Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: USA stosują politykę "ufaj, ale sprawdzaj"

25.10.2013

"Ci, którzy nie chcą wspólnego euroatlantyckiego frontu w walce z islamskim terroryzmem, mogli to nagłośnić"

Stefczyk.info: Czy informacja, że Angela Merkel była podsłuchiwana przez służby amerykańskie może przynieść jakieś większe napięcie na linii USA – Niemcy?

Ryszard Czarnecki: Nie przewiduję tu napięć. Tak naprawdę żadne poważne kroki ze strony niemieckiej nie zostały poczynione w tej kwestii. Nie można nazwać zdecydowaną reakcją spotkania z ambasadorem i powielania słów oburzenia. Stany Zjednoczone wciąż mają w pamięci że Niemcy i Francja sprzeciwiały się interwencjonizmowi, dlatego też de facto stosują politykę „ufaj, ale sprawdzaj”. Lepiej wiedzieć co tak naprawdę Niemcy planują i stąd zapewne wzięła się cała sytuacja. Natomiast nie przewiduję żadnej rewolucji w relacjach niemiecko-amerykańskich. W interesie obu tych państw jest, aby – niekoniecznie z miłością – ale chociaż z sympatią, ze sobą kooperować.

Ujawniono też, że 35 przywódców innych państw było inwigilowanych, poznajemy dalsze kulisy tej afery. Czy możliwe jest, że wśród nich byli także przywódcy Polski?

To oczywiste. Polska jest jednym z największych państw Unii Europejskiej. Ma także jedną z najdłuższych granic w Unii Europejskiej, a ponadto jest położona na styku ze wschodem. Jestem przekonany, że Amerykanie namierzali też premiera Tuska i prezydenta Komorowskiego. Nie chcę usprawiedliwiać ich działań. Lepiej, żeby takich sytuacji nie było. Z drugiej strony, jako okoliczność łagodzącą, trzeba wskazać, że jest to państwo, będące głównym obiektem potencjalnych ataków terrorystycznych, radykalnych islamistów. Owi islamiści mają coraz większe znaczenie w państwach Europy Zachodniej – w sensie politycznym. O tym się mało mówi. Np. w Niemczech – muzułmanin (oczywiście nie radykalny) jest szefem Partii Zielonych. Coraz więcej jest polityków pochodzenia muzułmańskiego związanych z Francją czy Wielką Brytanią. Stąd pewnie taka decyzja Białego Domu; Zaznaczam – nie usprawiedliwiam Stanów Zjednoczonych, tylko tłumaczę genezę tej sytuacji.

Czy to może wpłynąć jakoś na nasze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, a Niemcami? Wydaje się, że stoimy trochę w rozkroku – po jednej stronie Unia Europejska, w której Niemcy dominują, a po drugiej sojusz z USA.

Jako Polska powinniśmy mieć bardzo dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Nie powinniśmy z powodu tych podsłuchów wytaczać wojnę Amerykanom. Zdrowiej byłoby, aby takich sytuacji nie było. W czasie przywództwa Donalda Tuska, Polska nie mogła Niemcom bardziej pomagać. Niemcy nie powinni mieć do nas o nic pretensji.

Komu mogło zależeć na ujawnieniu tych informacji? Jednak wprowadza to jakiś dysonans na linii USA – Niemcy, a może nawet Stany Zjednoczone – Unia Europejska.

To fundamentalne pytanie w tej kwestii. Narzuca się tu odpowiedź – nie wiadomo czy prawidłowa – że Ci, którzy nie chcą wspólnego euroatlantyckiego frontu w walce z islamskim terroryzmem, mogli tą aferę nagłaśniać. Na pewno to wykopuje przepaść, a nawet rów mariański pomiędzy Europą a Ameryką. Jako Polacy nie powinniśmy go pogłębiać, a raczej zasypywać. Jest jeszcze inne tłumaczenie skąd to się wzięło. Warto tu przypomnieć aferę Watergate, a także ostatni przeciek ze służb amerykańskich – w sprawie rzekomych więzień CIA w Europie. To są rozgrywki służb amerykańskich, które powodowały, że w jednym i drugim przypadku te rzeczy się znalazły w mediach. Były to kwestie walki o władzę w służbach amerykańskich. Czy tak jest teraz? Być może. Jeżeli tak, to fatalnie. Liczy się efekt, a ten jest zły. Polacy nie powinni dosypywać do pieca w tej kwestii, a raczej moderować te relacje europejsko-amerykańskie.

A czy to może mieć jakiś ciąg dalszy?

To na pewno będzie miało ciąg dalszy. Była już burza w Parlamencie Europejskim. Wiele państw w Europie będzie zainteresowanych, aby pobudzać atmosferę niechęci w stosunku do Amerykanów. A to nie leży w niczyim interesie – ani naszym polskim, ani europejskim.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

not. mc

[fot. PAP/EPA]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook