Jedynie prawda jest ciekawa


Człowiek wielkiej wiary i wielkiej mądrości

12.02.2013

Z wielkim przejęciem odebrałem wiadomość o podjętej przez Benedykta XVI decyzji o abdykacji ze Stolicy Piotrowej. Benedykt XVI prowadził Kościół wypełniając w sposób doskonały słowa encykliki swego Poprzednika bł. Jana Pawła II: "Fides et ratio" - jest człowiekiem wielkiej wiary i wielkiej mądrości.

Wszystkim szczególnie polecam, wydawane także po polsku, zapisy ze środowych audiencji generalnych, w czasie których przez ostatnie lata Benedykt XVI przedstawiał sylwetki Ojców Kościoła oraz wielkich pasterzy pierwszych wieków aż po wczesne Średniowiecze. To wspaniała lektura niezwykłej mądrości, która pozwala odnaleźć się nam w Tradycji Wiary.

Pontyfikat Benedykta XVI będzie dla mnie także pontyfikatem encykliki "Caritas in Veritate" , którą miałem zaszczyt omawiać i studiować, tuż po jej publikacji, podczas sesji intelektualistów organizowanej przez Kurię Rzymską i Uniwersytet Laterański. To bardzo ważny dokument także dla każdego współczesnego polityka.

Benedykta XVI spotkałem osobiście tylko raz - we wrześniu 2012 roku. To właśnie wtedy zaskoczyło mnie jak wielka jest różnica między siłą jego wiary i umysłu a jego słabością fizyczną...

Benedykt XVI podjął swoją decyzję dla dobra Kościoła, tak jak dla dobra Kościoła swoją decyzję o "trwaniu na Krzyżu" (jak powiedział kard. Dziwisz) podejmował bł. Jan Paweł II. Ufam, że Kościół będzie wzmocniony przez obie te postawy.

Dlatego proszę wszystkich, by dziś nie ulegali dziś ani medialnemu szaleństwu poszukiwania znaków ani grzechowi czytania przepowiedni ani też nie ulegali pokusie łatwego porównywania papieży o rożnych charyzmatach. Proszę wszystkich, by modlili się teraz za Kościół o szczególną obecność Ducha Świętego w nadchodzących dniach. Bóg zapłać, Benedykcie XVI !

Krzysztof Szczerski

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook