Jedynie prawda jest ciekawa

Czarnecki: Tusk zmartwychwstał politycznie

12.03.2017

– Wielka Brytania ma dużo do stracenia, bo za kilka dni ruszają negocjacje w sprawie Brexitu, a to kwestia miliardów funtów, kwestia dostępu do unijnego rynku- powiedział w Telewizji Republice Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Zdaniem Czarneckiego Wielka Brytania walczy o rzeczy dla siebie fundamentalnie. -Nie przypadkiem miałem przyjemność otwierać w Belwederze forum polsko-brytyjskie. Wielka Brytania chciała pokazać, że Polska z nią jest w tym dziejowym momencie. Szkoda, że Polska była z Wielką Brytanią, ale Wielka Brytania podczas głosowania nie była z Polską. Natomiast to trochę bardziej skomplikowane- powiedział polityk. 

Wiceprzewodniczący PE odniósł się również do wyboru Donalda Tuska na szefa RE. -Tusk zmartwychwstał politycznie w drugim półroczu zeszłego roku, kiedy wydawało się, że jest poza grą. Po głosach krytycznych ze strony wielu państw, chodzi o jego złe kierowanie radą, brak pewnej idei, było tak, że doradcy Angeli Merkel wprost krytykowali przygotowanie szczytu w Bratysławie i nastąpiło uzgodnienie w Niemczech, że idzie to w kierunku Manfreda Weber jako przewodniczącego europarlamentu i Wernera Faymanna, dwukrotnego kanclerza Austri,i na szefa Rady Europejskiej. Wtedy było po Tusku- podkreślił. 

Na pytanie, co pomogło wrócić Tuskowi, odparł: -Rozpad wielkiej koalicji w europarlamencie między socjalistami i chadekami. Druga sprawa to doszła kolejna okoliczność – stopniała wielka przewaga Angeli Merkel, Schulz wrócił do niemieckiej polityki, kanclerz Merkel powiedziała wprost w Bristolu – nie mogę sobie pozwolić na sytuację, gdzie socjalista będzie przewodniczącym Rady Europejskiej, bo to będzie wiatr w żagle dla socjalistów niemieckich – zaznaczył Czarnecki. 

fot. [You Tube/TV Republika]

pc/TV Republika

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook