Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: Uzdrowienie PZPN zależy od polityków

01.12.2011

Zdzisław Kręcina został odwołany z funkcji sekretarza Polskiego Związku Piłki Nożnej. Ma to związek z ujawnieniem filmów, które mogą świadczyć o zamieszaniu władz Związku w przestępstwa korupcyjne. Mimo apeli swojego stanowiska nie stracił szef PZPN Grzegorz Lato. W rozmowie z portalem Stefczyk.info decyzje PZPN ocenia europoseł, kibic piłkarski Ryszard Czarnecki:

Decyzję o odwołaniu Zdzisława Kręciny z PZPN odbieram, jak zrzucenie z sań współpracownika na pożarcie wilkom, czyli polskiej opinii publicznej. To ma dać czas saniom, czyli PZPN, na dalszą jazdę. Jednak to jest tylko gra na odłożenie egzekucji, jaka należy się władzom Związku. Z całą pewnością muszą zajść daleko idące zmiany personalne i strukturalne w tej instytucji.

Nie jest prawdą, że państwo nie łoży pieniędzy na piłkę nożną. Daje je na poziomie wojewódzkim i młodzieżowym. Polski podatnik również wspiera Związek, kupując bilety na mecze reprezentacji Polski. Dzięki temu reprezentacja zyskuje sponsorów, a PZPN pieniądze. To oznacza, że Polacy mają prawo kontrolować finanse Związku i panującą w nim sytuację. Te natomiast są prowadzone jak za króla ćwieczka.

W PZPN nie pracują menedżerowie, tam są działacze. Oni sami przyznają sobie premie, sami wybierają władze i ustalają pensje. Prezes Grzegorz Lato ma o wiele wyższą gaże niż poprzedni prezes, Michał Listkiewicz. Obrazu patologii dopełniają ostatnie doniesienia dotyczące korupcji. One jednak nie dziwią. Przecież około 600 działaczy, sędziów, obserwatorów, piłkarzy itp. zostało już zatrzymanych w związku z aferą korupcyjną w Polsce. Nie dziwmy się, że patologie dotyczą również centrali Związku.

Gdybyśmy mieli czekać na nawrócenie władz PZPN to pewnie byśmy musieli pogodzić się z zaistniałą sytuacją. W PZPN są porządni ludzie, zwłaszcza na niższych szczeblach organizacji, jednak nie mam wątpliwości, że impuls do odnowy Związku musi wyjść od polityków. Oni muszą wymusić odnowę w organizacji, jeśli ma to rzeczywiście odnieść jakiś skutek.

Politycy nie mogą rozwiązać PZPN, ponieważ nie mają takich możliwości prawnych. Mogą jednak działać na rzecz ustanowienia kuratora w organizacji. Ta decyzje należy do sądu, a ze stosownym wnioskiem musi się do niego zwrócić minister sportu. Niestety, na razie Joanna Mucha chowa głowę w piasek niczym struś. Jej nieobecność na posiedzeniu komisji sejmowej, na której zajmowano się sytuacją w Związku to sygnał, że rząd chce przeczekać problem. Robi to zresztą nie po raz pierwszy. Zawsze robi tak, jak nie wie, co zrobić. Obecnie boi się wprowadzić komisarza do Związku. Być może sytuację tę tłumaczy fakt, że szereg działaczy Związku to również działacze PO i PSL. To spowodowało, że wojna rządu ze Związkiem była często na niby.

not. saż
[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook