Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: USA stosują politykę "ufaj, ale sprawdzaj"

25.10.2013

"Ci, którzy nie chcą wspólnego euroatlantyckiego frontu w walce z islamskim terroryzmem, mogli to nagłośnić"

Stefczyk.info: Czy informacja, że Angela Merkel była podsłuchiwana przez służby amerykańskie może przynieść jakieś większe napięcie na linii USA – Niemcy?

Ryszard Czarnecki: Nie przewiduję tu napięć. Tak naprawdę żadne poważne kroki ze strony niemieckiej nie zostały poczynione w tej kwestii. Nie można nazwać zdecydowaną reakcją spotkania z ambasadorem i powielania słów oburzenia. Stany Zjednoczone wciąż mają w pamięci że Niemcy i Francja sprzeciwiały się interwencjonizmowi, dlatego też de facto stosują politykę „ufaj, ale sprawdzaj”. Lepiej wiedzieć co tak naprawdę Niemcy planują i stąd zapewne wzięła się cała sytuacja. Natomiast nie przewiduję żadnej rewolucji w relacjach niemiecko-amerykańskich. W interesie obu tych państw jest, aby – niekoniecznie z miłością – ale chociaż z sympatią, ze sobą kooperować.

Ujawniono też, że 35 przywódców innych państw było inwigilowanych, poznajemy dalsze kulisy tej afery. Czy możliwe jest, że wśród nich byli także przywódcy Polski?

To oczywiste. Polska jest jednym z największych państw Unii Europejskiej. Ma także jedną z najdłuższych granic w Unii Europejskiej, a ponadto jest położona na styku ze wschodem. Jestem przekonany, że Amerykanie namierzali też premiera Tuska i prezydenta Komorowskiego. Nie chcę usprawiedliwiać ich działań. Lepiej, żeby takich sytuacji nie było. Z drugiej strony, jako okoliczność łagodzącą, trzeba wskazać, że jest to państwo, będące głównym obiektem potencjalnych ataków terrorystycznych, radykalnych islamistów. Owi islamiści mają coraz większe znaczenie w państwach Europy Zachodniej – w sensie politycznym. O tym się mało mówi. Np. w Niemczech – muzułmanin (oczywiście nie radykalny) jest szefem Partii Zielonych. Coraz więcej jest polityków pochodzenia muzułmańskiego związanych z Francją czy Wielką Brytanią. Stąd pewnie taka decyzja Białego Domu; Zaznaczam – nie usprawiedliwiam Stanów Zjednoczonych, tylko tłumaczę genezę tej sytuacji.

Czy to może wpłynąć jakoś na nasze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, a Niemcami? Wydaje się, że stoimy trochę w rozkroku – po jednej stronie Unia Europejska, w której Niemcy dominują, a po drugiej sojusz z USA.

Jako Polska powinniśmy mieć bardzo dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Nie powinniśmy z powodu tych podsłuchów wytaczać wojnę Amerykanom. Zdrowiej byłoby, aby takich sytuacji nie było. W czasie przywództwa Donalda Tuska, Polska nie mogła Niemcom bardziej pomagać. Niemcy nie powinni mieć do nas o nic pretensji.

Komu mogło zależeć na ujawnieniu tych informacji? Jednak wprowadza to jakiś dysonans na linii USA – Niemcy, a może nawet Stany Zjednoczone – Unia Europejska.

To fundamentalne pytanie w tej kwestii. Narzuca się tu odpowiedź – nie wiadomo czy prawidłowa – że Ci, którzy nie chcą wspólnego euroatlantyckiego frontu w walce z islamskim terroryzmem, mogli tą aferę nagłaśniać. Na pewno to wykopuje przepaść, a nawet rów mariański pomiędzy Europą a Ameryką. Jako Polacy nie powinniśmy go pogłębiać, a raczej zasypywać. Jest jeszcze inne tłumaczenie skąd to się wzięło. Warto tu przypomnieć aferę Watergate, a także ostatni przeciek ze służb amerykańskich – w sprawie rzekomych więzień CIA w Europie. To są rozgrywki służb amerykańskich, które powodowały, że w jednym i drugim przypadku te rzeczy się znalazły w mediach. Były to kwestie walki o władzę w służbach amerykańskich. Czy tak jest teraz? Być może. Jeżeli tak, to fatalnie. Liczy się efekt, a ten jest zły. Polacy nie powinni dosypywać do pieca w tej kwestii, a raczej moderować te relacje europejsko-amerykańskie.

A czy to może mieć jakiś ciąg dalszy?

To na pewno będzie miało ciąg dalszy. Była już burza w Parlamencie Europejskim. Wiele państw w Europie będzie zainteresowanych, aby pobudzać atmosferę niechęci w stosunku do Amerykanów. A to nie leży w niczyim interesie – ani naszym polskim, ani europejskim.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

not. mc

[fot. PAP/EPA]


Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook