Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: Dmowski dziś

05.01.2014

Właśnie minęła 75. rocznica śmierci męża stanu, jakim był Roman Dmowski. Można go wielbić albo nie znosić, ale wniósł znaczący wkład do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz, co szczególnie godne podkreślenia, powrotu w granice państwa polskiego ówczesnych ziem zachodnich i północno-wschodnich.

Z przykrością obserwuję co dziś dzieje się z dziedzictwem Obozu Narodowego i ludźmi, którzy są „zawodowymi specjalistami od Dmowskiego”. Jedni go nie czytają, ale krytykują. Inni, owszem czytają, ale sprawiają jakby niewiele albo zgoła nic nie rozumieli z tego, o czym pisał.
Ci, którzy totalnie negują dorobek Romana Dmowskiego, często odrzucają w ogóle patriotyzm, tradycję, wspólnotę narodową jako taką. Ci zaś, którzy mają pełną gębę cytatów Dmowskiego jakby chyba nie są świadomi tego, co w gruncie rzeczy pisał jeden z Ojców II Rzeczypospolitej.
Po tylu dekadach aktualne zostało to, co ów syn warszawskiego kamieniarza mówił o polskim interesie narodowym i o tym, że w polityce międzynarodowej nie ma sentymentów. Zostało to co, podkreślał, iż nadrzędny jest interes państwa i, że to narody tworzą państwa, a nie odwrotnie. Cytowanie Dmowskiego dziś, by ukryć swój wazeliniarski stosunek do Rosji, czy niechęć do wyrwania Kijowa ze strefy wpływów Kremla – to coś na co by się sam Pan Roman nie zgodził.

Ryszard Czarnecki

*komentarz ukazał się w "Gazecie Polskiej Codziennie" (04.01.2014)

[fot.mysl.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook