Jedynie prawda jest ciekawa


Czas skończyć z mentalnością postkolonialną

08.08.2012

Polska dyplomacja powinna przypominać światu, że tylko w Polsce niemiecki okupant wprowadził karę śmierci za pomoc Żydom i to nie tylko wobec osób świadczących tę pomoc, ale także ich rodzin - pisze Mastalerek. Poniżej całość listu posła PiS.

Zwracam się do pana ministra o zaprzestanie promowania przez polskie placówki dyplomatyczne publikacji pt. „Inferno of choices. Poles and the Holocaust”. Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita” „dominującym tematem opracowania jest nasz antysemityzm, a bohaterami - szmalcownicy i Polacy szabrujący żydowskie majątki”.

Publikowanie takich książek, wspartych autorytetem polskiej dyplomacji, wśród mało zorientowanych historią Polski zagranicznych czytelników, powiela negatywne stereotypy o Polsce i Polakach i w efekcie jest jedną z przyczyn szerzenia się kłamstwa o „polskich obozach koncentracyjnych”. Kłamstwa, które polska dyplomacja powinna konsekwentnie zwalczać, a nie stwarzać podatny grunt ułatwiający jego powtarzanie. Prezentowania marginalnych, patologicznych zachowań w publikacjach promowanych przez MSZ przyczynia się do powstawania uogólniających, a przez to krzywdzących i nieprawdziwych stereotypów o Polsce i Polakach. Rolą MSZ powinno być przypominanie światu, że Polska pierwsza i samotnie stawiła czoło niemieckiemu okupantowi. Sam pisał pan w swojej książce, że jest najbardziej dumny jako Polak „z honorowej karty w II wojnie światowej - z tego, że Polska była pierwszym krajem walczącym z Hitlerem. Wydaje mi się, że wielu naszych sojuszników do dziś irytuje, gdy im o tym przypominamy, bo mają wobec nas wyrzuty sumienia”. Czyżby zmienił pan zdanie?

Polska dyplomacja powinna przypominać światu, że tylko w Polsce niemiecki okupant wprowadził karę śmierci za pomoc Żydom i to nie tylko wobec osób świadczących tę pomoc, ale także ich rodzin. Mimo grożącej śmierci Polacy ofiarnie pomagali swoim żydowskim sąsiadom. MSZ powinno prowadzić aktywne kampanie pokazujące światu heroiczne postawy takie jak chociażby rodziny Ulmów z Markowej, która za pomoc Żydom zapłaciła najwyższą cenę, zapłaciła życiem. Za ukrywanie Żydów Józef Ulma, jego żona w zaawansowanej ciąży oraz szóstka ich dzieci zostali rozstrzelani. Obecnie toczy się ich proces beatyfikacyjny. MSZ powinno przypominać światu o takich historiach. Powinno także przypominać, że wśród osób odznaczonych medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” najwięcej jest Polaków.

Bulwersujący i kompromitujący tę publikacje jest również fakt, że wydana została przez oficynę wydawniczą, której właścicielem jest były major komunistycznej Służby Bezpieczeństwa Marian Kotarski vel Pękalski. Nawet gdyby to była wartościowa pozycja, a jest wprost przeciwnie, to już ten fakt powinien być wystarczającym powodem do wycofania tej publikacji. Marian Kotarski vel Pękalski miał ogromne zasługi w zwalczaniu wolnościowych aspiracji narodu polskiego i opozycji antykomunistycznej. Swoją haniebną przeszłość ukrywał przez wiele lat dlatego dziwi fakt, że MSZ korzysta z usług osoby o takiej przeszłości.

Nie znam państwa, którego służba dyplomatyczna zamiast promowania państwa i narodu zajmuje się antypromocją. Każde szanujące się państwo robi wszystko co w jego mocy, aby świat usłyszał o chwalebnych kartach jego historii i wielkich dokonaniach jego córek i synów.

Nakazując polskim placówkom dyplomatycznym promowanie tej książki przejdzie pan do historii dyplomacji, jako przykład ministra podejmującego działania, których profesjonalna dyplomacja powinna się wystrzegać.

"Jesteśmy ofiarami mentalności postkolonialnej i dobrze jest to sobie powiedzieć, bo tylko z samowiedzy może przyjść wyzdrowienie. Przez trzysta lat obcy narzucali nam swoje normy, zachowania, instytucje. Byliśmy też poddawani swoistemu praniu mózgów. Podbitym przez siebie narodom imperia zawsze wyrywają duszę, odbierają im poczucie własnej wartości, ażeby tym lepiej i łatwiej je kontrolować" - tak kilka lat temu pisał pan w wywiadzie-rzece pt. „Strefa zdekomunizowana”.

Czas skończyć panie ministrze z „mentalnością postkolonialną”, „pedagogiką winy i wstydu”. Czas pokazywać, by odwołać się do modnych ostatnio haseł, że Polska jest ok., a Polacy są fajni. Czas wycofać tę szkodliwą publikację.

Marcin Mastalerek

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook