Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki o Merkel: „nie wszystko złoto, co się świeci”

18.05.2013

Donald Tusk może mieć kłopoty z powodu bezwarunkowego uznania dominacji Berlina w Europie. Przez całe lata trzymał się politycznej "spódnicy" Angeli Merkel, a teraz okazało się, że enerdowska biografia kanclerz pełna jest informacji o fascynacji reżimem komunistycznym. O skutkach krótkowzroczności i naiwności szefa polskiego rządu rozmawiamy z eurodeputowanym PiS Ryszardem Czarneckim.

STEFCZYK.INFO: Czy to, że z szafy Angeli Merkel wypadł enerdowski kościotrup będzie miał jakieś znaczenie dla Europy, dla Polski?

Ryszard Czarnecki: Na pewno ilustracja przysłowia „nie wszystko złoto, co się świeci” w kontekście polityki największego i najbogatszego państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest pewnym sygnałem i to istotnym. Myślę, że to może mieć jakieś konsekwencje dla wyników wyborów w Niemczech (jesienią tego roku – przyp. red.), a co za tym idzie dla wyborów nowych władz Unii Europejskiej, ponieważ mogą osłabnąć akcje Europejskiej Partii Ludowej, której motorem jest CDU - macierzysta partia pani Kanclerz.

Czy to, że Donald Tusk stworzył z kanclerz Merkel coś w rodzaju politycznego naczynia połączonego, to mu na dobre nie wyjdzie. I to też może być nauczką dla innych na przyszłość, prawda?

Sądzę, że Donald Tusk powinien przyswoić sobie powiedzenie, które stało się kanonem nie tyle niemieckiej, co brytyjskiej polityki, bardzo często stosował je Winston Churchill, choć pochodzi ono od polityka XIX-wiecznego (Henry John Temple – przyp. red.), „Wielka Brytania nie ma ani wrogów, ani przyjaciół, ma tylko interesy.”

Takie bezmyślne, bezrefleksyjne związanie przez Donalda Tuska losów kraju i swoich osobistych z jednym politykiem niemieckim, konkretnie z panią kanclerz, to było działanie bardzo krótkowzroczne i jest poważnym.

Czy ta proniemiecka, promerkelowa polityka Tuska to naiwność czy jakiś iperatyw wewnętrzny, przymus?

Są trzy czynniki. Po pierwsze Tusk nie czuje polityki międzynarodowej, a pani kanclerz oferowała mu bycie przewodniczką po tym skomplikowanym świecie skomplikowanych układów międzynarodowych. Po drugie Donald Tusk uznał, że lepiej byc z silniejszym nie wnikając, że tak naprawdę w relacjach polsko-niemieckich od 2007 r. panowała asymetria. To Niemcy nas wykorzystywali do swoich celów politycznych w Unii Europejskiej. Natomiast w sprawach ważnych dla Polaków, jak np. Gazociąg Północny, pakiet klimatyczny, czy chociażby sprawy mniej prestiżowe typu siedziba Europejskiego Instytutu Technologicznego. Niemcy nie poparli Polski, lecz Węgry.

Trzecim czynnikiem, w myśl przysłowia – na złość mamie odmrożę sobie uszy – Donald Tusk na złość Jarosławowi Kaczyńskiemu odwrócił politykę prowadzoną przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Jarosława Kaczyńskiego, czyli równoważenia wpływów niemieckich w Europie, czyli uznania ich ważnej roli, ale nie dominującej. Antykaczyński Tusk poszedł w stronę bezwarunkowego uznania dominacji Berlina. 

Każdy z tych trzech wymienionych przeze mnie czynników to przejaw politycznej bezmyślności, aby nie powiedzieć, że głupoty.

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: premier.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook