Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: Uzdrowienie PZPN zależy od polityków

01.12.2011

Zdzisław Kręcina został odwołany z funkcji sekretarza Polskiego Związku Piłki Nożnej. Ma to związek z ujawnieniem filmów, które mogą świadczyć o zamieszaniu władz Związku w przestępstwa korupcyjne. Mimo apeli swojego stanowiska nie stracił szef PZPN Grzegorz Lato. W rozmowie z portalem Stefczyk.info decyzje PZPN ocenia europoseł, kibic piłkarski Ryszard Czarnecki:

Decyzję o odwołaniu Zdzisława Kręciny z PZPN odbieram, jak zrzucenie z sań współpracownika na pożarcie wilkom, czyli polskiej opinii publicznej. To ma dać czas saniom, czyli PZPN, na dalszą jazdę. Jednak to jest tylko gra na odłożenie egzekucji, jaka należy się władzom Związku. Z całą pewnością muszą zajść daleko idące zmiany personalne i strukturalne w tej instytucji.

Nie jest prawdą, że państwo nie łoży pieniędzy na piłkę nożną. Daje je na poziomie wojewódzkim i młodzieżowym. Polski podatnik również wspiera Związek, kupując bilety na mecze reprezentacji Polski. Dzięki temu reprezentacja zyskuje sponsorów, a PZPN pieniądze. To oznacza, że Polacy mają prawo kontrolować finanse Związku i panującą w nim sytuację. Te natomiast są prowadzone jak za króla ćwieczka.

W PZPN nie pracują menedżerowie, tam są działacze. Oni sami przyznają sobie premie, sami wybierają władze i ustalają pensje. Prezes Grzegorz Lato ma o wiele wyższą gaże niż poprzedni prezes, Michał Listkiewicz. Obrazu patologii dopełniają ostatnie doniesienia dotyczące korupcji. One jednak nie dziwią. Przecież około 600 działaczy, sędziów, obserwatorów, piłkarzy itp. zostało już zatrzymanych w związku z aferą korupcyjną w Polsce. Nie dziwmy się, że patologie dotyczą również centrali Związku.

Gdybyśmy mieli czekać na nawrócenie władz PZPN to pewnie byśmy musieli pogodzić się z zaistniałą sytuacją. W PZPN są porządni ludzie, zwłaszcza na niższych szczeblach organizacji, jednak nie mam wątpliwości, że impuls do odnowy Związku musi wyjść od polityków. Oni muszą wymusić odnowę w organizacji, jeśli ma to rzeczywiście odnieść jakiś skutek.

Politycy nie mogą rozwiązać PZPN, ponieważ nie mają takich możliwości prawnych. Mogą jednak działać na rzecz ustanowienia kuratora w organizacji. Ta decyzje należy do sądu, a ze stosownym wnioskiem musi się do niego zwrócić minister sportu. Niestety, na razie Joanna Mucha chowa głowę w piasek niczym struś. Jej nieobecność na posiedzeniu komisji sejmowej, na której zajmowano się sytuacją w Związku to sygnał, że rząd chce przeczekać problem. Robi to zresztą nie po raz pierwszy. Zawsze robi tak, jak nie wie, co zrobić. Obecnie boi się wprowadzić komisarza do Związku. Być może sytuację tę tłumaczy fakt, że szereg działaczy Związku to również działacze PO i PSL. To spowodowało, że wojna rządu ze Związkiem była często na niby.

not. saż
[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook