Jedynie prawda jest ciekawa


Czartoryski: "czterech śpiących" odesłać do Rosji

16.09.2013

Rozmowa z posłem PiS Arkadiuszem Czartoryskim.

Stefczyk.info: przewodniczy pan parlamentarnemu zespołowi, który walczy z symbolami komunizmu i nazizmu w przestrzeni publicznej. Zespół przyjął uchwałę dotyczącą pomnika "Braterstwa Broni", który zdaniem władz Warszawy powinien wrócić na warszawską Pragę. Co w pana ocenie należy zrobić z tym pomnikiem?

Arkadiusz Czartoryski: Swego czasu oglądałem film dokumentalny dotyczący tego pomnika. Jeden z jego bohaterów powiedział, że najlepiej ten pomnik zapakować w paczkę i odesłać do autorów. Nie jestem zwolennikiem przenoszenia tego monumentu, bowiem to również jest dalszym podkreślaniem podległości Polski. Ten pomnik należy odesłać do Rosji. Tam jest wiele pamiątek i tę pamiątkę też mogliby otrzymać. Na warszawskiej Pradze stała Armia Czerwona, gdy ginęło Powstanie Warszawskie. Dalsze istnienie tego pomnika w tamtym miejscu jest kontynuacją istnienia PRL-u. Widzę mnóstwo argumentów, które pokazują, że ten pomnik nie może wrócić na Pragę. Przecież obok mordowano "Żołnierzy Wyklętych", ten monument to symbol wieloletniego zniewolenia ojczyzny.

Jednak nie wszyscy podzielają ten pogląd.

Najbardziej przykre jest to, że radni SLD i PO z Rady Warszawy również prezentują takie stanowisko w tej sprawie. Tego typu pomniki, tego typu zachowania radnych powodują, że dziś młodzi ludzie mają pomylone w głowie. Pomieszanie wartości i symboli powoduje, że odzywają się ludzie w ten sposób, jak działaczka Forum Młodych SLD, która wypisywała bzdury o bohaterach narodowych Polski. Pozostawienie tego pomnika spowoduje nieodwracalne szkody, również w młodym pokoleniu.

Dlaczego radni Platformy nie chcą nawet dyskusji o pomniku?

Jestem posłem z Ostrołęki. W naszym mieście zmienialiśmy nazwy ulic, których patronami są ludzie związani z NKWD i ZSRS. I radni Platformy Obywatelskiej byli przeciwko tym zmianom. Takie zachowanie jest dla mnie szokiem. Nie rozumiem dlaczego radni PO się tak zachowują, skoro ich partia jest również związana z nurtem solidarnościowym. Zdaje mi się, że przez ich postawę przebija ogromny strach przed utratą elektoratu lewicowego. Ich paraliżuje strach przed "wielkim bratem". Inaczej nie mogę tego wytłumaczyć. Trzeba ich pytać. To jest dla mnie niebywałe. Podobnie, jak wypowiedź Władysława Bartoszewskiego dla portalu wPolityce.pl, który mówił, że go ta sprawa nic nie obchodzi. To również niesłychane.

Inni posłowie mówią, że sprawa pomników to dziś nie jest szczególnie ważna kwestia, że trzeba się skupiać na ekonomii, gospodarce itd.

Ale wszystko jest ze sobą powiązane. Nie da się oddzielić sumienia od prawego postępowania i gospodarki. Wszystko jest spójne. Jeśli nie będziemy zachowywać godności i honoru, to nie damy rady zreformować gospodarki i stanąć na nogi, jako nowoczesne państwo. Nie mam więc pojęcia, dlaczego ludzie władzy zachowują się tak, a nie inaczej. Jesteśmy przecież suwerennym państwem, należącym do NATO i Unii Europejskiej. Nie ma się czego bać. Jak nie teraz, to kiedy?

Na ile istotny jest dla pana spór o pomniki w Warszawie i zastąpienie pomnika tzw. "czterech śpiących" pomnikiem Witolda Pileckiego?

To pokazuje, że walka o godność i pamięć trwa. Jestem jednym z współautorów powstającego w Ostrołęce Muzeum "Żołnierzy Wyklętych". Jest pytaniem otwartym, dlaczego państwo polskie przez tyle lat nie podjęło wysiłku stworzenia muzeum poświęconego tym bohaterom. Dlaczego nie ma możliwości pozyskiwania środków na takie cele. Myśmy stracili w II wojnie i po wojnie elitę. Później przyszła inna elita, która nadal w wielu obszarach dierży władzę - w biznesie, mediach. Pokazanie, jak powstawał PRL, kto nim rządził i kto stanowi część elity współczesnej Polski, może spowodować gigantyczną rewolucję. I dlatego widzimy wielki opór i walkę, żeby do tego nie doszło. Takie inicjatywy, jak zamiana pomników, to małe fronty tej walki.

Rozmawiał Nal
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook