Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: polityka czeska nie zmieni się

28.01.2013

Proniemiecki Karel Schwarzenberg nie zostanie jednak prezydentem Czech. Zapowiedzenie potępienia Dekretów Edvarda Benesa, które doprowadziły do wyrzucenia Niemców sudeckich z powojennej Czechosłowacji odebrały mu głosy prawicy. O czeskich wyborach i ich politycznych konsekwencjach rozmawiamy z Ryszardem Czarneckim, eurodeputowanym PiS.

Jak po zwycięstwie Milosa Zemana w wyborach prezydenckich będzie wyglądała obecnie polityka czeska wobec Polski, Unii Europejskiej i Niemiec?

Polityka czeska po wyborze ekspremiera Zemana zmieni się w mniejszym stopniu, niż po wyborze – skąd inąd mojego znajomego – Karela Schwarzenberga. Ponieważ, o ile obecny minister spraw zagranicznych w rządzie koalicyjnym, byłby bardziej otwarty na głębszą integrację z Unią Europejską, a także na pewien reset z Niemcami. Trzeba w tym momencie wspomnieć jego wypowiedzi podczas kampanii wyborczej dotyczące Niemców sudeckich, które są jednak pewną rewizją polityki czeskiej w tym zakresie, o tyle Milos Zeman jest bardziej prounijny niż odchodzący prezydent Vaclav Klaus, ale na pewno nie będzie tak prounijny jak byłby Schwarzenberg. W kwestiach niemieckich Zeman będzie kontynuował klasyczną politykę czeską. Gdy był premierem przecież żadnego przełomu z Berlinem nie było.

Czy według pana wypowiedź Schwarzenberga o Niemcach sudeckich i Dekretach Benesa mogła zadecydować o wyniku wyborczym?

Z całą pewnością tak. Gdy dowiedziałem się o tej wypowiedzi od razu byłem przekonany, że to się odbije na wyniku wyborów. Duża część elektoratu prawicowego, jest antyniemiecka, jest narodowa, w związku z tym uznała, że lepszy taki stary socjalista Zeman niż Europejczyk Schwarzenberg, który w sprawach niemieckich mógłby odpuścić to co było koroną polityki czeskiej.

Czyli można uznać, że z perspektywy polityki polskiej wybór Zemana jest lepszy? Chodzi oczywiście o kontekst niemiecki.

Powiem tak. Osobiście lubię Schwarzenberga – to duża osobowość, bardzo ciekawy człowiek – chociaż, gdybym był czechem, to pewnie nie zagłosowałbym na żadnego z nich. Natomiast jeśli chodzi o relacje polsko niemieckie, to ten wybór jest o tyle lepszy, że będzie oznaczać, za całą pewnością, jednak kontynuację polityki, nie tylko prezydenta Klausa, ale i współpracę prezydenta Zemana i premiera Necasa w tym obszarze. Oznacza to też, że wpływy niemieckie w Czechach będą mniejsze, niż mogłbyby być, gdyby wygrał Schwarzenberga.

Dlaczego w ogóle Schwarzenberg powiedział te słowa? Czy nie zdawał sobie sprawy z tego, że Niemcy po jego zwycięstwie natychmiast poszliby za ciosem?

Być może albo uznał, że warto podkreślić ciągłość swoich poglądów, no i popełnił tu błąd polityczny, albo też nie do końca zrozumiał do końca na czym polega polityka. Bo można być ministrem spraw zagranicznych, a nawet premierem w rządzie koalicyjnym dysponując poparciem 20 czy 30 procent obywateli i wtedy można mieć poglądy, które idą na przekór obywatelom w kwestiach niemieckich, ale nie można być prezydentem nie mając poparcia 50 procent głosujących. Zachował się jak politk salonowym, którym jest, a nie jak polityk.

Taką ciekawostką jest, że wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Oldrich Vlasak z ODS powiedział mi, że poprze jednak Schwarzenberga, bo nigdy nie był w partii komunistycznej itd. Myślę jednak, że większość elektoratu ODS musiała poprzeć jednak Zemana, tak jak Vaclav Klaus. 

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook