Jedynie prawda jest ciekawa


Czas na wyroki w tej sprawie

11.10.2011

Jest szansa, by jeszcze w grudniu zakończył się proces autorów stanu wojennego. Wtedy mają się odbyć mowy końcowe. Czy wkrótce zapadnie wyrok?

„To byłaby znakomita wiadomość. Liczę, że rzeczywiście się uda” – mówi portalowi Stefczyk.info historyk prof. Antoni Dudek. Zaznacza, że spodziewał się, iż proces ten będzie trwał latami. „Gdyby rzeczywiście udało się zakończyć go w rocznicę stanu wojennego, byłoby fantastycznie. Jednak jestem sceptyczny, szczególnie biorąc pod uwagę stan zdrowia oskarżonych” – tłumaczy. Prof. Dudek zaznacza, że „najwyższa pora, żeby ten proces się już zakończył, niezależnie od tego, jaki wyrok w tej sprawie zapadnie”.

Antoni Dudek przypomina, że ewentualny grudniowy wyrok to nie będzie koniec sprawy autorów stanu wojennego. „To dopiero proces w pierwszej instancji. Jestem przekonany, że bez względu na rozstrzygnięcie będą apelacje w tej sprawie. W grudniu i tak nie będzie prawomocnego wyroku w tym procesie. Jednak ważne, by był jakiś. Sprawa budzi duże emocje społeczne, dużo osób czuje się skrzywdzonymi w tej sprawie. Rzeczpospolita jest winna tym ludziom jakąś ocenę prawną” – tłumaczy historyk w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

W Polsce procesy dotyczące zbrodni komunistycznych ciągną się latami. Antoni Dudek zaznacza, że „atmosfera polityczna nigdy nie sprzyjała rozliczeniu zbrodni komunistycznych”. „Niechęć w wymiarze sprawiedliwości do zajmowania się takimi sprawami jest widoczna od początku i trwa do dziś. Również ten proces tego dowodzi. Przez ponad pół roku akt oskarżenia traktowany był jak gorący kartofel. Sądy przerzucały się nim, próbując uniknąć zajęcia się sprawą” – tłumaczy prof. Dudek.

Jednak rozmówca portalu Stefczyk.info zaznacza, że sprawa przewlekłych postępowań jest szerszym problemem. „Polski system sprawiedliwości jest wadliwie zbudowany. W Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości przegrywamy wiele spraw związanych z przewlekłością postępowań. To pokazuje, że mamy źle zbudowane procedury” – zaznacza Antoni Dudek w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

saż

[Fot. Inscenizacja w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, PAP/Radek Pietruszka]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook