Jedynie prawda jest ciekawa


Czartoryski: "czterech śpiących" odesłać do Rosji

16.09.2013

Rozmowa z posłem PiS Arkadiuszem Czartoryskim.

Stefczyk.info: przewodniczy pan parlamentarnemu zespołowi, który walczy z symbolami komunizmu i nazizmu w przestrzeni publicznej. Zespół przyjął uchwałę dotyczącą pomnika "Braterstwa Broni", który zdaniem władz Warszawy powinien wrócić na warszawską Pragę. Co w pana ocenie należy zrobić z tym pomnikiem?

Arkadiusz Czartoryski: Swego czasu oglądałem film dokumentalny dotyczący tego pomnika. Jeden z jego bohaterów powiedział, że najlepiej ten pomnik zapakować w paczkę i odesłać do autorów. Nie jestem zwolennikiem przenoszenia tego monumentu, bowiem to również jest dalszym podkreślaniem podległości Polski. Ten pomnik należy odesłać do Rosji. Tam jest wiele pamiątek i tę pamiątkę też mogliby otrzymać. Na warszawskiej Pradze stała Armia Czerwona, gdy ginęło Powstanie Warszawskie. Dalsze istnienie tego pomnika w tamtym miejscu jest kontynuacją istnienia PRL-u. Widzę mnóstwo argumentów, które pokazują, że ten pomnik nie może wrócić na Pragę. Przecież obok mordowano "Żołnierzy Wyklętych", ten monument to symbol wieloletniego zniewolenia ojczyzny.

Jednak nie wszyscy podzielają ten pogląd.

Najbardziej przykre jest to, że radni SLD i PO z Rady Warszawy również prezentują takie stanowisko w tej sprawie. Tego typu pomniki, tego typu zachowania radnych powodują, że dziś młodzi ludzie mają pomylone w głowie. Pomieszanie wartości i symboli powoduje, że odzywają się ludzie w ten sposób, jak działaczka Forum Młodych SLD, która wypisywała bzdury o bohaterach narodowych Polski. Pozostawienie tego pomnika spowoduje nieodwracalne szkody, również w młodym pokoleniu.

Dlaczego radni Platformy nie chcą nawet dyskusji o pomniku?

Jestem posłem z Ostrołęki. W naszym mieście zmienialiśmy nazwy ulic, których patronami są ludzie związani z NKWD i ZSRS. I radni Platformy Obywatelskiej byli przeciwko tym zmianom. Takie zachowanie jest dla mnie szokiem. Nie rozumiem dlaczego radni PO się tak zachowują, skoro ich partia jest również związana z nurtem solidarnościowym. Zdaje mi się, że przez ich postawę przebija ogromny strach przed utratą elektoratu lewicowego. Ich paraliżuje strach przed "wielkim bratem". Inaczej nie mogę tego wytłumaczyć. Trzeba ich pytać. To jest dla mnie niebywałe. Podobnie, jak wypowiedź Władysława Bartoszewskiego dla portalu wPolityce.pl, który mówił, że go ta sprawa nic nie obchodzi. To również niesłychane.

Inni posłowie mówią, że sprawa pomników to dziś nie jest szczególnie ważna kwestia, że trzeba się skupiać na ekonomii, gospodarce itd.

Ale wszystko jest ze sobą powiązane. Nie da się oddzielić sumienia od prawego postępowania i gospodarki. Wszystko jest spójne. Jeśli nie będziemy zachowywać godności i honoru, to nie damy rady zreformować gospodarki i stanąć na nogi, jako nowoczesne państwo. Nie mam więc pojęcia, dlaczego ludzie władzy zachowują się tak, a nie inaczej. Jesteśmy przecież suwerennym państwem, należącym do NATO i Unii Europejskiej. Nie ma się czego bać. Jak nie teraz, to kiedy?

Na ile istotny jest dla pana spór o pomniki w Warszawie i zastąpienie pomnika tzw. "czterech śpiących" pomnikiem Witolda Pileckiego?

To pokazuje, że walka o godność i pamięć trwa. Jestem jednym z współautorów powstającego w Ostrołęce Muzeum "Żołnierzy Wyklętych". Jest pytaniem otwartym, dlaczego państwo polskie przez tyle lat nie podjęło wysiłku stworzenia muzeum poświęconego tym bohaterom. Dlaczego nie ma możliwości pozyskiwania środków na takie cele. Myśmy stracili w II wojnie i po wojnie elitę. Później przyszła inna elita, która nadal w wielu obszarach dierży władzę - w biznesie, mediach. Pokazanie, jak powstawał PRL, kto nim rządził i kto stanowi część elity współczesnej Polski, może spowodować gigantyczną rewolucję. I dlatego widzimy wielki opór i walkę, żeby do tego nie doszło. Takie inicjatywy, jak zamiana pomników, to małe fronty tej walki.

Rozmawiał Nal
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook