Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: "Nie przejmowałbym się pogróżkami Kremla"

27.12.2013

Ukraiński portal internetowy podał informację, że Kreml szykuje "zemstę" wobec europarlamentarzystów. Mają to być "działania dyskredytujące" polityków. Mowa jest o trzynastu eurodeputowanych, w tym czterech z Polski: Pawła Kowala, Lena Kolarska-Bobińska, Jacek Saryusz-Wolski i Marek Siwiec. O tym czy jest się czego bać rozmawiamy z Ryszardem Czarneckim, także eurodeputowanym, który wspomagał Ukraińców na Euromajdanie.

STEFCZYK.INFO: Co pan sądzi o pogróżkach Moskwy pod adresem pańskich kolegów-europarlamentarzystów?

Ryszard Czarnecki: Nie przywiązywałbym wagi do tego typu spekulacji. Być może jest to element wojny psychologicznej Kremla. Być może jest to zwykła plotka. Bardziej niebezpieczny jest pomysł zgłoszony przez deputowanych z Partii Regionów objęcia zakazem wjazdu na terytorium Ukrainy osób, które nie są posłami lub europosłami, a które pomagały wspierać Euromajdan.

Ta lista, o której pan mówi, jest oczywiście szersza?

No tak, bo jest na niej trzydzieści parę. Gdyby Kreml czy Janukowycz uderzył w europosłów, to byłby krzyk. Zaś uderzenie w zwykłych obywateli; w studentów, czy innych, którzy przyjeżdżali do Kijowa pomagać, byłoby dużo bardziej skuteczne.

Jednak Kreml dość często udowadnia, że nie rzuca pogróżek na wiatr.

Tak, ale w tym przypadku nie wiemy, czy to faktycznie pogróżki ze strony Kremla, czy ukraińskich dziennikarzy. Nie wpadałbym w histerię, bo efektem spekulowania, czy Kreml coś komuś zrobi, czy nie, może być tylko osłabieniem woli zwłaszcza po stronie naszych kolegów z innych krajów, z zachodu Europy.

Czyli już nawet puszczenie w obieg takiej informacji może być na rękę Kremlowi i jego ukraińskim zwolennikom. Może być formą wywierania presji.

Myślę, że nie ma co spekulować, bo to może być własnie być elementem wojny psychologicznej Rosji, tym bardziej, iż nie ma na tej liście mnie czy Jacka Protasiewicza, a obaj byliśmy na Euromajdanie, on raz, ja dwa razy. Na razie bym w ogóle się tym nie przejmował.

Jakie są pańskie przewidywania co do rozwoju sytuacji na Ukrainie? Nastąpi uspokojenie sytuacji, czy Euromajdan będzie trwał. Zima póki co jest w miarę lekka.

Już parę dni temu zapadła decyzja, że Euromajdan będzie trwał bezterminowo. On oczywiście może być mniejszy. Zapał może osłabnąć i być mniejszy niż na początku. Ale on będzie cały czas. W niedziele będą organizowane manifestacje w Kijowie oraz w innych miastach zachodniej i – uwaga – wschodniej Ukrainy, co jest szczególnie ważne, bo pokazuje, iż dażenia europejskie nie są cechą jedynie zachodniej części tego państwa.

Sytuacja jest więc patowa i ona tak potrwa. Janukowyczowi nie opłaca się użycie siły i dopóki będzie mógł, to będzie tego unikał. Z kolei opozycji nie opłaca się żyrować władzy trochę fasadowego okrągłego stołu. Zresztą nawet jeśliby doszło do jakiegoś porozumienia między opozycją a władzą, to Euromajdan by nie posłuchał, a opozycja wszystko by straciła w oczach Ukraińców. Przypominam taką sprawę, że w 2005 r., gdy Juszczenko był prezydentem, to jeszcze przez miesiąc Majdan trwał i się nie rozszedł. Ludzie byli wówczas bardzo nieufni i okazało się po czasie, że mieli rację. Po tych doświadczeniach tym bardziej teraz Euromajdan będzie trwał.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook