Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: Zimowa propaganda Rosji

09.02.2014

"Soczi 2014 kojarzyć mi się będzie jako kibicowi z Pekinem 2008 i jako historykowi z Berlinem 1936. Totalitarne czy autorytarne systemy mają różne nazwy, ale chodzi w nich o to samo."

W piątek propagandową, rosyjską fetą, rozpoczęły się zimowe igrzyska w Soczi. Moskwa wykorzystała to do przedstawienia swojej „wielkiej” historii – oczywiście bez łagrów, okupacji innych krajów, wewnętrznego i zewnętrznego terroru. Dyktatury i systemy autorytarne uwielbiają Igrzyska Olimpijskie, bo to ich uwiarygadnia w oczach świata. A Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który w 2007 roku przyznał zimowe igrzyska Rosji, a rok później bawił się na letnich igrzyskach w komunistycznych Chinach, zaciera ręce, bo dyktatorzy dają na olimpijskie fanaberie dużo więcej pieniędzy niż, kontrolowane przed media i opinie publiczne, demokracje.   

Soczi 2014 kojarzyć mi się będzie jako kibicowi z Pekinem 2008 i jako historykowi z Berlinem 1936. Totalitarne czy autorytarne systemy mają różne nazwy, ale chodzi w nich o to samo.

Oby jak najmniej polityków z Zachodu legitymizowało rosyjskie igrzyska. Niech wokół Putina będzie pusto. Niech śladem prezydenta Janukwycza, który już jest w Soczi, pójdzie jak najmniej liderów państw.

Będę trzymał kciuki za Biało-Czerwonych. Za Kamila Stocha z polską, lotniczą szachownicą, za Justynę Kowalczyk, wałczącą z koalicją norweskich „astmatyczek”, za łyżwiarki i łyżwiarzy szybkich, za skoczków. Ale na pewno nie będę trzymał kciuków za gospodarzy igrzysk: Putin na to nie zasługuje. 

*komentarz  ukazał się w sobotniej „Gazecie Polskiej Codziennie”.

Ryszard Czarnecki

[fot. PAP/EPA]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook