Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Czy biologiczne bomby przylecą do nas?

10.10.2014

Sprawa jest niesłychanie poważna i niebezpieczna - pisze Janusz Szewczak.

Duże kraje i wielkie linie lotnicze zastanawiają się nad całkowitym wstrzymaniem lotów do Afryki Zachodniej zwłaszcza trzech krajów najmocniej dotkniętych wirusem Ebola. Istnieje realne niebezpieczeństwo, że również działania terrorystów mogłyby polegać na wyekspediowaniu zarażonych wirusem do dużych portów lotniczych i skupisk ludzkich w USA, Europie, Azji i Australii.

W Polsce dopiero Sanepid zaczyna liczyć czarnoskórych studentów. Polskie władze nie do końca wiedzą ilu czarnoskórych obywateli przybywa do Polski. Między bajki można włożyć zapewnienia wojewody warszawskiego, że Port Lotniczy na Okęciu jest perfekcyjnie przygotowany na tego typu zagrożenia epidemiologiczne. Pierwsze ogniska zarazy i śmiertelne przypadki zanotowano już w pobliżu Polski, w Lipsku, w Macedonii i Pradze.

Ebola niewątpliwie wstrzyma pozytywne efektywny eksportowe polskiego programu handlu z Afryką znanego jako Go Africa, z którego tak dumny był J. Piechociński. Szanse na 5-6 mld dolarów obrotów i przekroczenie 1 proc. polskiego eksportu do Afryki wydają się być w tej sytuacji wątpliwe.

Istnieje realne zagrożenie pogłębienie się zjawisk recesyjnych w gospodarce światowej, w tym również w Europie i w strefie Euro z powodu nasilania się tendencji izolacjonistycznych i coraz bardziej drastycznych barier w kontaktach międzyludzkich i handlowych między światem a Afryką. Również gospodarka Chin może ucierpieć z tego tytułu, albowiem Chiny są gospodarczo najbardziej aktywnym podmiotem na rynkach afrykańskich.

Będzie to miało niestety negatywne znaczenie również dla polskiego wzrostu gospodarczego i polskiego eksportu. Nawet amerykańskie wojsko i Pentagon obawiają się podjęcia radykalnych działań pomocowych na terenie Afryki i mimo, że MFW, jak i Bank Światowy przeznaczyły ok. miliarda dolarów na pomoc w walce z wirusem Ebola i niewielu jest chętnych na podjęcie kompleksowych działań na terenie Afryki Zachodniej.

Widocznie premier E. Kopacz dopiero po wizycie u prezydenta Francji F. Hollanda zdała sobie świadomość ze skali zagrożenia i poleciła naszemu geniuszowi od zdrowia przygotowanie instrukcji zachowania się na wypadek zarażenia się wirusem Ebola. Jesteśmy absolutnie nieprzygotowani na tego typu zagrożenia i nie kontrolujemy też precyzyjnie w skali kontaktów zagranicznych obywateli z Zachodniej Afryki czy możliwości zarażenia się przez polskich obywateli wyjeżdżających za granicę lub przebywających w dużych tranzytowych portach lotniczych. Na razie nie wstrzymano też wiz dla osób pochodzących z Afryki przybywających do Polski nawet z jej zachodniej części.

Wydaje się, że MSZ powinien natychmiast wstrzymać wszelkie wyjazdy polskich obywateli do krajów Afryki Zachodniej i ściśle monitorować napływ obywateli mających kontakt z osobami podejrzanymi o zarażenie wirusem Ebola.

Sprawa jest niesłychanie poważna i niebezpieczna oraz może stanowić prawdziwe pandemium i być zarazem puszką Pandory. Epidemia może się okazać się groźniejsza od wojny.

Janusz Szewczak,

Główny ekonomista SKOK

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook