Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: Święta się desakralizują

21.12.2013

„Życzenia to okazja, aby obserwować jak zmienia się tradycja Bożonarodzeniowa”.

Jak co roku o tej porze, jako poseł do Parlamentu Europejskiego dostaję sporo życzeń świątecznych od moich cudzoziemskich kolegów – polityków. Zwyczaj miły, ale dla mnie świetna okazja, aby rok w rok, obserwować jak zmienia się tradycja Bożonarodzeniowa. Mówiąc wprost: jak coraz bardziej te święta dla naszych przyjaciół (lub nieprzyjaciół) z Zachodu się desakralizują. Widać to coraz bardziej i bardziej po charakterze wysyłanych mi świątecznych kartek.

Oto na przykład europosłanka z Wielkiej Brytanii, skądinąd jedna z niewielu katoliczek z tego kraju w PE, przysłała mi, doprawdy sympatyczne, życzenia z fotografią… śmigłowca lotniczego pogotowia ratunkowego (na zdjęciu jest też i ona jako Święty Mikołaj – taki zwyczajny, z pierwszej lepszej galerii handlowej). Inny, również europoseł, wysyła do mnie świąteczną kartkę, na której widoczna była… taczka (!). Gwoli ścisłości na taczce była też choinka z jarzącymi się światełkami.

Wszystkich jednak przebił inny polityk, który przysłał mi kartkę na Boże Narodzenie ukazującą… krowy. Stado biało-czarnych krów, a więc zapewne rasa holenderska, idzie sobie, nie śpiesząc się specjalnie, drogą, mając zresztą siedzenia skierowane w stronę obiektywu.

Nie muszę dodawać, że na żadnej z tych kartek nie ma żadnego odniesienia do tradycji chrześcijańskich: krzyża, Szopki Bożonarodzeniowej czy Dzieciątka Jezus.

Tylko niezawodny Irlandczyk, skądinąd bynajmniej nie poseł do PE, przesłał mi życzenia na kartce z fotografią wiejskiego kościółka i idących ku niemu ludzi. Polacy wysyłali też np. postacie Trzech Króli jadących z darami do Jezusa.

To były kartki z krajów członkowskich UE. Ale były też inne. Najmocniejsze prorocze (?) wrażenie zrobiła na mnie kartka od ambasadora Uzbekistanu przy Unii Europejskiej. Pan Władimir Norow, więc noszący typowo rosyjskie, a nie uzbeckie nazwisko był łaskaw sprezentować mi kartkę przedstawiającą… kompleks meczetów w Taszkiencie!!! Oczywiście były to życzenia nie tyle świąteczne, co noworoczne. Jego Ekscelencja Świąt nie obchodzi, jego prawo, ale ja, moi rodacy, których reprezentuję, a także szerzej: Europejczycy obchodzą i obchodzić będą. Dyplomata z postsowieckiej Azji Środkowej zachował się jak słoń w składzie porcelany, ale meczety ze stolicy jego państwa są niczym złowieszcza melodia przyszłości dla Starego Kontynentu.

Ryszard Czarnecki
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook