Jedynie prawda jest ciekawa

Czarnecki: Macron jest na pewno lepszy niż Le Pen

28.04.2017

„My jesteśmy patriotami NATO i chcemy, żeby Francja w NATO była, Macron też jest za tym. Jeśli chodzi o stosunek do Rosji, to z punktu widzenia polskiego Macron jest lepszy niż pani Le Pen, ponieważ Macron jest bardziej realistyczny, bardziej sceptyczny wobec Federacji Rosyjskiej, pani Le Pen jest dużo bardziej otwarta. Pod tymi dwoma względami Macron jest lepszy” - powiedział w programie #RZECZOPOLITYCE Ryszard Czarnecki, europoseł, wiceprzewodniczący PE.

Przyznał, że martwiąca jest wizja Europy Macrona.

„Nas martwi taka jego bardzo federalistyczna wizja Europy, opowiada się za Europą dwóch lub wielu prędkości. To nie jest rozsądne” – dodał.

Zdaniem polityka nowym prezydentem Francji zostanie Macron, ale w UE partie eurosceptyczne zaczynają zdobywać coraz silniejszą pozycję.

„Z jednej strony mamy sytuację, w której w Holandii wygrywa liberał – premier Rutte, w Austrii wygrywa pan Van der Bellen – prounijny, proeuropejski... Ale w Austrii niemal co drugi głosuje na kandydata antyeuropejskiego. W Holandii bardzo wyraźnie wzrosła ilość sympatyków, wyborców pana Geerta Wildersa, a co więcej pan Rutte wygrywa dzięki czemu? Dzięki bardzo – na finiszu kampanii – antyislamskiej  i wręcz takiej eurosceptycznej retoryce” - zwrócił uwagę europoseł.

Podobnie sytuacja wygląda we Francji.

„Na dwóch kandydatów z tej pierwszej czwórki, na skrajnego lewaka i na skrajną prawicę, czyli na panią Le Pen głosowało czterdzieści parę procent wyborców. I obaj ci kandydaci byli antyunijni, antynatowscy. A więc właśnie widać to – jeszcze wygrywają ci prounijni kandydaci, pewnie Macron wygra (...), ale jednocześnie bardzo rośnie elektorat antyestablishmentowy, antyunijny, antyeuropejski” – ocenił Ryszard Czarnecki.

wkt/#RZECZOPOLITYCE.PL

[fot. fratria]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook