Jedynie prawda jest ciekawa


Część rozmów jest spoza kokpitu

08.04.2015

W nowych odczytach czarnych skrzynek pomieszano wypowiedzi załogi znajdującej się w kokpicie z rozmowami osób przebywających poza nim.

W nowo opublikowanych stenogramach nie ma pełnej korespondencji między tupolewem a wieżą - zauważył kpt. Artur Wosztyl w TVN24. Dowódca Jaka-40 uważa, że w nowych odczytach czarnych skrzynek przemieszano wypowiedzi członków załogi znajdującej się w kokpicie z rozmowami osób przebywających poza nim. Stąd wrażenie chaosu.

  „Zwróciłem uwagę, na to co zostało opublikowane. To miało być 30 proc więcej informacji, ale pewne rzeczy zostały skrócone - np. korespondencja między tupolewem a wieżą”— stwierdził w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim dowódca Jaka-40, który 10. kwietnia wylądował w Smoleńsku.

„Trzeba wykazać się złą wolą, by ciągle powtarzać te same rzeczy. To nie są rozmowy wyłącznie załogi. Widać ewidentnie - ekspertyza Instytutu Sehna to wykazała - że tam są też rozmowy które idą w innym kierunku. Mikrofony zbierały słowa spoza kokpitu”— tłumaczył lotnik.

Wosztyl zapewniał, że nigdy nie spotkał się  z sytuacją, by ktoś powiedział podczas zniżania samolotu „śmiało zmieścisz się”.

Jego zdaniem ta fraza mogła dotyczyć kogoś, kto wchodził do prezydenckiej salonki. Pilot zapewniał też, że choć wiele razy latał z generałem Błasikiem nigdy nie zdarzyło się, żeby był apodyktyczny w kabinie. Przypomniał dwie sytuacje, kiedy warunki pogodowe gwałtownie się pogorszyły. Raz zarządził powrót do Warszawy, drugi raz poprosił, by miejsce II pilota zajął bardziej doświadczony pilot. W obu - generał nie protestował.

 „Wracamy do retoryki narzuconej przez MAK”- mówił o materiałach ujawnionych przez RMF.

„Gdyby generał był w kokpicie - nie byłoby problemu z odszyfrowaniem jego stwierdzeń”— zauważył.

Wykluczył tez podkreślaną przez Edmunda Klicha możliwość by sama obecność generała Błasika w kokpicie - paraliżowała załogę.

 Ci ludzie latali w specpułku - kilkanaście lat z generałami, prezydentami - mówił. Jego zdaniem Klich - nadinterpretowuje zapis rozmów z kokpitu.

Przypomniał też, że w jego własnej sprawie Edmund Klich, już po orzeczeniu komisji, która uniewinniła załogę Jaka z zarzutów ryzykownego lądowania Klich dzwonił do dowództwa, i wygłosił uwagę: „ Jeśli nie ukarzecie załogi Jaka, to sobie w stopę strzelicie”

Według Wosztyla „dąży się do potwierdzenia tezy założonej 5 lat temu.

Jak podkreślał pilot -przy widzialności 200 metrów nie da się wylądować na tak wyposażonym lotnisku, jakie było w Smoleńsku.

„Wiedzieli to piloci tupolewa. Ja to wiem. Natomiast zniżanie się do wysokości decyzji - nie jest przestępstwem”— podkreślił.

Wosztyl mówił również, że nigdy nie zdarzyło się by ktoś pił alkohol w kokpicie samolotu.

„To niedorzeczność. Nie wierzę! Chaos w kokpicie - to narracja, która ma potwierdzać winę pilotów tupolewa. Najprawdopodobniej część stenogramów dotyczy rozmów spoza kokpitu”— tłumaczył.

Jak podkreślił on sam do tej pory nie wie co tak naprawdę wydarzyło się na pokładzie samolotu.
 „Nikt do tej pory nie odpowiedział na to pytanie” - powiedział Artur Wosztyl.

ansa/es/TVN24

Fot. Andrzej Hrechorowicz, kadr z filmu Anity Gargas "Anatomia Upadku"


Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook