Jedynie prawda jest ciekawa


"Czapa" kolejowa potrzebuje pieniędzy

13.11.2012

Grupa PKP planuje wyprzedaż swojego majątku. O tych planach nie ma dobrego zdania Jerzy Polaczek - minister transportu w latach 2005-2007

Co pan sądzi o pomyśle wyprzedawania się spółek PKP i skali tego procesu? To 13 spółek.

Pierwszą kwestią jest na podstawie jakiej oficjalnej strategii państwowej są tworzone tego rodzaju plany. Z tego co się orientują, to do 2013 r. obowiązuje uchwała Rady Ministrów z kwietnia 2007 r. o strategii dla transportu kolejowego właśnie do przyszłego roku. O innych takich dokumentach nic mi nie wiadomo.

A żeby było bardziej groteskowo. Gdy byłem w ubiegł tygodniu na posiedzeniu komisji infrastruktury, gdzie prezes PKP referował działania grupy PKP na lata 2012-2015, odniosłem wrażenie, że nadzorujący kolej wiceminister Andrzej Massel pierwszy raz oglądał tę prezentację. Każdy kto tam siedział miał podobne wrażenie.

Czyli te działania prywatyzacyjne PKP są działaniami ad hoc, panikarskimi w swej istocie?

Należy przypomnieć, że Grupa PKP za ostatnie pięć lat odnotowała dziesięciokrotnie większą stratę niż w latach, gdy rządziło PiS. Pomimo osiągnięcia równowagi finansowej na koniec 2007 r. w Grupie i pomimo zaprogramowanie przez rząd PiS na lata 2008 i 2009 oddłużenia Grupy PKP, w szczególności Przewozów Regionalnych, kolejne lata to są gigantyczne straty, perturbacje związane z wdrażaniem nowych rozkładów jazdy, a przede wszystkim obsuwa w dziedzinie bezpieczeństwa na kolei.

Warto przypominać do znudzenia, że kolej utraciła miliony pasażerów. Np. PKP Intercity w okresie rządów Donalda Tuska utraciły co czwartego pasażera.     

No to już w zasadzie mamy odpowiedź skąd taka „gorączka” prywatyzacyjna, tak?

Dodałbym jeszcze dodatkową kwestię, że jeśli nowi ludzie zarządzający Grupą PKP SA mówią o centralizacji podejmowania decyzji w funkcjonujących spółkach, więc ja się pytam, jak to się ma do procesu, w którym przeciętny klient, pasażer spodziewałaby się stopniowej likwidacji tej „czapy” kolejowej, a tutaj widać, że ona się rozrasta. Chcę przypomnieć, że do początku kwietnia tego roku zarząd PKP składał z czterech, pięciu osób wynagradzanych zgodnie z maksymalnymi stawkami ustawy kominowej. Poniżej było 15 biur w centrali.

Dzisiaj mamy trzyosobowy zarząd z wynagrodzeniami między 50 a 70 tysięcy złotych na kontraktach menadżerskich. Poniżej mamy siedmiu dyrektorów zarządzających, każdy z wynagrodzeniem poprzedniego prezesa PKP, a z biur, których było 15, powstało 21 departamentów. To ja się pytam: idzie nowe?

W Grupie PKP, w spółkach, wytworzył się mechanizm, który wręcz forsuje minister Sławomir Nowak, omijania przepisów wynagradzania menadżerów w spółkach skarbu państwa. Mało tego. Chcę zwrócić uwagę, że plany prywatyzacyjne np. PKP Energetyka to jest dalsza degradacja Polski w sferze inwestycji kolejowych.

ROZM: Slaw

[FOTO: G. Stachacz]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook