Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: Tymoszenko jest pretekstem

01.05.2012

O aktywności europejskich polityków ws. Euro 2012, politycznej grze wokół Julii Tymoszenko oraz reakcji Polski na ostatnie wydarzenia związane z apelami o bojkot UE portal Stefczyk.info rozmawia z europosłem PiS Ryszardem Czarneckim.

Stefczyk.info: Jak Pan ocenia ostatnią aktywność europejskich polityków, którzy nagle, przed Euro 2012, postanowili walczyć o uwolnienie Julii Tymoszenko?

Ryszard Czarnecki: Z jednej strony mamy do czynienia z autentycznym sprzeciwem moralnym i odwołaniem się do etyki. Jednak widzę tu również drugie dno. Dla części polityków i elit zachodnich, szczególnie niemieckich, podnoszenie argumentów przeciwko Kijowowi jest de facto pretekstem do gry z Moskwą.

Jakiej?

Niemcy są głównym promotorem Rosji w Unii Europejskiej i chcą nim być, ponieważ są polityczno-ekonomicznymi beneficjentami tej współpracy. Dla nich skomplikowana sytuacja wewnętrzna Ukrainy, fakt, że była premier przebywa w więzieniu jest pretekstem do zamrożenia relacji z Ukrainą i wzmocnienia relacji z Rosją, która patrzy niechętnie na zbliżenie UE i Ukrainy. Kreml traktuje Ukrainę, jako część swojej strefy wpływów.

Coraz częściej słyszymy przy tej okazji, że Euro może zostać przeniesione. Hiszpanie zgłosili chęć przejęcia imprezy. To prawdopodobne?

Utrata przez Polskę i Ukrainę Euro 2012 jest wykluczona. To jest political fiction. UEFA na to sobie nie pozwoli. Pamiętajmy, że Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Chinach w sytuacji tłumienia tendencji wolnościowych w Tybecie, wykonywania kary śmierci, łamania praw człowieka, więzienia przeciwników politycznych itd. Wtedy Igrzyska się odbyły, Euro też się odbędą według planu. Tu się nie ma o co bać.

Nasz rząd dobrze reaguje na obecne wydarzenia?

Nie. Bardzo źle, że rząd nie ma żadnej wizji tego, co ma robić. Po prostu czeka na reakcję większości krajów UE. Szkoda, że tak znaczące państwo w Unii, jakim jest Polska, nie ma nic do powiedzenia w tej kwestii. Rządowi Tuska zdaje się, że stanowiskiem jest brak stanowiska. To żenujące. Polska w tej sprawie abdykowała, a Tusk z Sikorskim zachowują się, jak strusie chowając głowę w piasek. Uważają, że problem sam się rozwiąże.

Co Polska powinna robić?

Powinniśmy domagać się twardo uwolnienia premier Tymoszenko, powinniśmy w tej sprawie oczekiwać zaangażowania Unii. Jednak z drugiej strony trzeba tak działać, by nie dawać pretekstu do blokowania Ukrainie drogi do UE. Ta sprawa nie powinna opóźnić drogi Kijowa do wejścia do Wspólnoty. Nie możemy w planach dot. rozszerzenia Unii nic zmieniać nawet w tej sytuacji.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/EPA/UKRPRAVDA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook