Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: "Nie przejmowałbym się pogróżkami Kremla"

27.12.2013

Ukraiński portal internetowy podał informację, że Kreml szykuje "zemstę" wobec europarlamentarzystów. Mają to być "działania dyskredytujące" polityków. Mowa jest o trzynastu eurodeputowanych, w tym czterech z Polski: Pawła Kowala, Lena Kolarska-Bobińska, Jacek Saryusz-Wolski i Marek Siwiec. O tym czy jest się czego bać rozmawiamy z Ryszardem Czarneckim, także eurodeputowanym, który wspomagał Ukraińców na Euromajdanie.

STEFCZYK.INFO: Co pan sądzi o pogróżkach Moskwy pod adresem pańskich kolegów-europarlamentarzystów?

Ryszard Czarnecki: Nie przywiązywałbym wagi do tego typu spekulacji. Być może jest to element wojny psychologicznej Kremla. Być może jest to zwykła plotka. Bardziej niebezpieczny jest pomysł zgłoszony przez deputowanych z Partii Regionów objęcia zakazem wjazdu na terytorium Ukrainy osób, które nie są posłami lub europosłami, a które pomagały wspierać Euromajdan.

Ta lista, o której pan mówi, jest oczywiście szersza?

No tak, bo jest na niej trzydzieści parę. Gdyby Kreml czy Janukowycz uderzył w europosłów, to byłby krzyk. Zaś uderzenie w zwykłych obywateli; w studentów, czy innych, którzy przyjeżdżali do Kijowa pomagać, byłoby dużo bardziej skuteczne.

Jednak Kreml dość często udowadnia, że nie rzuca pogróżek na wiatr.

Tak, ale w tym przypadku nie wiemy, czy to faktycznie pogróżki ze strony Kremla, czy ukraińskich dziennikarzy. Nie wpadałbym w histerię, bo efektem spekulowania, czy Kreml coś komuś zrobi, czy nie, może być tylko osłabieniem woli zwłaszcza po stronie naszych kolegów z innych krajów, z zachodu Europy.

Czyli już nawet puszczenie w obieg takiej informacji może być na rękę Kremlowi i jego ukraińskim zwolennikom. Może być formą wywierania presji.

Myślę, że nie ma co spekulować, bo to może być własnie być elementem wojny psychologicznej Rosji, tym bardziej, iż nie ma na tej liście mnie czy Jacka Protasiewicza, a obaj byliśmy na Euromajdanie, on raz, ja dwa razy. Na razie bym w ogóle się tym nie przejmował.

Jakie są pańskie przewidywania co do rozwoju sytuacji na Ukrainie? Nastąpi uspokojenie sytuacji, czy Euromajdan będzie trwał. Zima póki co jest w miarę lekka.

Już parę dni temu zapadła decyzja, że Euromajdan będzie trwał bezterminowo. On oczywiście może być mniejszy. Zapał może osłabnąć i być mniejszy niż na początku. Ale on będzie cały czas. W niedziele będą organizowane manifestacje w Kijowie oraz w innych miastach zachodniej i – uwaga – wschodniej Ukrainy, co jest szczególnie ważne, bo pokazuje, iż dażenia europejskie nie są cechą jedynie zachodniej części tego państwa.

Sytuacja jest więc patowa i ona tak potrwa. Janukowyczowi nie opłaca się użycie siły i dopóki będzie mógł, to będzie tego unikał. Z kolei opozycji nie opłaca się żyrować władzy trochę fasadowego okrągłego stołu. Zresztą nawet jeśliby doszło do jakiegoś porozumienia między opozycją a władzą, to Euromajdan by nie posłuchał, a opozycja wszystko by straciła w oczach Ukraińców. Przypominam taką sprawę, że w 2005 r., gdy Juszczenko był prezydentem, to jeszcze przez miesiąc Majdan trwał i się nie rozszedł. Ludzie byli wówczas bardzo nieufni i okazało się po czasie, że mieli rację. Po tych doświadczeniach tym bardziej teraz Euromajdan będzie trwał.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook