Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: Zimowa propaganda Rosji

09.02.2014

"Soczi 2014 kojarzyć mi się będzie jako kibicowi z Pekinem 2008 i jako historykowi z Berlinem 1936. Totalitarne czy autorytarne systemy mają różne nazwy, ale chodzi w nich o to samo."

W piątek propagandową, rosyjską fetą, rozpoczęły się zimowe igrzyska w Soczi. Moskwa wykorzystała to do przedstawienia swojej „wielkiej” historii – oczywiście bez łagrów, okupacji innych krajów, wewnętrznego i zewnętrznego terroru. Dyktatury i systemy autorytarne uwielbiają Igrzyska Olimpijskie, bo to ich uwiarygadnia w oczach świata. A Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który w 2007 roku przyznał zimowe igrzyska Rosji, a rok później bawił się na letnich igrzyskach w komunistycznych Chinach, zaciera ręce, bo dyktatorzy dają na olimpijskie fanaberie dużo więcej pieniędzy niż, kontrolowane przed media i opinie publiczne, demokracje.   

Soczi 2014 kojarzyć mi się będzie jako kibicowi z Pekinem 2008 i jako historykowi z Berlinem 1936. Totalitarne czy autorytarne systemy mają różne nazwy, ale chodzi w nich o to samo.

Oby jak najmniej polityków z Zachodu legitymizowało rosyjskie igrzyska. Niech wokół Putina będzie pusto. Niech śladem prezydenta Janukwycza, który już jest w Soczi, pójdzie jak najmniej liderów państw.

Będę trzymał kciuki za Biało-Czerwonych. Za Kamila Stocha z polską, lotniczą szachownicą, za Justynę Kowalczyk, wałczącą z koalicją norweskich „astmatyczek”, za łyżwiarki i łyżwiarzy szybkich, za skoczków. Ale na pewno nie będę trzymał kciuków za gospodarzy igrzysk: Putin na to nie zasługuje. 

*komentarz  ukazał się w sobotniej „Gazecie Polskiej Codziennie”.

Ryszard Czarnecki

[fot. PAP/EPA]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook