Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: Obama oddał Europę za Bliski Wschód

08.11.2012

Obama kupił neutralność Putina w kwestiach Iranu i Bliskiego Wschodu. Ale coś za coś. Zapłacił Europą Środkowo - Wschodnią, skąd Ameryka się wycofała. I tak będzie dalej - uważa Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS.

Stefczyk. info: Co pana zdaniem zdecydowało o sukcesie Obamy?

Ryszard Czarnecki: Obama wygrał z kilku powodów. Po pierwsze umiał wykorzystać przewagę urzędu. Urzędujący prezydent ma w USA na starcie przewagę nad oponentem. Ten urząd jest doskonałym instrumentem do prowadzenia kampanii wyborczej. W zasadzie rzadko w historii USA zdarzali się prezydenci, którzy przegrywali swoją reelekcję. Dużo więcej jest przodków, w których potrafili ją obronić.
Drugi powód to fakt, że Obama trafił na czas braku realnego przywództwa wśród republikanów. Jego oponent Mitt Romney, był dość drewniany, kojarzony – co zresztą było maksymalnie eksponowane przez demokratów - z największym biznesem i biedniejsi Amerykanie się z nim nie utożsamiali, traktowali go nieufnie. Stąd też szereg biedniejszych białych wyborców głosowało na Obamę lub nie głosowało wcale.
Kwestia trzecia to to, że ewidentnie relatywnie wysoka frekwencja wyborcza posłużyła Obamie zwłaszcza wśród tych grup, które dotąd miały sporą absencję wyborczą. Mówię o ludności kolorowej Latynosach, o Murzynach. Oni poszli głosować i w ogromnej większości oddali głosy na Obamę. To na prawdę była kwestia mobilizacji tego elektoratu. Obaj robili to dość umiejętnie, ale jednak Obama potrafił zmobilizować tych, którzy normalnie nie głosują, a którzy są jego pewnym elektoratem. Wreszcie sprawa ostateczna to, że jak żartowano, to prezydenta USA wybiera 200 tys. obywateli ze swing states, które nie są ani bastionami republikanów, ani bastionami demokratów. Potwierdziła się też zasada, że kto wygrywa w Ohio, wygrywa wybory – w ogóle. W stanach niezdecydowanych wygrał Obama i to przesądziło.

A czego należy oczekiwać po jego drugiej kadencji, zwłaszcza w kontekście stosunków polsko – amerykańskich?

Gdy chodzi o politykę zewnętrzną to przede wszystkim będzie to kontynuacja pierwszej kadencji, co jest złą wiadomością dla Polski, ponieważ Obama wraz z Hilary Clinton dokonali zmiany priorytetów polityki zagranicznej w USA. Oni uznali, że główne wyzwania dla Waszyngtonu to kwestia irańska, kwestia Bliskiego Wschodu i Palestyny. A ponieważ we wszystkich tych sprawach Rosja poprzednio bardzo mocno forsowała zupełnie inną politykę niż Biały Dom, to doszło do ewidentnego dealu politycznego. Obama kupił neutralność Putina w tych dwóch kwestiach. Rosja, gdy jest mowa o Iranie, w kwestiach bezpieczeństwa w ONZ zachowuje się przecież inaczej niż jeszcze parę lat temu. I już w Moskwie nie przyjmuje się delegacji Hamasu. Oczywiście coś za coś. Jeśli Rosjanie ustępują, gdy chodzi o Bilski Wschód i Iran to płacą, gdzie indziej. I niestety płacą Europą. A konkretnie Europą Środkowo Wschodnią i południowym Kaukazem. Tam następuje wyraźne wycofanie się Amerykańskiej obecności politycznej, co oznacza, że Rosjanie dostają wolną rękę. To oznacza też odwrócenie się od środkowo - wschodnich sojuszników, od krajów które wybiły się na niepodległość spod wpływów sowieckich. Obama woli rozmawiać z Rosją.
Najbliższe 4 lata z Obamą w Biały Domu będą dla Polski złe także w polityce ekonomicznej. Z moich rozmów z niepolskimi politykami i biznesmenami – wynika, że rynki zareagowały niekorzystnie na elekcję Obamy. Wybór Obamy oznacza stagnację, spowolnienie gospodarcze. I to zły sygnał dla Polski, bo to co się dzieje w gospodarce amerykańskiej przekłada się na gospodarkę europejską a więc polską po. Przypominam, że niedawno Stany Zjednoczone wypadły poza pierwszą dziesiątkę krajów o najwyższym dochodzie PKB na głowę mieszkańca. A że jak w Ameryce ktoś ma katar, to my w Polsce kichamy - więc nie jest to dla nas optymistyczny sygnał. Na zasadzie zasady domina.
Choć żeby była jasność Romney'a uważałem od początku za mniejsze zło. On dawał pewne nadzieje na zmianę gospodarczą ale przede wszystkim politykę zagraniczną. Ale nie pewność.

A jak pan ocenia sam przebieg kampanii?

Strasznie mnie denerwuje obecny w polskich mainstreamowych mediach ton ,że Amerykanie są tacy wspaniali, bo po przegranej Romney pogratulował Obamie. Otóż chciałem powiedzieć, że była to najbardziej brutalna kampania wyborcza w USA w ostatnim stuleciu. Największą ilość pieniędzy wydawano na czarną kampanię, która formalnie nie była wprawdzie firmowana przez sztaby kandydatów ale oczywiście opłacana z ich pieniędzy. Warto pokazywać też tę druga stronę medalu. Te pieniądze poszły na spoty przedstawiające w negatywnym świetle obu kandydatów. Nawet w podczas prawyborów w partii demokratycznej rozpowszechniano spot, w którym kontrkandydat Obamy był przedstawiany w sposób budzący skojarzenia z totalitaryzmem, czy wręcz faszyzmem.

not. ansa

[fot.PAP/EPA]


Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook