Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: Nie ma izolacji Polski

15.06.2016

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

„To, że w pani Stronikowska została wskazana na pierwszym miejscu listy nie wynika z tego, że nam się to należy. Zdecydowały kryteria merytoryczne” – mówi Ryszard Czarnecki w rozmowie z wPolityce.pl, komentują fakt nominacji prokurator Grażyny Stronikowskiego do europejskiego Komitetu Nadzoru OLAF.


wPolityce.pl: Grażyna Stronikowska jako pierwsza Polka została nominowana do 5-osobowego Komitetu Nadzoru OLAF. Kim jest Pani Stronikowska?

Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości: Grażyna Stronikowska całe życie zawodowe związana była z prokuraturą – rejonową, okręgową, krajową. Pracowała w wydziałach do walki z przestępczością zorganizowaną i korupcją. Już w latach 2007-2011 pracowała w OLAF-ie jako polski ekspert narodowy. Co ciekawe, w latach 2000-2001 była prokuratorem na misji w Kosowie.

Czy sam fakt nominacji ma jakieś specjalne znaczenie?

Oczywiście, że ma. Mówimy tu o unijnej policji antykorupcyjnej. To bardzo ważna agenda Unii Europejskiej. Do tej pory, od momentu wejścia Polski do Unii, nie było tam naszego przedstawiciela. Świadczy to o wzroście znaczenia naszego kraju we Wspólnocie. Co ważne, ta decyzja zadaje kłam twierdzeniom, że Polska jest w jakiś sposób izolowana w Europie. Pokazuje to również, że rola Polski się nie zmniejsza, a wręcz przeciwnie – rola naszego kraju w unijnych strukturach wzrasta.

Może tu nie chodzi o kwestie wzrostu znaczenia naszego państwa, a po prostu pani Stronikowska jest odpowiednim fachowcem na to stanowisko?

Jest jasnym, że gdyby nie była wybitnym ekspertem i profesjonalistą, to by tej pozycji nie osiągnęła. Dlatego jest to sukces Polski i pani prokurator Stronikowskiej. Na pewno jednak, skoro taka nominacja następuje, to nie współgra to z wypowiedziami, że Polska jest izolowana w Europie.

Jak wygląda procedura wyboru do Komitetu Nadzoru OLAF? Potrzebne jest poparcie stronnictw politycznych czy to decyzja podejmowana po prostu przez urzędników?

Z pięciu członków OLAF, dwóch wskazuje Rada Europejska, jednego Komisja Europejska i dwóch Parlament Europejski. Kandydaci nadsyłają swoje kandydatury, następuje selekcja i o wyborze decyduje Komisja Budżetu, której jestem koordynatorem z ramienia Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Ta komisja na pierwszym miejscu wskazała właśnie panią Grażynę Stronikowską.

Wracając do domniemanej izolacji Polski w Unii. Jako przykład tego, że o izolacji nie może być mowy podajecie tego typu nominacje. A czy to nie jest tak, że jako członka Unii po prostu nie można nas izolować i jakieś stanowiska zawsze trzeba będzie przydzielić obywatelom Polski?

Nie ma żadnych parytetów. To nie jest tak, że każdy kraj musi mieć swojego komisarza w Komisji Europejskiej czy w chociażby swojego sędziego w Europejskim Trybunale Obrachunkowym. To samo tyczy się OLAF. Liczą się po prostu kryteria profesjonalizmu i tym większa radość, że bezdyskusyjnie wybrano panią Stronikowską. Oczywiście, że była potrzebna pewna akcja poparcia i dyskusja z grupami politycznymi. Ale to, że w efekcie pani Stronikowska została wskazana na pierwszym miejscu listy nie wynika z tego, że nam się to należy. Zdecydowały kryteria merytoryczne.

Rozmawiał Tomasz Karpowicz

fot. [wPolityce.pl/ANSA]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook