Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: Unijna góra urodziła energetyczną mysz

20.03.2015

Mam wrażenie, że o ile możemy się cieszyć z podtrzymania linii wobec Rosji i Ukrainy, o tyle kształt unii energetycznej nie daje powodów do radości - tak Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący PE ocenia rezultaty ostatniego szczytu w Brukseli.

Stefczyk.info: Czy ustalenia wczorajszego szczytu w Brukseli są satysfakcjonujące? Czy decyzja o utrzymaniu sankcji do końca roku jest zadowalającym pokazem unijnej jedności wobec Rosji?

Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący PE: Przypomnę, że szereg krajów europejskich opowiadało się za zniesieniem sankcji lub ich zawieszeniem. A więc podtrzymanie, świadczy o tym, ze dzisiaj, co by się nie powiedziało, mimo pluralizmu w sferze wypowiedzi, europejski mainstream jest dziś europejskosceptyczny. I z tego się cieszę. 

A czy decyzje ws. unii energetycznej też są krokiem w dobrym kierunku, czy zaprzepaszczeniem pierwotnej idei tego pomysłu?

Mam wrażenie, że o ile możemy się cieszyć z podtrzymania linii wobec Rosji i Ukrainy, o tyle kształt unii energetycznej nie daje powodów do radości.

Dlaczego? 

Ponieważ przy kompletnej niemrawości obecnego rządu dalej będzie powiewała nad nią flaga dekarbonizacji, co uderza w przemysł węglowy w Polsce.  Jeżeli nie będzie stuprocentowych gwarancji wspólnych zakupów to okaże się, że unijna góra urodziła energetyczną mysz. Polski rząd chyba przespał sprawę, bo  nie widać, żeby na tym projekcie europejskim był odciśnięty kształt polskich żądań i propozycji.

Donald Tusk niedawno obchodził swoją „studniówkę” jako szef Rady Europejskiej. Jak można podsumować jego działalność?

Piarowsko Donald Tusk chodząc na obiady do stołówki, gdzie jedzą zwykli pracownicy Rady Europejskiej zdobywa sobie punkty. Ale równocześnie zraża sobie szereg premierów krajów członkowskich Unii. Tych, którym się nie podoba, że tak jak to zresztą robił jako premier Polski, usiłuje się dogadywać tylko z najsilniejszymi graczami w Unii, kosztem państw, czy całych bloków, jego zdaniem mniej znaczących. Kierunek tylko na Berlin i Paryż może się okazać dla niego nie tyle trampoliną co zapadnią. Bo już w tej chwili irytuje niektóre państwa, np. kraje  Beneluksu. 

Dziś taką irytację wyraził publicznie premier Belgii...

Jeśli takie krytyczne uwagi Donald Tusk zyskuje już po kwartale urzędowania, to może być  tylko coraz gorzej. Ten kurs na  Berlin i Paryż, który w Polsce przez media i wyborców był akceptowany, nie musi się wcale podobać w Unii Europejskiej, która  jednak  składa się z 28 państw, a nie kilku.

Rozmawiała Anna Sarzyńska

[fot. ansa]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook