Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: Opozycja była zastraszana

28.10.2013

Rozmowa z europosłem PiS Ryszardem Czarneckim, obserwatorem obecnym z czasie wyborów prezydenckich w Gruzji.

Stefczyk.info: Z Gruzji dochodzą do nas niepokojące wiadomości. Mowa w nich o naciskach i wywieraniu wpływu na wynik wyborów prezydenckich w Gruzji. Jak pan ocenia rzetelność głosowania?

Ryszard Czarnecki: Na wynik wyborów miało wpływ przede wszystkim to, co działo się przed głosowaniem, a nie samo głosowanie. Jeśli aresztowany został były premier, sekretarz generalny głównej partii opozycyjnej - partii Michaiła Saakaszwilego, oraz dziesiątki innych działaczy tej partii, to mamy do czynienia z zastraszaniem wyborców. Ten aspekt sprawy bym podnosił. Oczywiście, były pewne nieprawidłowości przy samym procesie wyborczym, ale nie one zdecydowały o wyniku. Gruzini wciąż wierzą w wizję premiera Bidziny Iwaniszwilego. Uważają, że miliarder jest receptą na problemy ekonomiczne. Tyle tylko, że sytuacja ekonomiczna Gruzji nie zmieniła się w ciągu roku. Są raczej coraz większe problemy.

Co dalej może dziać się w Gruzji?

Zobaczymy, co się będzie działo po wyborach. Słychać niepokojące sugestie, że może nastąpić kolejna fala aresztowań działaczy Saakaszwilego. Słychać, że nawet on sam może być aresztowany. Osobiście uważam jednak, że przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie aresztowań nie będzie.

Dlaczego?

To byłby gol samobójczy dla ekipy rządzącej.

Jaki wpływ na przebieg wyborów mieli Rosjanie? Czy widział pan objawy jakiejś rosyjskiej gry czy raczej walkę wewnątrzkrajową?

Widać i walkę Gruzinów między sobą i rosyjskie wpływy. Rosja jest zapewne zadowolona, że Saakaszwili i jego ludzie odeszli. Jednak to, że jest zadowolona, to, że Saakaszwili nie rządzi, nie oznacza, że Moskwa złagodziła kurs wobec Gruzinów. Po wielu miesiącach udało się wprawdzie odblokować rosyjski rynek dla win i wody z Gruzji, ale już rynek dla owoców z Gruzji został zablokowany. To wciąż obciąża ekonomicznie Tbilisi. Dodatkowo, Rosjanie tworzą wiele faktów dokonanych, które uderzają w interesy gruzińskie.

O czym pan mówi?

Widać choćby umacnianie nieformalnej granicy między Gruzją, a Osetią Południową. Rosjanie budują tam pięciometrowy mur, dzielący Gruzję. To oznacza, że Moskwa nawet przy sprzyjającym jej rządzie Iwaniszwilego prowadzą działania legalizujące zabór części Gruzji. Nowy rząd jest oczywiście mniej sceptyczny wobec Rosji niż poprzedni, ale nie oznacza to, że ma na Kremlu taryfę ulgową. To będzie problem dla Gruzji w przyszłości. Ważny jest sposób reakcji Moskwy na aspiracje unijne i NATOwskie Tbilisi. To jest kluczowa sprawa obecnie.

W Gruzji w czasie wyborów obecnych było wielu obserwatorów z Polski. Te wybory dla Polski są ważne?

Polska jest największym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, jest największym krajem Unii, który niedawno był w sowieckiej strefie wpływów. I dlatego wszystko, co dzieje się w byłym bloku wschodnim, jest dla nas szczególnie istotne. Mamy do czynienia z odradzaniem się rosyjskich wpływów. Im więcej działania Rosji na terenie byłego blogu wschodniego, tym gorzej dla Polski. W naszym interesie jest to, by Gruzja, Modłowa, Ukraina były realnie coraz bardziej niepodległe i demokratyczne. Na tym obszarze widać natomiast dużą ofensywę Rosji. To musi niepokoić i Unię i Polskę.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook