Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: PO zakłada knebel opozycji

02.07.2012

Pod pretekstem walki z chuliganami ogranicza się swobodę wypowiadania poglądów. To jest kolejny krok w kierunku białorusinizacji Polski – mówi portalowi Stefczyk.info europoseł PiS, Ryszard Czarnecki.

Stefczyk.info: Ustawa o Zgromadzeniach, uchwalona niedawno przez Sejm, wywołuje wiele kontrowersji. Czym Pana zdaniem ona może skutkować?

Ryszard Czarnecki: Ta ustawa to potrójny skandal. Prezydent i większość sejmowa, przy wsparciu posłusznego PSL, ogranicza prawo obywatelskie oraz prawo do demonstrowania. Pod pretekstem walki z chuliganami ogranicza się swobodę wypowiadania poglądów. To jest kolejny krok w kierunku białorusinizacji Polski. Prezydent Komorowski spotyka się dziś w Kijowie z Aleksandrem Łukaszenką. Nie jedzie z pustymi rękami. Ma swoisty dar – wzorowaną na Białorusi ustawę. Co istotne, tak się składa, że tę ustawę uchwalono miesiąc po tym, jak w Dumie przegłosowano ustawę ograniczającą wolność demonstracji w Rosji.

Z czego wynika Pana ocena?

Nie może być inna, gdy wydłuża się dwukrotnie czas wydania zgody na manifestację, a zgody na nią można odmówić pod byle pretekstem. To jednoznacznie pokazuje intencje obozu władzy. Alarmuje w tej sprawie wiele podmiotów, w tym organizacje pozarządowe. Mówią jednym głosem, choć mają bardzo różne orientacje polityczne czy ideowe. Również dziennikarze, np. Monika Olejnik czy Wojciech Maziarski krytycznie oceniają te zapisy. To najlepiej pokazuje, że to złe prawo. Platforma stara się założyć knebel opozycji. Po raz kolejny pokazuje, że jej nazwa jest myląca. Obywatelskość Platformy to pic na wodę.

Ta ustawa może się odbić czkawką Platformie?

Rządzący uważają, że jeśli w społeczeństwie jest tęsknota za silną władzą, która walczy z chuliganami, to się przełoży na poparcie dla tej ustawy. Nie jestem pewien czy mają rację. Sądzę, że te działania mogą zniechęcać do PO. Przecież ona powstawała pod hasłami wolnościowymi. Teraz pokazuje antywolnościową twarz. To może zniechęcać np. osoby wywodzące się z dawnej „Solidarności”, to osłabi zainteresowanie PO.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook