Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: Skradzione marzenia Ukraińców

01.12.2013

Ukraińcy policzyli się i zobaczyli, że jest ich "bohato" - opowiada Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS, obecny na niedzielnej manifestacji w Kijowie.

W rozmowie z portalem wPolityce.pl Czarnecki  nie przesądza, czy demonstracje na Majdanie doprowadzą do politycznego przełomu, ale podkreśla ich znaczenie:

"W manifestacji, która właśnie się zakończyła wzięło udział 250 tys. ludzi.. Nie wiem czy to jest przełom, ale myślę, że Ukraińcy dziś poczuli nadzieję. Policzyli się. Zobaczyli, że  jest ich bohato, że także w tych regionach Ukrainy, w których mówi się po rosyjsku. Na Majdan przyjechali przecież także mieszkańcy Doniecka, Murmańska - pokazali, że oni też chcą być częścią Europy. I o ile jeszcze półtora dnia temu, po tym  brutalnym ataku sił specjalnych na  garstkę demonstrantów w nocy z piątku na sobotę - były obawy i trochę zwątpienia - to teraz jest nadzieja i te marzenia o Europie znów odzywają. " - relacjonuje. Mówi też, że prounijnych nastrojów Ukraińców nie sposób dziś oddzielić od krytyki władzy.

"Dla Polaków, którzy tam byli, istotne było przede wszystkim wyrażenie solidarności z europejskimi aspiracjami Ukrainy. Ale dla polityków ukraińskich i dla tego bardzo  niechętnego Janukowyczowi i władzy tłumu to była także manifestacja także stricte opozycyjna. To było dziś trudno oddzielić. Przy czym my nie oceniamy , nie chcemy  się wtrącać w ukraińską politykę. To jest sprawa samych Ukraińców. Natomiast te nastroje ulicy w Kijowie były jednoznaczne. Oni uważają, że ta władza ukradła im marzenia o Europie. I to jest  jedno z wielu oskarżeń, które pod adresem  Janukowycza i jego ekipy padają."

- stwierdza Czarnecki. Eurodeputowany opowiada też o gorącym przyjęciu polskiej delegacji na Majdanie.

"W Kijowie była silna delegacja Prawa i Sprawiedliwości. Ok 10 osób i dwie osoby z PO. Przy czym na widok  premiera Kaczyńskiego ludzie spontanicznie skandowali "Polsza, Polsza!". Ja nie pamiętam, a od sierpnia jestem piąty raz w Kijowie, tak propolskich nastrojów zwykłych ludzi. Nie tylko polityków. Myślę, że to jest wielki kapitał, kapitał który zdobywamy - poczucie, że Polska jest ambasadorem Ukrainy, że  jesteśmy takim sojusznikiem, który nie zdradza, nie odwraca się w ciężkim momencie plecami. No i też premier Kaczyński powiedział coś, co może być odkryciem dla Ukraińców, że te dwa nasze narody: polski i ukraiński - dwa narody słowiańskie mogą być wielką siłą w Europie. Jest nas razem około 90 milionów, w związku z tym jest to sytuacja  w której naprawdę możemy wpływać na losy Europy i decydować o losach Europy razem." - mówi Ryszard Czarnecki.

Całą rozmowę możesz przeczytać na portalu wPolityce.pl

ansa

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook