Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: Trump będzie stawiać na NATO

23.01.2017

- Wbrew tej propagandzie antytrumpowskiej, prezydent Stanów Zjednoczonych będzie stawiać na NATO. To dla Polski dobra wiadomość - ocenił wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

- Wystąpienie Donalda Trumpa to potwierdzenie starego amerykańskiego powiedzenia, że kampania wyborcza zaczyna się następnego dnia po wyborach – ocenił wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

Na zaproszenie Republikanów obserwował on piątkowe zaprzysiężenie Donalda Trumpa w Waszyngtonie. W radiowej Trójce w poniedziałek podkreślił: "Wbrew temu co niektórzy mówili, że on politykę, kampanię prezydencką, prezydenturę traktuje jako zwiększenie swoich aktywów finansowych jako biznesmen, myślę, że on po prostu już teraz zaczął walczyć o swoją drugą kadencję. Jest to może i dobry sygnał, bo to oznacza, że będzie chciał mieć partnerów w polityce światowej".

Czarnecki uważa, że najważniejszym dla Polski elementem inauguracyjnego wystąpienia Donalda Trumpa była wypowiedź o "wzmocnieniu starych sojuszy". "Wbrew tej propagandzie antytrumpowskiej, prezydent Stanów Zjednoczonych będzie stawiać na NATO. To dla Polski dobra wiadomość, a że będzie też się pewnie domagał od europejskich członków NATO, (...) żeby również te kraje, bogate kraje Europy zachodniej płaciły na swoją obronność, no to akurat dla nas to nie jest zła wiadomość" - dodał.

Czarnecki odniósł się także do zarzutów przeciwników Trumpa, którzy uważają, że administracja nowego prezydenta będzie dążyła do ocieplenia relacji z Rosją kosztem Europy środkowo wschodniej. "To właśnie już było zrobione, tylko że przez Baracka Obamę w czasie jego pierwszej kadencji, w pierwszych latach ten reset, którego twarzą była skądinąd pani Hillary Clinton (...) Właśnie ten tandem Obama, pani Clinton wtedy de facto sprzedali Polskę i kraje naszego regionu, czy Europę na ołtarzu dobrych relacji z Rosją, ocieplenia relacji z Kremlem" - uważa europoseł.

Według niego "niektóre z nominacji, chociażby nominacja sekretarza obrony Jamesa Mattisa, świadczy o pewnym realizmie Donalda Trumpa w relacjach z Rosją. Jeżeli wybiera człowieka, który patrzy na Moskwę jako na zagrożenie, patrzy na Kreml jako na generalnie instytucję, która będzie generować zagrożenie dla świata, porządku światowego, no to myślę, że tutaj możemy pod tym względem spać spokojnie".

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego uważa, że priorytetem polityki zagranicznej Donalda Trumpa będzie Azja. "Jego priorytety to Chiny, Azja, nie dziwmy się temu" - powiedział Czarnecki i dodał, że Trump będzie przede wszystkim starał się uporządkować relacje z Chinami, "bo ta gilotyna finansowa zadłużenia amerykańskiego (...) to jest rzeczywiście pewne ryzyko dla Waszyngtonu".

Czarnecki powiedział też, że był świadkiem demonstracji przeciwników Trumpa na ulicach Waszyngtonu. "Sam widziałem zdewastowane, zdemolowane sklepy, restauracje w centrum Waszyngtonu. Jeszcze nigdy nie było w historii Waszyngtonu tak wielkich zamieszek. Około pół tysiąca aresztowanych, agresywnych demonstrantów, ranni policjanci" - relacjonował.

"Mamy do czynienia z Ameryką entuzjazmu i Ameryką gniewu.(...) Wydaje mi się, że ten podział w społeczeństwie amerykańskim jest faktem i on będzie trwał" - dodał europoseł.

[fot. PAP/EPA]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook