Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: Role dla aktora Donka

30.10.2013

Bracia Kaczyńscy zagrali – udanie – w filmie „O dwóch takich, co ukradli księżyc”. W jakim filmie mógłby zagrać Donald Tusk? Fabuła o podstarzałym panu, któremu wydaje się, że jest wciąż młody i dlatego gania po boisku za piłką? Ale to raczej byłby smutny film o złudzeniach znerwicowanego polityka, który wrzeszczy na wszystkich, upokarza wielu, a nie ufa nikomu.

A może dokument o nowym wydaniu pogańskiego boga Światowida, który miał kilka twarzy, każda zwrócona w inną stronę świata? Tak, to by pasowało. Tusk bowiem nie jest dwulicowy, on jest, chyba wymyśliłem nowy wyraz – „wielolicowy”. Polakom wmawia, że jest za dużym budżetem UE i morzem szmalu dla Polski, a potem na Radzie UE zgadza się, żeby już w następnym 2014 roku Unia przeprowadziła radykalne cięcia budżetowe. Dla każdego coś miłego. Niech się Sarmaci ucieszą, ale przede wszystkim niech się ucieszą koledzy- premierzy, z innych, zwłaszcza dużych krajów, że z Tuska taki prymus i pieniędzy nie weźmie, choć jego krajowi należą się jak psu zupa. A propos psa, w tej kwestii Tusk jest jak pies, który porcji należnej mu kiełbasy, byle tylko pochwalił go jego pan, nie weźmie. Premier marzy, aby znów usłyszeć: „Gut, Donald, sehr gut!” i wtedy radośnie zamerdać ogonkiem.

Ale Donald Tusk mógłby też zagrać w kinie absurdu. Niestety, nie byłby to film fabularny, lecz w polskich warunkach dokument prosto z życia. Tusk mógłby zagrać urzędnika, który siedzi na sali sądowej i właśnie słyszy od Wysokiego Sądu o niskich lotach, że te 24 tys. złotych łapówki, które wziął urzędnik – dyrektor, cóż to jest, na waciki nie starczy, tyle tego, co kot napłakał. A więc sąd uniewinnia urzędasa, zbliżenie kamery na Tuska – błogość na twarzy, jakby właśnie zjadł dwa sznycle i obejrzał dwa mecze w godzinach pracy, lisi uśmiech, „a to frajerzy, mogą mi skoczyć...” Może nie jest to oskarowa rola, ale dla ferajny z Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdańsku świetny powód, żeby dać jakowyś laur.

Jeśli jednak Andrzej Wajda uzna, że z Tuska żaden Robert Więckiewicz, który może zagrać i takich śmiesznych gości jak Wałęsa i takich zupełnie nieśmiesznych jak Hitler, to naprawdę znajdzie jakąś taką rólkę dla premiera III RP, w której zagrałby on samego siebie. Łatwiej by może chłopinie poszło. Ponieważ Wajda zajmuje się ostatnio politykowaniem i nie starcza mu już czasu na pomysły do jego arcydzieł(!), to ja mistrzuniowi podpowiem: niech taki Tusk zagra premiera Tuska, jak przyjmuje do roboty 23-letnią dziewoję, która, co prawda, studiów nie ma, ale jest z tej samej partii, co nasz aktor-premier. Podrzucam garść pomysłów do scenariusza. Tusk naprzeciwko panienki z Pomorza. Ziewa. Dłubie w uchu. „No i co tam w tym Pruszczu Gdańskim?” – pyta dziewczęcia i zerka na telewizorek, gdzie Barcelona leje przeciwnika (albo odwrotnie). Dziewczyna coś tam mówi, ale Tusk nie słucha. Przerywa. „To co, 7 patoli będzie w porzo?” Dziewczyna się waha. Mówi niepewnie, patrząc w premiera, jak premier patrzy w Sharon Stone: „No, na początek, to niech będzie”. Głos z offu, niczym głos Andrzeja Łapickiego ze starych kronik PKF: „Żeby ludziom żyło się lepiej.” I żyje się lepiej. Młodzi dostają szansę awansu, kariery, nie muszą wyjeżdżać z ojczyny, jak za rządów kaczystów. Za Gierka mówiono „czy się stoi, czy się leży – 2 tysiące się należy. A rządy jaśnie wielmożnego pana premiera podniosły poprzeczkę pierwszej pracy absolwenta, nawet niedoszłego: „czy się stoi, czy się leży – 7 patoli się należy”.

Tusk Reganem nie będzie, ani w politycznym, ani w aktorskim wymiarze, ale przecież pianę z bąbelkami jako aktor też bić może. Czyż nie?

 
Ryszard Czarnecki

[Fot. premier.gov.pl]


Artykuł ukazał się w "Gazecie Polskiej" (30.10.2013)

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook