Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Czas na wyroki w tej sprawie

11.10.2011

Jest szansa, by jeszcze w grudniu zakończył się proces autorów stanu wojennego. Wtedy mają się odbyć mowy końcowe. Czy wkrótce zapadnie wyrok?

„To byłaby znakomita wiadomość. Liczę, że rzeczywiście się uda” – mówi portalowi Stefczyk.info historyk prof. Antoni Dudek. Zaznacza, że spodziewał się, iż proces ten będzie trwał latami. „Gdyby rzeczywiście udało się zakończyć go w rocznicę stanu wojennego, byłoby fantastycznie. Jednak jestem sceptyczny, szczególnie biorąc pod uwagę stan zdrowia oskarżonych” – tłumaczy. Prof. Dudek zaznacza, że „najwyższa pora, żeby ten proces się już zakończył, niezależnie od tego, jaki wyrok w tej sprawie zapadnie”.

Antoni Dudek przypomina, że ewentualny grudniowy wyrok to nie będzie koniec sprawy autorów stanu wojennego. „To dopiero proces w pierwszej instancji. Jestem przekonany, że bez względu na rozstrzygnięcie będą apelacje w tej sprawie. W grudniu i tak nie będzie prawomocnego wyroku w tym procesie. Jednak ważne, by był jakiś. Sprawa budzi duże emocje społeczne, dużo osób czuje się skrzywdzonymi w tej sprawie. Rzeczpospolita jest winna tym ludziom jakąś ocenę prawną” – tłumaczy historyk w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

W Polsce procesy dotyczące zbrodni komunistycznych ciągną się latami. Antoni Dudek zaznacza, że „atmosfera polityczna nigdy nie sprzyjała rozliczeniu zbrodni komunistycznych”. „Niechęć w wymiarze sprawiedliwości do zajmowania się takimi sprawami jest widoczna od początku i trwa do dziś. Również ten proces tego dowodzi. Przez ponad pół roku akt oskarżenia traktowany był jak gorący kartofel. Sądy przerzucały się nim, próbując uniknąć zajęcia się sprawą” – tłumaczy prof. Dudek.

Jednak rozmówca portalu Stefczyk.info zaznacza, że sprawa przewlekłych postępowań jest szerszym problemem. „Polski system sprawiedliwości jest wadliwie zbudowany. W Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości przegrywamy wiele spraw związanych z przewlekłością postępowań. To pokazuje, że mamy źle zbudowane procedury” – zaznacza Antoni Dudek w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

saż

[Fot. Inscenizacja w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, PAP/Radek Pietruszka]


CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook