Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: polityka czeska nie zmieni się

28.01.2013

Proniemiecki Karel Schwarzenberg nie zostanie jednak prezydentem Czech. Zapowiedzenie potępienia Dekretów Edvarda Benesa, które doprowadziły do wyrzucenia Niemców sudeckich z powojennej Czechosłowacji odebrały mu głosy prawicy. O czeskich wyborach i ich politycznych konsekwencjach rozmawiamy z Ryszardem Czarneckim, eurodeputowanym PiS.

Jak po zwycięstwie Milosa Zemana w wyborach prezydenckich będzie wyglądała obecnie polityka czeska wobec Polski, Unii Europejskiej i Niemiec?

Polityka czeska po wyborze ekspremiera Zemana zmieni się w mniejszym stopniu, niż po wyborze – skąd inąd mojego znajomego – Karela Schwarzenberga. Ponieważ, o ile obecny minister spraw zagranicznych w rządzie koalicyjnym, byłby bardziej otwarty na głębszą integrację z Unią Europejską, a także na pewien reset z Niemcami. Trzeba w tym momencie wspomnieć jego wypowiedzi podczas kampanii wyborczej dotyczące Niemców sudeckich, które są jednak pewną rewizją polityki czeskiej w tym zakresie, o tyle Milos Zeman jest bardziej prounijny niż odchodzący prezydent Vaclav Klaus, ale na pewno nie będzie tak prounijny jak byłby Schwarzenberg. W kwestiach niemieckich Zeman będzie kontynuował klasyczną politykę czeską. Gdy był premierem przecież żadnego przełomu z Berlinem nie było.

Czy według pana wypowiedź Schwarzenberga o Niemcach sudeckich i Dekretach Benesa mogła zadecydować o wyniku wyborczym?

Z całą pewnością tak. Gdy dowiedziałem się o tej wypowiedzi od razu byłem przekonany, że to się odbije na wyniku wyborów. Duża część elektoratu prawicowego, jest antyniemiecka, jest narodowa, w związku z tym uznała, że lepszy taki stary socjalista Zeman niż Europejczyk Schwarzenberg, który w sprawach niemieckich mógłby odpuścić to co było koroną polityki czeskiej.

Czyli można uznać, że z perspektywy polityki polskiej wybór Zemana jest lepszy? Chodzi oczywiście o kontekst niemiecki.

Powiem tak. Osobiście lubię Schwarzenberga – to duża osobowość, bardzo ciekawy człowiek – chociaż, gdybym był czechem, to pewnie nie zagłosowałbym na żadnego z nich. Natomiast jeśli chodzi o relacje polsko niemieckie, to ten wybór jest o tyle lepszy, że będzie oznaczać, za całą pewnością, jednak kontynuację polityki, nie tylko prezydenta Klausa, ale i współpracę prezydenta Zemana i premiera Necasa w tym obszarze. Oznacza to też, że wpływy niemieckie w Czechach będą mniejsze, niż mogłbyby być, gdyby wygrał Schwarzenberga.

Dlaczego w ogóle Schwarzenberg powiedział te słowa? Czy nie zdawał sobie sprawy z tego, że Niemcy po jego zwycięstwie natychmiast poszliby za ciosem?

Być może albo uznał, że warto podkreślić ciągłość swoich poglądów, no i popełnił tu błąd polityczny, albo też nie do końca zrozumiał do końca na czym polega polityka. Bo można być ministrem spraw zagranicznych, a nawet premierem w rządzie koalicyjnym dysponując poparciem 20 czy 30 procent obywateli i wtedy można mieć poglądy, które idą na przekór obywatelom w kwestiach niemieckich, ale nie można być prezydentem nie mając poparcia 50 procent głosujących. Zachował się jak politk salonowym, którym jest, a nie jak polityk.

Taką ciekawostką jest, że wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Oldrich Vlasak z ODS powiedział mi, że poprze jednak Schwarzenberga, bo nigdy nie był w partii komunistycznej itd. Myślę jednak, że większość elektoratu ODS musiała poprzeć jednak Zemana, tak jak Vaclav Klaus. 

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook