Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: Gdyby teraz była II RP...

03.08.2013

Gdyby III RP była II Rzeczpospolitą... Gdyby w Belwederze urzędował Józef Piłsudski, a nie Bronisław Komorowski, zapewne wobec Powstańców Warszawskich uczyniłby to samo, co wobec Powstańców Styczniowych.

W wolnej Polsce Naczelnik Państwa objął sędziwych już bohaterów z 1863 bezpłatną opieką zdrowotną (nie było wtedy NFZ), zapewnił im specjalne mundury, nakazał oddawać im honory wojskowe i zapraszać na wszystkie uroczystości pułkowe. Otwierali oni wszystkie defilady wojskowe z okazji 11 Listopada, 3 Maja i 15 Sierpnia. A ówczesna prasa i radio nie wmawiały im, że niepotrzebnie walczyli o Polskę i że powinni raczej kolaborować z Rosjanami. Dla odrodzonej po rozbiorach Najjaśniejszej Rzeczypospolitej ci staruszkowie byli symbolami patriotyzmu, a nie "zaplutymi karłami reakcji" czy zbędnym sprzętem w nowym domu.

Ale mamy III RP, a Pałac Namiestnikowski − nomen omen − ma takiego, a nie innego lokatora. To wystarczy, aby sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nazywał Polaków motłochem, a następnie udawał się do kasy w celu odebrania pensji, ufundowanej z podatków  owego "motłochu".

W II Rzeczypospolitej zbudowano Gdynię i Centralny Okręg Przemysłowy − w III RP przemysł się zamyka. Między I a II wojną światową polscy politycy nie łasili się do obcych, a teraz...

Mamy obecnie upały, ale nie jest to jedyny powód, dlaczego w dzisiejszej Polsce jest tak bardzo duszno. Na szczęście w powietrzu czuć jeszcze coś: wielkie pragnienie wolności. Tak, jak 1 sierpnia 1944 i tak, jak 6 sierpnia 1914, gdy Pierwsza Kadrowa wyruszała w bój.

*Felieton ukazał się w skróconej formie w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"
[Fot. PAP/P.Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook