Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: Wiem, jak uzdrowić piłkę

06.07.2012

O wyborach na szefa PZPN oraz zmianach, jakie muszą zostać wprowadzone portal Stefczyk.info i wPolityce.pl rozmawia z europosłem PiS Ryszardem Czarneckim.

Stefczyk.info wPolityce.pl: Ogłosił Pan, że zamierza startować w wyborach na prezesa PZPN. Dlaczego sądzi Pan, że uzdrowi polską piłkę?

Ryszard Czarnecki: Mam plan i wiem, jak do tego doprowadzić. I to na wszystkich szczeblach. Mam pomysł na zmiany w prawodastawie. Wiem, jakie ustawy należy przeforsować, żeby polepszyć finansowanie polskiej piłki. Żadna z ustaw dotyczących sportu, które ostatnio zostały uchwalone, nie pociągnęły ze sobą odpowiednich skutków finansowych. Wiem również co zmienić w systemie szkolenia, szczególnie młodzieży i dzieci, żeby szkolenie było bardziej profesjonalne. Wreszcie, wiem jak zmienić samą strukturę Związku.

Jak?

Jest on zbyt rozdęty. Biurokracja jest za bardzo rozbudowana. Zdecydowanie więcej pieniędzy niż obecnie powinno iść na szkolenie i piłkę. Dziś za dużo pochłania administracja. Te wszystkie zmiany są konieczne. Pozostanie Grzegorza Lato na stanowisku oznaczało będzie stagnację, a nawet cofanie się polskiej piłki, oraz dalsze trwanie wizerunku zdominowanego przez aferalne doniesienia. To bardzo zła sytuacja.

Dlaczego?

Choćby dlatego, że to odstrasza już sponsorów. Jest paradoksem, że po Euro 2012 od polskiej piłki stronią sponsorzy. Mimo takiej wielkiej promocji. U nas jednak nie miała ona znaczenia. Firmy nie chcą być kojarzone z aferami. Dlatego Lato musi odejść.

Wielu wątpi, by sama zmiana prezesa coś dała

Tu nie chodzi o zmianę tylko prezesa, ale całego systemu piłkarskiego oraz sytuacji wokół piłki. Nie dojdzie do rewolucji, ale daleko idącej szybkiej ewolucji. Całe otoczenie również musi się zmienić, ulec zmianom muszą choćby zasady finansowania, szkolenia oraz stosunek władz ustawodawczych i samorządowych do tej kwestii.

Nie boi się Pan, że zostanie zniszczony przez Związek?

Nie, nie widzę takiej obawy. Jestem po rozmowach z działaczami piłkarskimi szczebla wojewódzkiego oraz z ludźmi z klubów piłkarskich. Uważam, że tam jest chęć reform.

Spodziewa się Pan poparcia władz dla Pana kandydatury oraz zapowiadanych zmian?

PZPN jest stowarzyszeniem niezawisłym. Rząd nie powinien się wtrącać w te sprawy. Ja bym jednak chciał, by Związek miał dobre relacje z rządem. Oczywiście jeśli minister sportu będzie traktował mnie w sposób merytoryczny, a nie partyjny.

Kiedy poznamy szczegóły zarysowanych przez Pana propozycji?

W poniedziałek przedstawię więcej propozycji programowych i wszelkie szczegóły. Zwołam wtedy konferencję prasową. Na razie zapowiadam, że będę prezesem społecznym, a 50 tysięcy miesięcznie, które zarabia prezes Lato, przeznaczę na szkółki piłkarskie. To 600 tysięcy złotych rocznie. Wiele związków sportowych w Polsce ma prezesów społecznych. Te związki często osiągają znacznie lepsze wyniki niż PZPN.

Rozmawiał KL
[Fot. Ryszardczarnecki.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook