Jedynie prawda jest ciekawa

Czarnecki o słowach Timmermansa: Mówi brednie

04.05.2017

Polityk skomentował także słowa Fransa Timmermansa, który w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika groził Polsce sankcjami.

- Jeżeli polska gospodarka jest bardziej konkurencyjna niż francuska, to może jest to czas na refleksje dla Francuzów, aby zmienić coś u siebie. Może czas zmienić swój krótki tydzień pracy, a jest legendarnie krótki — mówił na antenie Programu I Polskiego Radia Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, odnosząc się do słów kandydata na prezydenta Francji Emmanuela Macorna, który opowiedział się za sankcjami dla Polski.

Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości pytany był o apel prezydenta Andrzeja Dudy ws. zmian w Konstytucji.

- Wszelkie zmiany konstytucji powinny być efektem dyskusji i w parlamencie, ale także poza nim, to kwestia zaangażowania przedstawicieli społeczeństwa, ponieważ Konstytucja dotyczy wszystkich i dopiero efektem takiej debaty powinny być zmiany w Konstytucji. Mamy do czynienia z sytuacją akceptowaną, ale mało logiczną, kiedy prezydent, który posiada silniejszy mandat, który uzyskał więcej głosów wyborczych niż rządząca partią, ma de facto mniejszą władzę niż prezes Rady Ministrów. (…) Pytanie czy pójdziemy w systemu kanclerskiego, czy prezydenckiego. (…) Konstytucja sprzed 20 dekad była fotografią tamtej rzeczywistości gospodarczej. (…) Na pewno po 20 lata w sytuacji, kiedy mieliśmy i w jakiejś mierze mamy nadal do czynienia z transformacją ustrojową taka zmiana jest potrzebna i niezbędna — podkreślił Czarnecki.

Polityk skomentował także słowa Fransa Timmermansa, który w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika groził Polsce sankcjami.

- To jest magiel polityczny, lewicowy polityk w lewicowej gazecie lewicowe brednie mówi. To jest przykład typowej ucieczki od rzeczywistości. Timmermans zamiast zastanawiać się dlaczego jego partia dostała baty od własnych obywateli i Holendrzy mieli ją w nosie, woli prawić kazania nie tyle co na górze, a na depresjach holenderskich, nie zasługuje to na uwagę — skomentował słowa holenderskiego polityka wiceprzewodniczący PE.

Równie jednoznacznych i dosadnych słów Czarnecki użył, aby skomentować ostatnie wypowiedzi Emmanuela Macrona o Polsce.

- Bełkot bardzo młodego i niedoświadczonego polityka, który na polityce międzynarodowej się nie zna. Myślę, że szybko francuski establishment zaprosi go na dywanik i wytłumaczy mu, że jego słowa są wbrew interesom ekonomicznym Francji, która wciąż ma bardzo duże interesy w Polsce — podkreślił.

[fot. youtube.com TV Republika]

ems/ Polskie Radio ”Jedynka”.

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook