Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: Nie przekreślajmy G20

20.06.2012

G20 wciąż ma sens. Nawet jeśli ten instrument nie jest tak dobry, jak być powinien to przekreślanie go byłoby rzeczą niewłaściwą - mówi portalowi Stefczyk.info Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS.

Stefczyk. info: Czy istnienie takiego ciała jak grupa G20 ma sens, skoro jak donoszą światowe media, jej członkowie na ostatnim szczycie nie byli w stanie sformułować żadnej konkretnej recepty na światowy kryzys? Tego się przecież spodziewano?

Ryszard Czarnecki: G20 ma sens. Dobrze, że jest forum na którym przywódcy najpotężniejszych państw świata konsultuja swoje decyzje i wylewaniem dziecka z kąpielą byłoby domaganie się likwidacji szczytu tylko dlatego, że raz czy drugi G20 nie jest w stanie dojść do żadnej konkluzji. Z całą pewnością widać wyraźnie, że recepty na zachowanie poszczególnych państw w kryzysie się różnią i, co warto podkreślić w dobie globalizacji: globalizacja - globalizacją ale interesy największych krajów bardzo często bywają różne.
Trzeba pamiętać, że zupełnie inna jest sytuacja gospodarki chińskiej, amerykańskiej, która kryzys ma już znacznej mierze za sobą, a inna Unii Europejskiej. Nawet okładka ostatniego Time'a, gdzie przedstawiono 1 euro i w czterech językach słowo "koniec", pokazuje że kryzys w Europie ma znacznie większą skalę niż w innych regionach świata. To także jest powód, dla którego trudno jest przywódcom państw dojść do wspólnego stanowiska.
 
Kto w takim razie powinien przejąć inicjatywę w konstruowaniu planu wyjścia z kryzysu? Europa, której on najmocniej dotyczy?

Dzisiejsza Europa nie jest już tą Europą z początku XX wieku, która jeszcze mogła mówić o jakimś swoim przywództwie na świecie. Teraz jesteśmy coraz słabszym partnerem ekonomicznym i demograficznym, a więc i politycznym. I rozziew między USA a nami, ale także Azją a nami, coraz bardziej się powiększa. Możemy pomstować na zachodzące procesy ale coraz bardziej stajemy się uzależnieni od innych. Przy czym Europa jest na równi pochyłej, a na fali wznoszącej są Chiny, Indie i Brazylia. Czyli punkt ciężkości jeśli chodzi o świat zaczyna przenosić się w inne regiony. Tymczasem Unia Europejskla nie stara się utrzymać żadnego jednolitego frontu. Jest terenem dominowania przez państwa najbogatsze typu Niemcy, kosztem pozostałych.

Czyli gdy Europa się kłóci to Azja i Ameryka korzysta?

Gdy w Europie następują próby majoryzacji przez największe państwa, to Azja idzie do przodu. Zwłaszcza Chiny i Indie. Jedynym kontynentem wobec  którego Europa powiększa dystans rozwojowy na swoja korzyść jest Afryka.

A wracając do grupy G20, czy w najbliższym czasie można się spodziewać z jej strony jakiegoś działania na rzecz wyjścia z kryzysu?

Powtórzę: nawet jeśli ten instrument nie jest tak dobry, jak być powinien to przekreślanie go byłoby rzeczą niewłaściwą. W polskim wymiarze powinniśmy skupić się na tym, żeby do tej grupy dołączyć.

not. ansa

foto Stanisław J. Radziński (pl.wiki - en.wiki)


Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook