Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: Unijna góra urodziła energetyczną mysz

20.03.2015

Mam wrażenie, że o ile możemy się cieszyć z podtrzymania linii wobec Rosji i Ukrainy, o tyle kształt unii energetycznej nie daje powodów do radości - tak Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący PE ocenia rezultaty ostatniego szczytu w Brukseli.

Stefczyk.info: Czy ustalenia wczorajszego szczytu w Brukseli są satysfakcjonujące? Czy decyzja o utrzymaniu sankcji do końca roku jest zadowalającym pokazem unijnej jedności wobec Rosji?

Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący PE: Przypomnę, że szereg krajów europejskich opowiadało się za zniesieniem sankcji lub ich zawieszeniem. A więc podtrzymanie, świadczy o tym, ze dzisiaj, co by się nie powiedziało, mimo pluralizmu w sferze wypowiedzi, europejski mainstream jest dziś europejskosceptyczny. I z tego się cieszę. 

A czy decyzje ws. unii energetycznej też są krokiem w dobrym kierunku, czy zaprzepaszczeniem pierwotnej idei tego pomysłu?

Mam wrażenie, że o ile możemy się cieszyć z podtrzymania linii wobec Rosji i Ukrainy, o tyle kształt unii energetycznej nie daje powodów do radości.

Dlaczego? 

Ponieważ przy kompletnej niemrawości obecnego rządu dalej będzie powiewała nad nią flaga dekarbonizacji, co uderza w przemysł węglowy w Polsce.  Jeżeli nie będzie stuprocentowych gwarancji wspólnych zakupów to okaże się, że unijna góra urodziła energetyczną mysz. Polski rząd chyba przespał sprawę, bo  nie widać, żeby na tym projekcie europejskim był odciśnięty kształt polskich żądań i propozycji.

Donald Tusk niedawno obchodził swoją „studniówkę” jako szef Rady Europejskiej. Jak można podsumować jego działalność?

Piarowsko Donald Tusk chodząc na obiady do stołówki, gdzie jedzą zwykli pracownicy Rady Europejskiej zdobywa sobie punkty. Ale równocześnie zraża sobie szereg premierów krajów członkowskich Unii. Tych, którym się nie podoba, że tak jak to zresztą robił jako premier Polski, usiłuje się dogadywać tylko z najsilniejszymi graczami w Unii, kosztem państw, czy całych bloków, jego zdaniem mniej znaczących. Kierunek tylko na Berlin i Paryż może się okazać dla niego nie tyle trampoliną co zapadnią. Bo już w tej chwili irytuje niektóre państwa, np. kraje  Beneluksu. 

Dziś taką irytację wyraził publicznie premier Belgii...

Jeśli takie krytyczne uwagi Donald Tusk zyskuje już po kwartale urzędowania, to może być  tylko coraz gorzej. Ten kurs na  Berlin i Paryż, który w Polsce przez media i wyborców był akceptowany, nie musi się wcale podobać w Unii Europejskiej, która  jednak  składa się z 28 państw, a nie kilku.

Rozmawiała Anna Sarzyńska

[fot. ansa]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook