Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: Nie ma izolacji Polski

15.06.2016

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

„To, że w pani Stronikowska została wskazana na pierwszym miejscu listy nie wynika z tego, że nam się to należy. Zdecydowały kryteria merytoryczne” – mówi Ryszard Czarnecki w rozmowie z wPolityce.pl, komentują fakt nominacji prokurator Grażyny Stronikowskiego do europejskiego Komitetu Nadzoru OLAF.


wPolityce.pl: Grażyna Stronikowska jako pierwsza Polka została nominowana do 5-osobowego Komitetu Nadzoru OLAF. Kim jest Pani Stronikowska?

Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości: Grażyna Stronikowska całe życie zawodowe związana była z prokuraturą – rejonową, okręgową, krajową. Pracowała w wydziałach do walki z przestępczością zorganizowaną i korupcją. Już w latach 2007-2011 pracowała w OLAF-ie jako polski ekspert narodowy. Co ciekawe, w latach 2000-2001 była prokuratorem na misji w Kosowie.

Czy sam fakt nominacji ma jakieś specjalne znaczenie?

Oczywiście, że ma. Mówimy tu o unijnej policji antykorupcyjnej. To bardzo ważna agenda Unii Europejskiej. Do tej pory, od momentu wejścia Polski do Unii, nie było tam naszego przedstawiciela. Świadczy to o wzroście znaczenia naszego kraju we Wspólnocie. Co ważne, ta decyzja zadaje kłam twierdzeniom, że Polska jest w jakiś sposób izolowana w Europie. Pokazuje to również, że rola Polski się nie zmniejsza, a wręcz przeciwnie – rola naszego kraju w unijnych strukturach wzrasta.

Może tu nie chodzi o kwestie wzrostu znaczenia naszego państwa, a po prostu pani Stronikowska jest odpowiednim fachowcem na to stanowisko?

Jest jasnym, że gdyby nie była wybitnym ekspertem i profesjonalistą, to by tej pozycji nie osiągnęła. Dlatego jest to sukces Polski i pani prokurator Stronikowskiej. Na pewno jednak, skoro taka nominacja następuje, to nie współgra to z wypowiedziami, że Polska jest izolowana w Europie.

Jak wygląda procedura wyboru do Komitetu Nadzoru OLAF? Potrzebne jest poparcie stronnictw politycznych czy to decyzja podejmowana po prostu przez urzędników?

Z pięciu członków OLAF, dwóch wskazuje Rada Europejska, jednego Komisja Europejska i dwóch Parlament Europejski. Kandydaci nadsyłają swoje kandydatury, następuje selekcja i o wyborze decyduje Komisja Budżetu, której jestem koordynatorem z ramienia Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Ta komisja na pierwszym miejscu wskazała właśnie panią Grażynę Stronikowską.

Wracając do domniemanej izolacji Polski w Unii. Jako przykład tego, że o izolacji nie może być mowy podajecie tego typu nominacje. A czy to nie jest tak, że jako członka Unii po prostu nie można nas izolować i jakieś stanowiska zawsze trzeba będzie przydzielić obywatelom Polski?

Nie ma żadnych parytetów. To nie jest tak, że każdy kraj musi mieć swojego komisarza w Komisji Europejskiej czy w chociażby swojego sędziego w Europejskim Trybunale Obrachunkowym. To samo tyczy się OLAF. Liczą się po prostu kryteria profesjonalizmu i tym większa radość, że bezdyskusyjnie wybrano panią Stronikowską. Oczywiście, że była potrzebna pewna akcja poparcia i dyskusja z grupami politycznymi. Ale to, że w efekcie pani Stronikowska została wskazana na pierwszym miejscu listy nie wynika z tego, że nam się to należy. Zdecydowały kryteria merytoryczne.

Rozmawiał Tomasz Karpowicz

fot. [wPolityce.pl/ANSA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook