Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Czy biologiczne bomby przylecą do nas?

10.10.2014

Sprawa jest niesłychanie poważna i niebezpieczna - pisze Janusz Szewczak.

Duże kraje i wielkie linie lotnicze zastanawiają się nad całkowitym wstrzymaniem lotów do Afryki Zachodniej zwłaszcza trzech krajów najmocniej dotkniętych wirusem Ebola. Istnieje realne niebezpieczeństwo, że również działania terrorystów mogłyby polegać na wyekspediowaniu zarażonych wirusem do dużych portów lotniczych i skupisk ludzkich w USA, Europie, Azji i Australii.

W Polsce dopiero Sanepid zaczyna liczyć czarnoskórych studentów. Polskie władze nie do końca wiedzą ilu czarnoskórych obywateli przybywa do Polski. Między bajki można włożyć zapewnienia wojewody warszawskiego, że Port Lotniczy na Okęciu jest perfekcyjnie przygotowany na tego typu zagrożenia epidemiologiczne. Pierwsze ogniska zarazy i śmiertelne przypadki zanotowano już w pobliżu Polski, w Lipsku, w Macedonii i Pradze.

Ebola niewątpliwie wstrzyma pozytywne efektywny eksportowe polskiego programu handlu z Afryką znanego jako Go Africa, z którego tak dumny był J. Piechociński. Szanse na 5-6 mld dolarów obrotów i przekroczenie 1 proc. polskiego eksportu do Afryki wydają się być w tej sytuacji wątpliwe.

Istnieje realne zagrożenie pogłębienie się zjawisk recesyjnych w gospodarce światowej, w tym również w Europie i w strefie Euro z powodu nasilania się tendencji izolacjonistycznych i coraz bardziej drastycznych barier w kontaktach międzyludzkich i handlowych między światem a Afryką. Również gospodarka Chin może ucierpieć z tego tytułu, albowiem Chiny są gospodarczo najbardziej aktywnym podmiotem na rynkach afrykańskich.

Będzie to miało niestety negatywne znaczenie również dla polskiego wzrostu gospodarczego i polskiego eksportu. Nawet amerykańskie wojsko i Pentagon obawiają się podjęcia radykalnych działań pomocowych na terenie Afryki i mimo, że MFW, jak i Bank Światowy przeznaczyły ok. miliarda dolarów na pomoc w walce z wirusem Ebola i niewielu jest chętnych na podjęcie kompleksowych działań na terenie Afryki Zachodniej.

Widocznie premier E. Kopacz dopiero po wizycie u prezydenta Francji F. Hollanda zdała sobie świadomość ze skali zagrożenia i poleciła naszemu geniuszowi od zdrowia przygotowanie instrukcji zachowania się na wypadek zarażenia się wirusem Ebola. Jesteśmy absolutnie nieprzygotowani na tego typu zagrożenia i nie kontrolujemy też precyzyjnie w skali kontaktów zagranicznych obywateli z Zachodniej Afryki czy możliwości zarażenia się przez polskich obywateli wyjeżdżających za granicę lub przebywających w dużych tranzytowych portach lotniczych. Na razie nie wstrzymano też wiz dla osób pochodzących z Afryki przybywających do Polski nawet z jej zachodniej części.

Wydaje się, że MSZ powinien natychmiast wstrzymać wszelkie wyjazdy polskich obywateli do krajów Afryki Zachodniej i ściśle monitorować napływ obywateli mających kontakt z osobami podejrzanymi o zarażenie wirusem Ebola.

Sprawa jest niesłychanie poważna i niebezpieczna oraz może stanowić prawdziwe pandemium i być zarazem puszką Pandory. Epidemia może się okazać się groźniejsza od wojny.

Janusz Szewczak,

Główny ekonomista SKOK

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook