Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Czas na wyroki w tej sprawie

11.10.2011

Jest szansa, by jeszcze w grudniu zakończył się proces autorów stanu wojennego. Wtedy mają się odbyć mowy końcowe. Czy wkrótce zapadnie wyrok?

„To byłaby znakomita wiadomość. Liczę, że rzeczywiście się uda” – mówi portalowi Stefczyk.info historyk prof. Antoni Dudek. Zaznacza, że spodziewał się, iż proces ten będzie trwał latami. „Gdyby rzeczywiście udało się zakończyć go w rocznicę stanu wojennego, byłoby fantastycznie. Jednak jestem sceptyczny, szczególnie biorąc pod uwagę stan zdrowia oskarżonych” – tłumaczy. Prof. Dudek zaznacza, że „najwyższa pora, żeby ten proces się już zakończył, niezależnie od tego, jaki wyrok w tej sprawie zapadnie”.

Antoni Dudek przypomina, że ewentualny grudniowy wyrok to nie będzie koniec sprawy autorów stanu wojennego. „To dopiero proces w pierwszej instancji. Jestem przekonany, że bez względu na rozstrzygnięcie będą apelacje w tej sprawie. W grudniu i tak nie będzie prawomocnego wyroku w tym procesie. Jednak ważne, by był jakiś. Sprawa budzi duże emocje społeczne, dużo osób czuje się skrzywdzonymi w tej sprawie. Rzeczpospolita jest winna tym ludziom jakąś ocenę prawną” – tłumaczy historyk w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

W Polsce procesy dotyczące zbrodni komunistycznych ciągną się latami. Antoni Dudek zaznacza, że „atmosfera polityczna nigdy nie sprzyjała rozliczeniu zbrodni komunistycznych”. „Niechęć w wymiarze sprawiedliwości do zajmowania się takimi sprawami jest widoczna od początku i trwa do dziś. Również ten proces tego dowodzi. Przez ponad pół roku akt oskarżenia traktowany był jak gorący kartofel. Sądy przerzucały się nim, próbując uniknąć zajęcia się sprawą” – tłumaczy prof. Dudek.

Jednak rozmówca portalu Stefczyk.info zaznacza, że sprawa przewlekłych postępowań jest szerszym problemem. „Polski system sprawiedliwości jest wadliwie zbudowany. W Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości przegrywamy wiele spraw związanych z przewlekłością postępowań. To pokazuje, że mamy źle zbudowane procedury” – zaznacza Antoni Dudek w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

saż

[Fot. Inscenizacja w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, PAP/Radek Pietruszka]


Warto poczytać

 1. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 2. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 3. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 4. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 5. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 6. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 8. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook