Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: Święta się desakralizują

21.12.2013

„Życzenia to okazja, aby obserwować jak zmienia się tradycja Bożonarodzeniowa”.

Jak co roku o tej porze, jako poseł do Parlamentu Europejskiego dostaję sporo życzeń świątecznych od moich cudzoziemskich kolegów – polityków. Zwyczaj miły, ale dla mnie świetna okazja, aby rok w rok, obserwować jak zmienia się tradycja Bożonarodzeniowa. Mówiąc wprost: jak coraz bardziej te święta dla naszych przyjaciół (lub nieprzyjaciół) z Zachodu się desakralizują. Widać to coraz bardziej i bardziej po charakterze wysyłanych mi świątecznych kartek.

Oto na przykład europosłanka z Wielkiej Brytanii, skądinąd jedna z niewielu katoliczek z tego kraju w PE, przysłała mi, doprawdy sympatyczne, życzenia z fotografią… śmigłowca lotniczego pogotowia ratunkowego (na zdjęciu jest też i ona jako Święty Mikołaj – taki zwyczajny, z pierwszej lepszej galerii handlowej). Inny, również europoseł, wysyła do mnie świąteczną kartkę, na której widoczna była… taczka (!). Gwoli ścisłości na taczce była też choinka z jarzącymi się światełkami.

Wszystkich jednak przebił inny polityk, który przysłał mi kartkę na Boże Narodzenie ukazującą… krowy. Stado biało-czarnych krów, a więc zapewne rasa holenderska, idzie sobie, nie śpiesząc się specjalnie, drogą, mając zresztą siedzenia skierowane w stronę obiektywu.

Nie muszę dodawać, że na żadnej z tych kartek nie ma żadnego odniesienia do tradycji chrześcijańskich: krzyża, Szopki Bożonarodzeniowej czy Dzieciątka Jezus.

Tylko niezawodny Irlandczyk, skądinąd bynajmniej nie poseł do PE, przesłał mi życzenia na kartce z fotografią wiejskiego kościółka i idących ku niemu ludzi. Polacy wysyłali też np. postacie Trzech Króli jadących z darami do Jezusa.

To były kartki z krajów członkowskich UE. Ale były też inne. Najmocniejsze prorocze (?) wrażenie zrobiła na mnie kartka od ambasadora Uzbekistanu przy Unii Europejskiej. Pan Władimir Norow, więc noszący typowo rosyjskie, a nie uzbeckie nazwisko był łaskaw sprezentować mi kartkę przedstawiającą… kompleks meczetów w Taszkiencie!!! Oczywiście były to życzenia nie tyle świąteczne, co noworoczne. Jego Ekscelencja Świąt nie obchodzi, jego prawo, ale ja, moi rodacy, których reprezentuję, a także szerzej: Europejczycy obchodzą i obchodzić będą. Dyplomata z postsowieckiej Azji Środkowej zachował się jak słoń w składzie porcelany, ale meczety ze stolicy jego państwa są niczym złowieszcza melodia przyszłości dla Starego Kontynentu.

Ryszard Czarnecki
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook