Jedynie prawda jest ciekawa


Czy 11 listopada policja zachowa się podobnie?

05.10.2012

Oczekuję, że skoro policja przedsięwzięła takie środki przed marszem „Obudź się, Polsko!”, to podobnie będzie się zachowywać w listopadzie i nie dopuści do przyjazdu i ataku niemieckich bandziorów - mówi Łukasz Warzecha, publicysta "Faktu" i "Uważam Rze".

Stefczyk.info: „Nasz Dziennik” przynosi informację o szczegółowych kontrolach policji, którym byli poddani jadący na marsz „Obudź się, Polsko”. Czy uważa pan takie praktyki za uzasadnione?

Gdyby działo się to w normalnych warunkach, to znaczy – gdyby nie było żadnego powodu, by podejrzewać złą wolę, to ja bym się na takie działania nie obruszał, bo w końcu sam się tego domagałem, jeśli chodziło o przyjazd niemieckich zadymiarzy rok temu na 11 listopada. Uważam, że policja powinna wtedy zrobić dokładnie to, co zrobiła z uczestnikami marszu „Obudź się, Polsko!”. Rozumiem, że takie prewencyjne działania się prowadzi, bo policja może mieć wątpliwości co do pokojowego charakteru manifestacji. Natomiast trzeba to wydarzenie rozpatrywać w szerszej perspektywie – choćby podpisanej przez prezydenta Komorowskiego nowelizacji ustawy o zgromadzeniach publicznych. Warto też przypomnieć działania policji właśnie 11 listopada, bezkarność niemieckich bandziorów i pamiętne kadry nagrane amatorską kamerą, jak jeden z policjantów po cywilu traktuje przechodnia, to faktycznie można mieć wątpliwości czy nie chodziło o jakąś formę szykany. Ale to tylko wątpliwości – fundamentalnie się na to nie oburzam. Miarodajnym jest dopiero zachowanie policji w trakcie marszu czy manifestacji – w przypadku marszu „Obudź się Polsko” było bardzo dobre.

W kontekście marszu „Obudź się Polsko” nie sposób nie zapytać o przygotowania do Marszu Niepodległości. Atmosfera jest chyba jeszcze bardziej gorąca niż rok temu. Można obawiać się zadym i zamieszek?

Niestety, można się tego obawiać. Mówi o tym to, jak policja nie dawała sobie rady z zabezpieczeniem marszu rok temu. Zachowanie policji wobec samego marszu pozostawiało wiele do życzenia – i chodzi tu nie tylko o wspomniane wcześniej incydenty, ale też całą sytuację na Placu Konstytucji, gdzie policja potraktowała wszystkich jak zadymiarzy, których była mała grupa. Od tamtej pory niewiele się zmieniło. Policjanci podobnie jak rok temu zapewniają, że mają wszystko pod kontrolą, a tak po prostu nie jest. Oczekiwałbym, że skoro policja przedsięwzięła takie środki przed marszem „Obudź się, Polsko!”, to podobnie będzie się zachowywać w listopadzie i na przykład wyciągnie wnioski z informacji, które, mam nadzieję, dostarczają im służby specjalne, czyli głównie ABW. Nie chciałbym, żeby powtórzyły się wydarzenia z ubiegłego roku, kiedy to niemieckie bandziory atakowały naszych obywateli. Przepisy dają policjantom zatrzymania prewencyjnego osób, wobec których policja podejrzewa, że mogą naruszyć porządek publiczny. I w zeszłym roku w stosunku do obywateli Niemiec powinni z tego prawa skorzystać. Liczę, że w tym roku zadziałają bardziej zdecydowanie.

Przy okazji rozmowy na temat działań policji: jak pan ocenia ostatnie działania służb wobec kibiców? Głośno jest o przypadku Starucha, a także zatrzymaniu jego dziewczyny…

Warto przypomnieć, jak działa mechanizm prawny. Policja działa albo samodzielnie, albo na polecenie prokuratury i wtedy należy się przyglądać temu, co robi prokuratura. Nie zawsze jest tak, że policja jest motorem i źródłem wszystkich działań. Jeżeli chodzi konkretnie o sprawę środowiska kibicowskiego, to tutaj też jestem bardziej sceptyczny. Wstrzymuję się od oceny, dlaczego Piotr Staruchowicz siedzi w areszcie, daleki też jestem od tezy, że jest on więźniem politycznym. Mam nadzieję, że oskarżenia pod jego adresem zostaną rzetelnie wyjaśnione. Jedyne w jego przypadku, co mi się nie podoba to fakt, że człowiek siedzi tyle czasu za kratami przy bardzo słabych dowodach. Areszt tymczasowy powinien być obwarowany bardzo precyzyjnymi warunkami i w sytuacji, gdy prokuratura nie ma wystarczających dowodów, nie powinien być przedłużany. To jednak problem systemowy i dotyka on nie tylko „Starucha”.

Natomiast historia jego dziewczyny jest zupełnie inna. Mieliśmy przy niej do czynienia ze śmiesznym zarzutem i absurdalnymi działaniami zastosowanymi wobec młodej dziewczyny. Czynienie zarzutu, że ktoś siedział na nienumerowanym krzesełku na meczu i wywlekanie człowieka z tego powodu o szóstej rano to metody, które moim zdaniem zasługują przynajmniej na wewnętrzną kontrolę w policji. Podsumowując, traktuję różne sprawy indywidualnie. Jest oczywiście pewna atmosfera i tendencja niebezpieczna i idzie to w złym kierunku - temu absolutnie nie można zaprzeczyć. Ale nie wrzucałbym wszystkich spraw do jednego worka, bo jednak każda z nich jest trochę inna i nie warto się zapędzać i z góry orzekać, że każda interwencja policji jest formą szykany.

not. sv

[Fot. blogpress]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook