Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: Jednym głosem ws. Gruzji

03.10.2013

"Na wniosek Ryszarda Czarneckiego - szefem misji obserwacyjnej PE wyborów prezydenckich w Gruzji został Krzysztof Lisek, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej. W rozmowie z portalem Stefczyk.info" - wnioskodawca tłumaczy motywy tego kroku.

Stefczyk. info: Dlaczego zgłosił pan kandydaturę Krzysztofa Liska, eurodeputowanego Platformy, na szefa misji obserwacyjnej Parlamentu Europejskiego w Gruzji? Otworzył się jakiś nowy rozdział we współpracy między PO i PiS? Przynajmniej w polityce zagranicznej?

Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS: To była jedyna realna polska kandydatura, która mogła przejść. Krzysztof Lisek jest autorem raportu Parlamentu Europejskiego na temat sytuacji w Gruzji,  politykiem, który - obok mnie - najczęściej bywa w tym kraju. A ogólnie przyjętym zwyczajem jest, że to przedstawiciel największej frakcji stoi na czele delegacji Parlamentu Europejskiego, która kontroluje przebieg wyborów. Ten wybór miał więc charakter zarówno merytoryczny jak i związany jest z pewnymi parytetami politycznymi. Akurat ws Gruzji poglądy Prawa i Sprawiedliwości i Krzysztofa Liska są podobne.  Nie mówię tu jednak o całej Platformie, bo parę miesięcy temu MSZ Radosława Sikorskiego zmienił swoje stanowisko w sprawie Gruzji, bardzo wyraźnie opowiadając się za ścisłymi relacjami z premierem Bidziną Ivanishvilim. My jednak - o czym świadczyła choćby lipcowa wizyta Jarosława Kaczyńskiego - uważamy, że naszym strategicznym partnerem w Gruzji był i pozostanie Michaił Saakashwili. Krzysztof Lisek uważa podobnie. Różni się w tej sprawie od szefa MSZ-u.

Kto ma w tej chwili największe szanse  na zwycięstwo w tych wyborach?

Wybory wygra - niemal na pewno - przedstawiciel obozu rządzącego, czyli de facto Bidzina Ivanishwili weźmie pełnię władzy. Ale następne wybory są w przyszłym roku. Są to wybory lokalne i tu widzę szansę dla opozycji skupionej wokół Sakaashwilego na odzyskanie terenu.

Na czym będzie polegała rola misji obeserwacyjnej? Czy spostrzeżenia poczynione w Gruzji mogą mieć później jakieś przełożenie na realną politykę wobec tego kraju?

Nasza ocena będzie miała ogromne znaczenie, ponieważ to od naszych obserwacji zależeć będzie czy Unia Europejska te wybory uzna, za przeprowadzone fair, czy też nie. W tym momencie właśnie w takich  krajach, które balansują na granicy demokracji, czy budzą obawy o proces demokratyczny, rola obserwatorów z ramienia Parlamentu Europejskiego jest absolutnie fundamentalna. Na podstawie naszych obserwacji będzie decydować nie tylko Parlament Europejski ale także w dużej mierze Komisja Europejska i Rada Unii. Jest to więc rola - jeśli chodzi o monitoring wyborczy i późniejsze decyzje polityczne zupełnie podstawowa.

Długo potrwa wasza misja?

Będziemy przebywać w Gruzji ok. 4-5 dni. To jest tak zwana krótka misja. Ale ponieważ i ja i Krzysztof Lisek byliśmy po parę razy w Gruzji w tym roku, ponieważ spotykamy się z politykami gruzińskimi i w Brukseli i w Strasburgu - to sytuacja w tym kraju jest nam dobrze znana.

Akurat Gruzja jest tym co polityków polskich łączy. Szkoda, że nie wszystkich, szkoda, że w tym gronie nie ma ministra Sikorskiego, który swoje stanowsko zmienił. Dobrze, że nie zmienił go Krzysztof Lisek. 

not. Anna Sarzyńska

[fot.ansa]

Zainteresował Cię artykuł?Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook