Jedynie prawda jest ciekawa


Czartoryski: Pierwsze muzeum Żołnierzy Wyklętych

22.02.2013

Rozmowa z posłem Arkadiuszem Czartoryskim.

Stefczyk.info: W Ostrołęce ma powstać pierwsze w Polsce muzeum poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Kiedy ta placówka rozpocznie działalność?

Arkadiusz Czartoryski: Po dwóch latach starań miasto Ostrołęka pozyskało historyczny budynek byłego carskiego więzienia. Ten obiekt był wykorzystywany jako więzienie do końca 2012 roku. W tym właśnie budynku powstanie pierwsze w Polsce muzeum Żołnierzy Wyklętych. 28 lutego rada miasta podejmie uchwałę powołującą tę jednostkę kultury. To będzie muzeum o ambicjach ogólnopolskich. Nie ma do tej pory jednostki muzealnej w Polsce, która byłaby poświęcona temu antykomunistycznemu powstaniu z lat 1944-63. Po roku 1989 nie udało się takiego muzeum utworzyć. Samorząd Ostrołęki wziął więc sprawy w swoje ręce.

Co było inspiracją dla starań o to muzeum?

Wielką inspiracją i motywacją dla nas był dokument opracowany wiosną 1949 roku przez dowódcę 16. okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Witolda Boruckiego ps. "Babinicz". On napisał raport do władz przyszłej wolnej Polski. Choć "Babinicz" zginął w walce, dokument przetrwał do dziś. To jest wielka prośba do władz przyszłej Polski o pamięć macierzystą o tych żołnierzach, którzy prowadzili walkę o wolną ojczyznę, którzy przelewali krew za Ojczyznę. Borucki miał świadomość, że odda życie za Ojczyznę. Swój tekst kończy: "ze swojej strony piszę do władz wolnej Polski o pamięć o tych moich żołnierzach, którzy oddali swoje życie i krew za wolną i prawdziwą Polskę, za ideę Chrystusową".

Dlaczego muzeum powstanie w Ostrołęce?

Jest to lokalizacja uzasadniona. Północno-wschodnie Mazowsze było bardzo nasycone oddziałami partyzanckimi po II wojnie. Ostatnia bitwa miała miejsce w 1953 roku, a ostatni Żołnierz Wyklęty zginął w walce na naszym terenie w 1954 roku. Liczba oddziałów była bardzo duża. Samą Ostrołękę udało się wyklętym wyrwać z rąk komunistów. Film "Historia Roja" opowiada o naszym terenie. Nagrywany był także pod Ostrołęką. Lokalizacja jest więc uzasadniona historycznie. Liczę, że dzięki temu muzeum uda się wypełnić wielką lukę historyczną, jaka istnieje w Polsce. Przecież skala oporu, skala działalności wyklętych była ogromna, większa niż np. Powstanie Styczniowe. Tymczasem ci żołnierze nie mają swojego muzeum. Dlatego jestem szczęśliwy, że udało się uruchomić muzeum w Ostrołęce.

Kiedy muzeum będzie gotowe?

Po podjęciu uchwały przez władze samorządowe przystępujemy do budowy społecznej rady programowej złożonej z historyków. Istnieje już koncepcja dotycząca opracowania pierwszych wystaw. Budynek trzeba szybko wyremontować i przystąpić do zaaranżowania tego obiektu. Sam budynek jest w dobrym stanie. Zgodnie z planem pierwsze wystawy mają być gotowe w listopadzie 2013 roku. Wtedy zostanie udostępnione dla zwiedzających. W listopadzie w pierwszych salach mają się pojawić wystawy. W kolejnych miesiącach czy latach będziemy tworzyć nowe ekspozycje.

Jak pan ocenia oddolny ruch promowania pamięci o Żołnierzu Wyklętym?

To jest bardzo ciekawe zjawisko. Z jednej strony mamy wycofywanie lekcji historii ze szkół, mamy wycofywanie lektur szkolnych, są utrudnienia w kręceniu filmów o wyklętych, IPN ma trudności w pracy na Łączce, a z drugiej strony mamy niesamowity oddolny ruch przywracania pamięci o tych żołnierzach. Co ważne, wielkie zainteresowanie jest również ze strony ludzi młodych. Wiedza na temat wyklętych jest największa wśród historyków oraz właśnie młodych ludzi. Oni wiedzą na ten temat więcej niż np. ludzie w wieku średnim. To jest rzecz wspaniała i sądzę, że jest nadzieja, że muzeum w Ostrołęce będzie się cieszyło wielkim zainteresowaniem.

Rozmawiał TK
[Kadr z teledysku do piosenki De Press, Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook