Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki o Merkel: „nie wszystko złoto, co się świeci”

18.05.2013

Donald Tusk może mieć kłopoty z powodu bezwarunkowego uznania dominacji Berlina w Europie. Przez całe lata trzymał się politycznej "spódnicy" Angeli Merkel, a teraz okazało się, że enerdowska biografia kanclerz pełna jest informacji o fascynacji reżimem komunistycznym. O skutkach krótkowzroczności i naiwności szefa polskiego rządu rozmawiamy z eurodeputowanym PiS Ryszardem Czarneckim.

STEFCZYK.INFO: Czy to, że z szafy Angeli Merkel wypadł enerdowski kościotrup będzie miał jakieś znaczenie dla Europy, dla Polski?

Ryszard Czarnecki: Na pewno ilustracja przysłowia „nie wszystko złoto, co się świeci” w kontekście polityki największego i najbogatszego państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest pewnym sygnałem i to istotnym. Myślę, że to może mieć jakieś konsekwencje dla wyników wyborów w Niemczech (jesienią tego roku – przyp. red.), a co za tym idzie dla wyborów nowych władz Unii Europejskiej, ponieważ mogą osłabnąć akcje Europejskiej Partii Ludowej, której motorem jest CDU - macierzysta partia pani Kanclerz.

Czy to, że Donald Tusk stworzył z kanclerz Merkel coś w rodzaju politycznego naczynia połączonego, to mu na dobre nie wyjdzie. I to też może być nauczką dla innych na przyszłość, prawda?

Sądzę, że Donald Tusk powinien przyswoić sobie powiedzenie, które stało się kanonem nie tyle niemieckiej, co brytyjskiej polityki, bardzo często stosował je Winston Churchill, choć pochodzi ono od polityka XIX-wiecznego (Henry John Temple – przyp. red.), „Wielka Brytania nie ma ani wrogów, ani przyjaciół, ma tylko interesy.”

Takie bezmyślne, bezrefleksyjne związanie przez Donalda Tuska losów kraju i swoich osobistych z jednym politykiem niemieckim, konkretnie z panią kanclerz, to było działanie bardzo krótkowzroczne i jest poważnym.

Czy ta proniemiecka, promerkelowa polityka Tuska to naiwność czy jakiś iperatyw wewnętrzny, przymus?

Są trzy czynniki. Po pierwsze Tusk nie czuje polityki międzynarodowej, a pani kanclerz oferowała mu bycie przewodniczką po tym skomplikowanym świecie skomplikowanych układów międzynarodowych. Po drugie Donald Tusk uznał, że lepiej byc z silniejszym nie wnikając, że tak naprawdę w relacjach polsko-niemieckich od 2007 r. panowała asymetria. To Niemcy nas wykorzystywali do swoich celów politycznych w Unii Europejskiej. Natomiast w sprawach ważnych dla Polaków, jak np. Gazociąg Północny, pakiet klimatyczny, czy chociażby sprawy mniej prestiżowe typu siedziba Europejskiego Instytutu Technologicznego. Niemcy nie poparli Polski, lecz Węgry.

Trzecim czynnikiem, w myśl przysłowia – na złość mamie odmrożę sobie uszy – Donald Tusk na złość Jarosławowi Kaczyńskiemu odwrócił politykę prowadzoną przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Jarosława Kaczyńskiego, czyli równoważenia wpływów niemieckich w Europie, czyli uznania ich ważnej roli, ale nie dominującej. Antykaczyński Tusk poszedł w stronę bezwarunkowego uznania dominacji Berlina. 

Każdy z tych trzech wymienionych przeze mnie czynników to przejaw politycznej bezmyślności, aby nie powiedzieć, że głupoty.

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: premier.gov.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook