Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: cztery razy wybory

04.06.2013

Przed nami prawdziwy polityczny maraton, a mówiąc ściślej, „polityczny czwórskok”.

W ciągu zaledwie półtora roku Polacy aż cztery razy pójdą do wyborczych urn. W ostatnią niedzielę maja 2014 roku odbędą się wybory do europarlamentu, podobnie jak w 27 innych krajach członkowskich Unii Europejskiej (w 27-miu poza Polską, bo wkrótce w UE będzie już Chorwacja). Mówiąc ściślej będą one trwały od czwartku (Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej) przez sobotę (Republika Czeska), po niedzielę 25 maja przyszłego roku (zdecydowana większość państw członkowskich Unii). Następnie, po paru kolejnych miesiącach 2014 roku odbędą się wybory samorządowe. W 2015 z kolei czekają nas najpierw wybory prezydenckie na przełomie wiosny i lata, a na przełomie października i listopada wybory do Sejmu i Senatu RP. To swoisty rekord III – i IV – RP. Nawet w momencie tzw. transformacji, agonii Starego i powstawania Nowego na przełomie lat 80-tych i 90-tych, w okresie siłą rzeczy przyśpieszonych wyborów, obywatele Rzeczpospolitej na czterokrotne uczestnictwo w akcie wyborczym potrzebowali 2 lat i kwartału (czerwiec 1989 – październik 1991, w obu przypadkach wybory parlamentarne). Będzie to więc rozciągnięty na 16-18 miesięcy proces wyborczy, który rzeczywiście może zmienić Polskę. Nie musi być więc jednych przełomowych wyborów, które odmienią oblicze kraju, ale raczej kilka, które mogą znacząco przewartościować obecną scenę polityczną.  
 
Efekt długiego postu
Szereg ekspertów, także dziennikarzy i polityków, zwraca uwagę na prawdopodobieństwo niskiej frekwencji wyborczej. Dla mnie nie jest to oczywiste. A przynajmniej nie musi dotyczyć każdych z tych czterech wyborów w tym samym stopniu. W czerwcu 2009 roku w wyborach do Parlamentu Europejskiego Polska miała jedną z najwyższych absencji w całej UE. Mniej chętnie do urn poszli tylko Słowacy i Litwini. Teraz wcale nie musi się to powtórzyć z dość oczywistego względu: wybory europejskie będą pierwszymi po długim wyborczym poście trwającym niemal 2 lata i 3 kwartały (wczesna jesień 2011 – późna wiosna 2014). To może zmniejszyć lub wyraźnie zmniejszyć absencję. Jest prawdopodobne, że wbrew wielu analitykom, będziemy mieć większą frekwencję niż w ostatnich wyborach do Parlamentu
Europejskiego (wówczas 24,5%). Jaki będzie wynik wyborów do Parlamentu w Brukseli i Strasburgu?  W 2009 roku bezapelacyjny triumf odniosła PO, uzyskując najlepszy swój wynik w historii (44%), co dało jej aż 25 mandatów. Nikt w PO nie wierzy w powtórzenie tego wyniku – to surrealizm. Kilkanaście mandatów to szczyt marzeń ugrupowania, które wtedy będzie rządzić niemal przez 7 lat. Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło przed 4 laty 27% poparcie i 15 mandatów. Był to, jak się później okazało, najgorszy wynik partii Jarosława Kaczyńskiego w wyborach między 2005 a 2011 rokiem. Jaki z tego wniosek? Ano taki, że Platformie, a także innym euroentuzjastycznym ugrupowaniom wybory europejskie „leżą”, bo zdeklarowani zwolennicy UE i jeszcze ściślejszej z nią integracji na te wybory po prostu ochoczo maszerują. Natomiast dla Prawa i Sprawiedliwości wybory do Parlamentu Europejskiego są najgorsze – gdy chodzi o wyniki – ze wszystkich. Potwierdzeniem tej tezy są pierwsze wybory europejskie w Polsce w roku 2004, gdy PiS z 12,6% i 7 mandatami ustąpił nie tylko PO (24% i 15 mandatami), ale też wyraźnie przegrał z LPR (prawie 16% i 10 mandatów), a tylko minimalnie wyprzedził Samoobronę (blisko 11% i 6 mandatami). Przestrzegałbym więc tych wszystkich, którzy uważają, że dla Prawa i Sprawiedliwości wybory do europarlamentu za niemal równo rok będą spacerkiem i kaszką z mleczkiem. Dla prawicowej opozycji wybory te byłyby znacznie łatwiejsze, gdyby wybierano przedstawicieli do Warszawy czy do samorządów lokalnego, a nie do Brukseli. Stąd też studziłbym raczej rozpalone głowy zwolenników mojego ugrupowania oczekujących od nas zadania partii Donalda Tuska ciężkiego nokautu. Te wybory mamy szansę wygrać, choć nie będzie to wcale łatwe. Nieco łatwiej, być może, będzie rok później….
 
Najmniej partyjne wybory
Wybory samorządowe są specyficzne. W gruncie rzeczy tylko na poziomie Sejmików Wojewódzkich możemy mówić o preferencjach partyjnych, wiktoriach czy porażkach poszczególnych ugrupowań. Im bardziej w dół, tym bardziej wyniki wyborów nijak się mają do centralnej sceny politycznej. Przykład z brzegu: w nowych wyborach do Rady Miasta Żagania (województwo lubuskie) w niedzielę 19 maja SD uzyskało lepszy wynik niż Platforma Żagańska oraz Prawo i Samorządność, a więc lokalne emanacje dwóch głównych partii w kraju. Czy to sygnał nagłego wzrostu znaczenia SD? Nie. To po prostu lokalna specyfika. Można się też spodziewać, że w wielu dużych miastach swoją pozycję obronią bezpartyjni prezydenci a nie kandydaci największych ugrupowań. I obojętnie, czy będzie to popierany przez PiS prezydent Kielc Wojciech Lubawski czy niegdyś związani z PO, a później przez nią zwalczani w większym lub mniejszym stopniu, prezydenci Wrocławia i Poznania: Rafał Dutkiewicz i Ryszard Grobelny. Ich zwycięstwa (lub porażki) nie będą raczej barometrem politycznych sympatii czy antypatii mieszkańców tych aglomeracji, a bardziej testem na osobistą popularność. Tym nie mniej najmocniej upartyjnione wybory do sejmików zapewne zmienią samorządową polityczną mapę Polski. Można spodziewać się po wyborach np. samodzielnych rządów Prawa i Sprawiedliwości na Podkarpaciu, a co najmniej współrządzenia, tytułem przykładu choćby w Małopolsce, Świętokrzyskim, Lubelskim czy na Mazowszu i Podlasiu. W sytuacji, gdy PiS nie ma władzy w żadnym z 16-stu sejmików może to być duża odmiana i wartość dodana dla Polski samorządowej.
 
Wariant czesko-słowacki
Wybory prezydenckie A.D. 2015 wcale nie muszą być, jak do niedawna przewidywało wielu politologów, „one-man show” obecnego prezydenta. Nie sądzę, aby ktokolwiek poważny chciałby założyć się o jego zwycięstwo już w pierwszej turze. A że to zwycięstwo wcale nie jest oczywiste, świadczy wypowiedź jego zwolennika w wywiadzie dla „Rzeczypospolitej” (18-19.05.2013), byłego wicepremiera Romana Giertycha, który prorokował prezydentowi z PO spore problemy. W dziesiątkach spraw jestem na biegunowo odmiennych pozycjach niż mecenas Giertych, ale w jednym się z nim muszę zgodzić: dalsze trwanie niepopularnego rządu Donalda Tuska może w znaczący sposób utrudnić reelekcję Bronisława Komorowskiego, a nawet spowodować – co oby – jego porażkę. Zwracam uwagę, że owa prognoza nie jest autorstwa polityka Prawa i Sprawiedliwości, lecz człowieka, który z lokatorem Pałacu Namiestnikowskiego maszerował w jednym szeregu 11 listopada 2012 roku.
Wreszcie, last but not least, wybory parlamentarne za niespełna półtora roku. W wypowiedzi profesora Janusza Czapińskiego, ale także cytowanego już Giertycha oraz szeregu innych komentatorów – których posądzić można o wszystko, ale nie o sympatię
do Jarosława Kaczyńskiego – świadczą że w szeroko rozumianym obozie władzy i jej sympatyków już się wie, że PO nie tylko ma z kim przegrać, ale też, że coraz mniej realny jest wymarzony przez Tuska „wariant czeski” czy „wariant słowacki”. Przypomnę, że w ostatnich wyborach w Republice Czeskiej wygrali socjaliści, ale rządu nie stworzyła zwycięska partia, a ugrupowanie z drugim, trzecim i czwartym wynikiem wyborów. Skądinąd identyczna sytuacja zdarzyła się aż trzykrotnie w ostatnich pięciu wyborach parlamentarnych u naszego innego południowego sąsiada: na Słowacji. Dwukrotnie Vladimír Mečiar i raz Robert Fico wygrali wybory, ale nie byli w stanie utworzyć rządu (przy czym w dwóch wypadkach chodziło o utrzymanie władzy). Przy spadających sondażach Platformy premier Tusk od dość dawna śnił o perpetuum mobile w postaci koalicji cordon sanitaire czyli PO-SLD i PSL. Inna sprawa czy wszystkim politykom PO byłoby do twarzy tworzenie rządu z formacją, która blokowała w Sejmie RP uchwałę w sprawie uczczenia pamięci Grzegorza Przemyka….
 
Budapeszt nad Wisłą
 Dziś widać już wyraźnie – a jest przecież dwa lata i kwartał do wyborów – że partia Jarosława Kaczyńskiego może jako pierwsza w Polsce po 1989 wygrać wybory na tyle mocno, aby samodzielnie tworzyć Radę Ministrów. Czy będzie to aż większość konstytucyjna, tak jak osiągnął to Victor Orban, a przewiduje to w polskim kontekście Janusz Czapiński i obawia się tego Roman Giertych – to już inna sprawa. Na pewno nie jest to political fiction i ryzykowne byłoby taki scenariusz z góry odrzucić.
Przed Polakami stoi szansa na zmianę złej władzy. Zapewne robić będziemy to etapami. 25 maja 2014 roku Polacy mogą pokazać rządowi PO-PSL żółtą kartkę, choć od tych wyborów władza się nie zmieni. Ale jak to na boisku politycznym często bywa arbiter – czyli społeczeństwo – po jednej żółtej sięga do kieszeni po drugą żółtą (wyborczą). Oznacza to kartkę czerwoną i pożegnanie z władzą. Donald Tusk, kibic piłkarski, na pewno zrozumie tę metaforę.

Ryszard Czarnecki

fot. M. Czutko

 *Artykuł ukazał się dziś również w "Rzeczpospolitej" w dziale Opinie: "Polityczne żółte kartki"

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook