Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: Trump będzie stawiać na NATO

23.01.2017

- Wbrew tej propagandzie antytrumpowskiej, prezydent Stanów Zjednoczonych będzie stawiać na NATO. To dla Polski dobra wiadomość - ocenił wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

- Wystąpienie Donalda Trumpa to potwierdzenie starego amerykańskiego powiedzenia, że kampania wyborcza zaczyna się następnego dnia po wyborach – ocenił wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

Na zaproszenie Republikanów obserwował on piątkowe zaprzysiężenie Donalda Trumpa w Waszyngtonie. W radiowej Trójce w poniedziałek podkreślił: "Wbrew temu co niektórzy mówili, że on politykę, kampanię prezydencką, prezydenturę traktuje jako zwiększenie swoich aktywów finansowych jako biznesmen, myślę, że on po prostu już teraz zaczął walczyć o swoją drugą kadencję. Jest to może i dobry sygnał, bo to oznacza, że będzie chciał mieć partnerów w polityce światowej".

Czarnecki uważa, że najważniejszym dla Polski elementem inauguracyjnego wystąpienia Donalda Trumpa była wypowiedź o "wzmocnieniu starych sojuszy". "Wbrew tej propagandzie antytrumpowskiej, prezydent Stanów Zjednoczonych będzie stawiać na NATO. To dla Polski dobra wiadomość, a że będzie też się pewnie domagał od europejskich członków NATO, (...) żeby również te kraje, bogate kraje Europy zachodniej płaciły na swoją obronność, no to akurat dla nas to nie jest zła wiadomość" - dodał.

Czarnecki odniósł się także do zarzutów przeciwników Trumpa, którzy uważają, że administracja nowego prezydenta będzie dążyła do ocieplenia relacji z Rosją kosztem Europy środkowo wschodniej. "To właśnie już było zrobione, tylko że przez Baracka Obamę w czasie jego pierwszej kadencji, w pierwszych latach ten reset, którego twarzą była skądinąd pani Hillary Clinton (...) Właśnie ten tandem Obama, pani Clinton wtedy de facto sprzedali Polskę i kraje naszego regionu, czy Europę na ołtarzu dobrych relacji z Rosją, ocieplenia relacji z Kremlem" - uważa europoseł.

Według niego "niektóre z nominacji, chociażby nominacja sekretarza obrony Jamesa Mattisa, świadczy o pewnym realizmie Donalda Trumpa w relacjach z Rosją. Jeżeli wybiera człowieka, który patrzy na Moskwę jako na zagrożenie, patrzy na Kreml jako na generalnie instytucję, która będzie generować zagrożenie dla świata, porządku światowego, no to myślę, że tutaj możemy pod tym względem spać spokojnie".

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego uważa, że priorytetem polityki zagranicznej Donalda Trumpa będzie Azja. "Jego priorytety to Chiny, Azja, nie dziwmy się temu" - powiedział Czarnecki i dodał, że Trump będzie przede wszystkim starał się uporządkować relacje z Chinami, "bo ta gilotyna finansowa zadłużenia amerykańskiego (...) to jest rzeczywiście pewne ryzyko dla Waszyngtonu".

Czarnecki powiedział też, że był świadkiem demonstracji przeciwników Trumpa na ulicach Waszyngtonu. "Sam widziałem zdewastowane, zdemolowane sklepy, restauracje w centrum Waszyngtonu. Jeszcze nigdy nie było w historii Waszyngtonu tak wielkich zamieszek. Około pół tysiąca aresztowanych, agresywnych demonstrantów, ranni policjanci" - relacjonował.

"Mamy do czynienia z Ameryką entuzjazmu i Ameryką gniewu.(...) Wydaje mi się, że ten podział w społeczeństwie amerykańskim jest faktem i on będzie trwał" - dodał europoseł.

[fot. PAP/EPA]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook