Jedynie prawda jest ciekawa


Człowiek, który ogranicza wolność słowa, otwiera skwer wolnego słowa

05.06.2012

Wczoraj odbyła się w Warszawie uroczystość, podczas której prezydent Komorowski wzniósł się na szczyty hipokryzji. Razem z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz, otworzył Skwer Wolnego Słowa obok budynku na ulicy Mysiej, będącego siedzibą PRL-owskiego urzędu cenzury.

Otwarcie takiego skweru w dniu 4 czerwca (w dniu wyborów będących rezultatem okrągłostołowego porozumienia) w tak historycznym miejscu, ma być zdaniem prezydenta potwierdzeniem powszechnej wolności  słowa w Polsce.

Niestety rzeczywistość jest zgoła inna, nigdy jeszcze w ostatnich 22-latach, ograniczenia wolności słowa nie były tak powszechne i to na skutek otwartych działań zarówno większości parlamentarnej PO-PSL i w wyłonionego przez nią rządu, a także niestety samego prezydenta Komorowskiego.

Najbardziej widocznym tego potwierdzeniem jest nie przyznanie przez KRRiT miejsca na pierwszym multipleksie dla telewizji TRWAM. Za taką, a nie inna decyzję w tej sprawie, powiedzmy wprost decyzję polityczną, odpowiada głównie przewodniczący KRRiT Jan Dworak , nominowany do Rady właśnie przez  prezydenta Komorowskiego.

W związku z uczestnictwem w posiedzeniach sejmowej komisji kultury, która zajmowała się tą sprawą, miałem możliwość zapoznania się z zawartością wniosków koncesyjnych podmiotów, które o miejsce na multipleksie się ubiegały.

Już pobieżne zapoznanie się z ich zawartością, każe jednoznacznie stwierdzić, że miejsca na multipleksie otrzymały niestety spółki, które nie miały majątku, środków finansowych na kontach, a w konsekwencji zdolności kredytowej, która pozwalałaby finansować działalność nadawczą z pożyczek bankowych.

Ba niektóre z nich nie miały nie tylko możliwości finansowych ale także kadrowych i programowych aby nadawać jakikolwiek program, a mimo to znalazły uznanie u członków KRRiT i koncesję na multipleks uzyskały.

I nic tu nie zmienia rozstrzygniecie WSA w Warszawie, oddalające skargę fundacji Lux Veritatis (zresztą niejednogłośne) na decyzję KRRiT, ponieważ sąd nie badał zawartości finansowej wniosków koncesyjnych, a jedynie procedurę administracyjną.

Ba, przewodniczący KRRiT nic sobie nie robi, ani z ponad 2,2 mln podpisów pod protestem w sprawie nieprzyznania miejsca na multipleksie telewizji Trwam, ani z licznych marszów protestacyjnych, które miały miejsce w blisko 100 miastach, w których uczestniczyło już kilkaset tysięcy osób, wreszcie uchwał protestacyjnych ponad 100 różnych samorządów w tym 4 samorządów województw.

Wręcz przeciwnie kolejnymi swoimi publicznymi wypowiedziami wręcz prowokuje wszystkich protestujących, informując na przykład na posiedzeniu sejmowej komisji kultury, że w KRRiT jest ponad 50 tysięcy kopert ale nie wie ile zawierają podpisów, ponieważ nikt ich nie rozpakował (KRRiT zatrudnia blisko 130 pracowników).

Ale nieprzyznanie koncesji telewizji TRWAM to najbardziej dobitny ale przecież nie jedyny przykład ograniczania wolności słowa w Polsce.

Cenzura tolerowana przez KRRiT jak nigdy w tym dwudziestoleciu jest wszechogarniająca w mediach publicznych w Polsce. Po wyrzuceniu z mediów publicznych większości dziennikarzy, kojarzonych z prawicowymi poglądami, powszechna jest cenzura prewencyjna, nie pozwalająca dziennikarzom, na zajmowanie się jakimikolwiek materiałami krytycznymi wobec obecnie rządzących.

Tylko olbrzymie protesty społeczne spowodowały, że rządzący telewizją zdecydowali się na razie zachować 40 minutowy program publicystyczny Jana Pospieszalskiego, który raz w tygodniu o godzinie 22.30 w TVP Info, prezentuje krytyczne materiały albo dyskusje dotyczące rządzących.

Podobnie jest w w drugim publicznym medium Polskim Radiu. W najbardziej słuchanym programie I tego radia w programach publicystycznych, prowadzący dziennikarze zachowują się gorzej w stosunku do opozycji niż dziennikarze w stanie wojennym. A już programy publicystyczne nadawane w każdą niedzielę tuż po godzinie 12-stej są tak skrajnie tendencyjne, że przedstawicieli opozycji nie zaprasza się do nich wcale.

Wszystko to dzieje się pod czujnym okiem KRRiT ale jej przewodniczący Dworak pytany o ten wręcz dojmujący brak pluralizmu w mediach publicznych i wszechobecną cenzurę prewencyjną, zawsze odpowiada, że nie widzi tutaj żadnych problemów.

Choćby tylko z tych powodów, prezydent Komorowski jest obecnie ostatnim człowiekiem w Polsce, który powinien świętować otwarcie Skweru Wolnego Słowa.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook