożenie pogłębienie się zjawisk recesyjnych w gospodarce światowej, w tym również w Europie i w strefie Euro z powodu nasilania się tendencji izolacjonistycznych i coraz bardziej drastycznych barier w kontaktach międzyludzkich i handlowych między światem a Afryką. Również gospodarka Chin może ucierpieć z tego tytułu, albowiem Chiny są gospodarczo najbardziej aktywnym podmiotem na rynkach afrykańskich.

Będzie to miało niestety negatywne znaczenie również dla polskiego wzrostu gospodarczego i polskiego eksportu. Nawet amerykańskie wojsko i Pentagon obawiają się podjęcia radykalnych działań pomocowych na terenie Afryki i mimo, że MFW, jak i Bank Światowy przeznaczyły ok. miliarda dolarów na pomoc w walce z wirusem Ebola i niewielu jest chętnych na podjęcie kompleksowych działań na terenie Afryki Zachodniej.

Widocznie premier E. Kopacz dopiero po wizycie u prezydenta Francji F. Hollanda zdała sobie świadomość ze skali zagrożenia i poleciła naszemu geniuszowi od zdrowia przygotowanie instrukcji zachowania się na wypadek zarażenia się wirusem Ebola. Jesteśmy absolutnie nieprzygotowani na tego typu zagrożenia i nie kontrolujemy też precyzyjnie w skali kontaktów zagranicznych obywateli z Zachodniej Afryki czy możliwości zarażenia się przez polskich obywateli wyjeżdżających za granicę lub przebywających w dużych tranzytowych portach lotniczych. Na razie nie wstrzymano też wiz dla osób pochodzących z Afryki przybywających do Polski nawet z jej zachodniej części.

Wydaje się, że MSZ powinien natychmiast wstrzymać wszelkie wyjazdy polskich obywateli do krajów Afryki Zachodniej i ściśle monitorować napływ obywateli mających kontakt z osobami podejrzanymi o zarażenie wirusem Ebola.

Sprawa jest niesłychanie poważna i niebezpieczna oraz może stanowić prawdziwe pandemium i być zarazem puszką Pandory. Epidemia może się okazać się groźniejsza od wojny.

Janusz Szewczak,

Główny ekonomista SKOK

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook