Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: Spóźnione polskie weto

12.03.2012

To, co robi Polska, jest korzystne również dla Niemiec. Tyle tylko, że oni nie chcą wyciągać gorącego kartofla z ogniska – mówi portalowi Stefczyk.info europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Stefczyk.info: Minister Korolec (na zdjęciu), w imieniu Polski, zawetował propozycję Komisji Europejskiej, by zwiększyć limity redukcji CO2 w UE. Za zablokowanie tej propozycji na Polskę spadają ciosy. Jak Pan to ocenia?

Ryszard Czarnecki: Warto przypomnieć, że z instytucji weta statystycznie najczęściej korzystają trzy kraje z tzw. starej Unii. To są Niemcy, Austria i Belgia. Ani Polska, ani kraje przyjęte ostatnio do Wspólnoty nie korzystają z tego instrumentu często. Nie przypominam sobie, by ktokolwiek miał pretensje do Berlina czy Wiednia, że wykorzystuje swoje prawa.

Nagonka na Polskę Pana dziwi?

Niestety Donald Tusk jest trochę sam sobie winny. Rząd przyzwyczaił opinię międzynarodową, że akceptuje i popiera wszystko, co w Unii zostanie ustalone. Polska popierała dotąd bezrefleksyjnie wszystko. Dlatego weto Warszawy wywołał taki szok. Gdyby premier częściej oponował przeciwko pomysłom unijnym, jego weto nie byłoby tak dziwne. Tymczasem Warszawa zachowuje się, jak prymus, który jako pierwszy daje zgodę na wszystko, który wyrywa się do przodu, który jest przodownikiem. Gdy prymus pójdzie na wagary, to jest ogólne zaskoczenie.

I dziś Polska jest atakowana

Jest czymś oczywistym, że w Unii każde państwo walczy o swoje interesy. Pamiętajmy, że w czasie, gdy Wielką Brytanią rządziła Margaret Thatcher, Londyn odmówił podpisania traktatu z Maastricht. Premier brytyjska chciała w ten sposób wymusić zgodę na zmniejszenie składki, jaką jej kraj miał płacić do EWG. Wtedy znacznie gorzej mówiono o Thatcher niż obecnie o polskim premierze. Jednak ona się nie ugięła, zdania nie zmieniła. I do dziś Wielka Brytania płaci składkę taką, jaką wywalczyła Thatcher. Złą prasę mieli również m.in. Hiszpanie, gdy walczyli o swoje interesy. Tego typu ataki i agresja są normą.

Jak Polska powinna się zachować?

Trzeba robić swoje i walczyć o swoje. Jednak warto przypomnieć, że w tej sprawie rząd zachowuje się niekonsekwentnie. Nie tak dawno minister Kraszewski, który był szefem resortu ochrony środowiska, krytykował ustalenia dot. redukcji emisji CO2. To było w czasie pracy nad tymi propozycjami. Wtedy był lepszy czas, by je wetować. Blokada tamtych rozwiązań byłaby skuteczniejsza i nie wywołałaby takiej furii. Weto jest spóźnione, trzeba było sięgnąć po nie wcześniej.

Minister Sikorski i premier Tusk mówili jakiś czas temu, że Polska chce być w głównym nurcie. Czy obecnie z tego rezygnuje?

Rzeczywiście polski rząd zachowywał się bardzo pasywnie, głównie w stosunku do Niemiec. Nie było sprzeciwu Warszawy wobec działalności Eriki Steinbach, budowy Gazociągu Północnego, czy paktu fiskalnego. Jednak obecnego weta nie należy traktować jako sprzeciwu wobec głównego nurtu. Już od grudnia z Berlina dochodziły sygnały, że Niemcy zmieniają stosunek do planów redukcji. Oni uznali, że już dotychczasowe propozycje zbyt mocno uderzają w ich gospodarkę. To, co robi Polska, jest również korzystne dla Niemiec. Tyle tylko, że oni nie chcą wyciągać gorącego kartofla z ogniska. Wolą, żeby robiła to Warszawa. Jednak przypominam, że Tusk miał te same przesłanki, by zawetować limit redukcji pół roku temu, czy nawet wcześniej. Jednak z tego nie korzystano.

Duńczycy atakują nas, mówiąc, że blokujemy postęp i rozwój świata. Coraz częściej słychać głosy, że trzeba zmienić sposób podejmowania decyzji w UE, ponieważ jeden kraj nie może blokować całej Wspólnoty

Warto przypomnieć Duńczykom, że odmówili podpisania traktatu z Maastricht. Można by powiedzieć, że wtedy również wstrzymali postęp. Oni nie podpisali dokumentu, ponieważ nie chcieli się zgodzić na sprzedaż ziemi obcokrajowcom. Żądali zgody na zawieszenie tego prawa. Nie chcieli sprzedawać ziemi Niemcom, ponieważ był wtedy duży boom na grunt na granicy niemiecko-duńskiej. Wtedy Kopenhaga walczyła o swoje interesy i zablokowała całą Unię. Zawetowała znacznie ważniejsze zmiany niż Polska. Oni zablokowali przecież unijny traktat. Dziś jednak Dania się wścieka. Zapomniał wół, jak cielęciem był.

Rozmawiał saż
[fot. PAP / EPA/OLIVIER HOSLET]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook