Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: Jednym głosem ws. Gruzji

03.10.2013

"Na wniosek Ryszarda Czarneckiego - szefem misji obserwacyjnej PE wyborów prezydenckich w Gruzji został Krzysztof Lisek, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej. W rozmowie z portalem Stefczyk.info" - wnioskodawca tłumaczy motywy tego kroku.

Stefczyk. info: Dlaczego zgłosił pan kandydaturę Krzysztofa Liska, eurodeputowanego Platformy, na szefa misji obserwacyjnej Parlamentu Europejskiego w Gruzji? Otworzył się jakiś nowy rozdział we współpracy między PO i PiS? Przynajmniej w polityce zagranicznej?

Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS: To była jedyna realna polska kandydatura, która mogła przejść. Krzysztof Lisek jest autorem raportu Parlamentu Europejskiego na temat sytuacji w Gruzji,  politykiem, który - obok mnie - najczęściej bywa w tym kraju. A ogólnie przyjętym zwyczajem jest, że to przedstawiciel największej frakcji stoi na czele delegacji Parlamentu Europejskiego, która kontroluje przebieg wyborów. Ten wybór miał więc charakter zarówno merytoryczny jak i związany jest z pewnymi parytetami politycznymi. Akurat ws Gruzji poglądy Prawa i Sprawiedliwości i Krzysztofa Liska są podobne.  Nie mówię tu jednak o całej Platformie, bo parę miesięcy temu MSZ Radosława Sikorskiego zmienił swoje stanowisko w sprawie Gruzji, bardzo wyraźnie opowiadając się za ścisłymi relacjami z premierem Bidziną Ivanishvilim. My jednak - o czym świadczyła choćby lipcowa wizyta Jarosława Kaczyńskiego - uważamy, że naszym strategicznym partnerem w Gruzji był i pozostanie Michaił Saakashwili. Krzysztof Lisek uważa podobnie. Różni się w tej sprawie od szefa MSZ-u.

Kto ma w tej chwili największe szanse  na zwycięstwo w tych wyborach?

Wybory wygra - niemal na pewno - przedstawiciel obozu rządzącego, czyli de facto Bidzina Ivanishwili weźmie pełnię władzy. Ale następne wybory są w przyszłym roku. Są to wybory lokalne i tu widzę szansę dla opozycji skupionej wokół Sakaashwilego na odzyskanie terenu.

Na czym będzie polegała rola misji obeserwacyjnej? Czy spostrzeżenia poczynione w Gruzji mogą mieć później jakieś przełożenie na realną politykę wobec tego kraju?

Nasza ocena będzie miała ogromne znaczenie, ponieważ to od naszych obserwacji zależeć będzie czy Unia Europejska te wybory uzna, za przeprowadzone fair, czy też nie. W tym momencie właśnie w takich  krajach, które balansują na granicy demokracji, czy budzą obawy o proces demokratyczny, rola obserwatorów z ramienia Parlamentu Europejskiego jest absolutnie fundamentalna. Na podstawie naszych obserwacji będzie decydować nie tylko Parlament Europejski ale także w dużej mierze Komisja Europejska i Rada Unii. Jest to więc rola - jeśli chodzi o monitoring wyborczy i późniejsze decyzje polityczne zupełnie podstawowa.

Długo potrwa wasza misja?

Będziemy przebywać w Gruzji ok. 4-5 dni. To jest tak zwana krótka misja. Ale ponieważ i ja i Krzysztof Lisek byliśmy po parę razy w Gruzji w tym roku, ponieważ spotykamy się z politykami gruzińskimi i w Brukseli i w Strasburgu - to sytuacja w tym kraju jest nam dobrze znana.

Akurat Gruzja jest tym co polityków polskich łączy. Szkoda, że nie wszystkich, szkoda, że w tym gronie nie ma ministra Sikorskiego, który swoje stanowsko zmienił. Dobrze, że nie zmienił go Krzysztof Lisek. 

not. Anna Sarzyńska

[fot.ansa]

Zainteresował Cię artykuł?Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook