Jedynie prawda jest ciekawa


Czego nie powiedział Franciszek?

30.07.2013

"Papież Franciszek w Brazylii wyraźnie rozczarował tych, którzy chcieliby go wsadzić w buty liberała i antyklerykała. Rozczarował też marksizujących wyznawców teologii wyzwolenia, których oczekiwania jako już byłych duchownych nagłaśniano w prasie" - pisze ks. Henryk Zieliński.

Krótka, bo niespełna tygodniowa pielgrzymka papieża Franciszka do Brazylii z okazji Światowych Dni Młodzieży mówi nam o nim więcej niż mijające właśnie pięć miesięcy jego pontyfikatu. Dotąd bowiem dzień po dniu byliśmy „informowani”, że papież znowu skarcił albo przynajmniej upomniał jak nie biskupów, to księży, jak nie księży, to zakonnice. Wykorzystywanie papieża Franciszka do stawiania Kościoła w Polsce w stan oskarżenia stało się codzienną praktyką wielu antykościelnych mediów, a co gorsza, również współpracujących z nimi duchownych. Tak zmanipulowane wypowiedzi papieża nieraz bywały przyczyną frustracji również wśród gorliwych katolików.

Niewiele brakowało, aby i tym razem najważniejszym szczegółem w relacjonowaniu Światowych Dni Młodzieży nie stała się czarna teczka, którą papież osobiście wnosił na pokład samolotu. Zainteresowanie nią ubawiło nawet samego Franciszka, któremu przyszło objaśniać jej zawartość światowym mediom. Ale szczęśliwie tym razem najważniejsze spotkania i przymówienia papieża były na żywo transmitowane w telewizji, radiu oraz w internecie i można się z nimi zapoznać w całości. Naprawdę warto.

Papież Franciszek w Brazylii wyraźnie rozczarował tych, którzy chcieliby go wsadzić w buty liberała i antyklerykała. Rozczarował też marksizujących wyznawców teologii wyzwolenia, których oczekiwania jako już byłych duchownych nagłaśniano w prasie. Odwiedzając brazylijskie dzielnice biedy, jakich nie brakuje i u nas, papież nie wzywał do rewolucji, ale do solidarności i miłości, do przezwyciężania „kultury odrzucenia”, w której nie ma miejsca dla najsłabszych. Kiedy zaś mówił do młodzieży o buncie, to chodziło o bunt przeciwko „kulturze tymczasowości”, która przejawia się w modzie na wolne związki i w niezdolności podejmowania decyzji wiążących na całe życie. Wzywając do robienia „rabanu na ulicach”, nie nawoływał do ulicznych burd, ale do większej aktywności i misyjnej gorliwości młodych katolików w przestrzeni publicznej. Bezlitośnie obnażył intencje tych, którzy pod szczytnymi hasłami dążą do legalizacji narkotyków, a naprawdę chodzi im tylko o pieniądze i władzę.

Nieznane nam dotąd oblicze papieża Franciszka odsłonił również jego program odnowy Kościoła, przedstawiony w czasie spotkań z duchowieństwem i biskupami Brazylii, a zwłaszcza z reprezentantami episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Te szczegółowe analizy problemów współczesnego duszpasterstwa i wskazania konkretnych rozwiązań, do których jeszcze wrócimy po wakacjach, obalają kreowane w ostatnich miesiącach wyobrażenie o papieżu jako bohaterze zabawnych anegdot. Ten człowiek ma konkretny program, który będzie realizował z jezuicką konsekwencją. Dziennikarze rozmawiający z papieżem na pokładzie samolotu usłyszeli, że nie ma on zamiaru zmieniać nauczania Kościoła w kwestii nierozerwalności małżeństwa, kapłaństwa kobiet, celibatu księży, stosunku do homoseksualizmu i homoseksualistów ani w żadnej innej sprawie, w której Kościół podlega ostatnio brutalnym naciskom świata. Nie jest też zapalonym tropicielem grzechu w Kościele. Woli mówić o Bożym Miłosierdziu i wzywać do nawrócenia.

Warto także odnotować dwa gesty papieża Franciszka wobec Polaków. Pierwszy to ogłoszenie następnych Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku właśnie w Polsce, w Krakowie. Drugi to zapowiedź kanonizacji Jana Pawła II z wyraźnym zaznaczeniem, że w ostatecznym wyborze terminu między listopadem tego roku a kwietniem roku przyszłego papież będzie miał wzgląd na Polaków! Zwłaszcza na tych, którzy przyjadą autokarami, bo nie będzie ich stać na samolot do Rzymu ani na hotel w Rzymie. To wiele mówi o stosunku papieża Franciszka do Polski i do Polaków. Więcej niż tysiące słów.

Ks. Henryk Zieliński

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook