Jedynie prawda jest ciekawa


Czas na poważną rozmowę o UE

28.07.2012

Co Polacy myślą o euro? Najnowszy sondaż przeprowadzony przez CBOS przynosi kilka interesujących informacji.

Po pierwsze widać, że zachowujemy - jako opinia publiczna - chłodną i pragmatyczną trzeźwość oceny wówczas, gdy sprawa dotyczy naszych portfeli. W efekcie aż dwóch na trzech Polaków jest przeciwnych naszemu członkostwu w strefie euro, a co trzeci Polak spodziewa się, że w najbliższych latach strefa euro skurczy się bądź rozpadnie (w ciągu ostatniego półrocza odsetek przeciwników przyjęcia wspólnej waluty zwiększył się o 8 pkt proc. i jest najwyższy z dotychczasowych - odnotowuje CBOS).

Jednocześnie jednak wtedy, gdy przedmiotem pytań są sprawy generalne i stosunkowo abstrakcyjne, widać że łatwo poddajemy się głównemu nurtowi „narracji europejskiej” i oficjalnej propagandzie europejskiego celu, zwłaszcza wówczas, gdy – jak nam się wydaje - nie dotyczą one nas (co jest błędem) lub wiążące się z tym ograniczenia nakładane tylko na inne kraje. Nie zdajemy sobie sprawy zatem, że nie da się powiedzieć, że coś w Unii „nas nie dotyczy”.

W efekcie zapytani o „podstawowe zapisy paktu fiskalnego dotyczące ograniczeń dla budżetów państw”, które mają euro to większość badanych je akceptuje: np. ponad dwie trzecie ankietowanych - 68 proc. – popiera zwiększenie kontroli nad budżetami państw strefy euro przez instytucje unijne. Niemal dwie trzecie respondentów - 65 proc. - zgadza się z opinią, by Unia mogła nakładać na rządy państw strefy euro kary za nieprzestrzeganie zasad dyscypliny finansów publicznych. Najbardziej zadziwiające są jednak odpowiedzi na pytania o kierunek dalszej integracji: blisko połowa badanych (46 proc.) opowiada się za dalej idącą integracją fiskalną i utworzeniem w przyszłości europejskiego Ministerstwa Finansów. Z kolei utworzenie unii bankowej popiera 57 proc. dorosłych Polaków.

Trzecie spostrzeżenie – polityka rządu Donalda Tuska w stosunku do strefy euro jest wyraźnie mniejszościowa, to znaczy nie znajduje poparcia większości obywateli. Prowadzona jest zatem wbrew woli opinii publicznej. Na przykład za przystąpieniem naszego kraju do strefy euro, co jest przecież celem polityki obecnego rządu (niedawno mianowano nowego ministra jako pełnomocnika ds. wstąpienia Polski do strefy) opowiadają się w istotnym odsetku tylko sympatycy PO, jednak i wśród nich nieznaczną przewagę mają ci, którzy są temu przeciwni.

Podzielone są opinie w kwestii tego, czy koszty finansowe zwalczania kryzysu powinny ponosić wszystkie kraje UE (a tak jest obecnie – Polska dołożyła do ratowania euro miliardy z naszej rezerwy walutowej) czy też tylko kraje strefy euro. Tylko 1/3 Polaków popiera zdanie, że koszty te powinny je ponosić solidarnie wszystkie państwa unijne.

I wreszcie czwarta informacja – Polacy nie są fundamentalnie eurosceptyczni, zatem całkowite negowanie naszej przynależności do Unii Europejskiej nie jest dziś społecznie akceptowalne. Do zwolenników obecności naszego kraju w UE zalicza się obecnie 77 proc. dorosłych Polaków, o 4 punkty mniej niż w styczniu tego roku. Przeciwnych członkostwu jest 14 proc. ankietowanych (o 2 pkt. proc. więcej niż przed sześcioma miesiącami).

Przynależność Polski do UE popiera np. 69 proc. sympatyków Prawa i Sprawiedliwości. Jednakże – jak informuje CBOS - o ile trzy lata temu prawie połowa Polaków skłaniała się do przekonania, że Europa powinna się coraz bardziej jednoczyć, o tyle obecnie pogląd ten podziela niespełna dwie piąte - 38 proc. - badanych. Przybyło natomiast osób przychylających się do opinii, że integracja zaszła już za daleko (odsetek tych osób wzrósł z 21 proc. do 27 proc.). Nadal jednak przewagę mają zwolennicy pogłębiania integracji europejskiej.

Ze spostrzeżeń tych można wyciągnąć pragmatyczną dyrektywę dla prowadzenia polityki: należy z Polakami rozmawiać o Europie na poważnie, to właśnie teraz jest czas na europejską debatę w Polsce, która wprowadziłaby do dyskursu politycznego realne problemy. Należy przestać traktować Polaków jak dzieci, którym opowiada się bajkę o Pani Europie i jej Cudach, tylko zastanowić się wspólnie kiedy i na jakich warunkach członkostwo w Unii jest dla nas korzystne. Spojrzenie krytyczne jest konieczne, ale nie powinno prowadzić do prostej negacji, lecz do próby postawienia naszej, alternatywnej koncepcji pokryzysowej Unii Europejskiej.

Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że środowisko polityczne PiS jest dziś jedyną formacją na scenie politycznej, która jest intelektualnie zdolna do realizacji takiego planu programowego.

Krzysztof Szczerski

[Fot. Jak]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook