Jedynie prawda jest ciekawa


"Czapa" kolejowa potrzebuje pieniędzy

13.11.2012

Grupa PKP planuje wyprzedaż swojego majątku. O tych planach nie ma dobrego zdania Jerzy Polaczek - minister transportu w latach 2005-2007

Co pan sądzi o pomyśle wyprzedawania się spółek PKP i skali tego procesu? To 13 spółek.

Pierwszą kwestią jest na podstawie jakiej oficjalnej strategii państwowej są tworzone tego rodzaju plany. Z tego co się orientują, to do 2013 r. obowiązuje uchwała Rady Ministrów z kwietnia 2007 r. o strategii dla transportu kolejowego właśnie do przyszłego roku. O innych takich dokumentach nic mi nie wiadomo.

A żeby było bardziej groteskowo. Gdy byłem w ubiegł tygodniu na posiedzeniu komisji infrastruktury, gdzie prezes PKP referował działania grupy PKP na lata 2012-2015, odniosłem wrażenie, że nadzorujący kolej wiceminister Andrzej Massel pierwszy raz oglądał tę prezentację. Każdy kto tam siedział miał podobne wrażenie.

Czyli te działania prywatyzacyjne PKP są działaniami ad hoc, panikarskimi w swej istocie?

Należy przypomnieć, że Grupa PKP za ostatnie pięć lat odnotowała dziesięciokrotnie większą stratę niż w latach, gdy rządziło PiS. Pomimo osiągnięcia równowagi finansowej na koniec 2007 r. w Grupie i pomimo zaprogramowanie przez rząd PiS na lata 2008 i 2009 oddłużenia Grupy PKP, w szczególności Przewozów Regionalnych, kolejne lata to są gigantyczne straty, perturbacje związane z wdrażaniem nowych rozkładów jazdy, a przede wszystkim obsuwa w dziedzinie bezpieczeństwa na kolei.

Warto przypominać do znudzenia, że kolej utraciła miliony pasażerów. Np. PKP Intercity w okresie rządów Donalda Tuska utraciły co czwartego pasażera.     

No to już w zasadzie mamy odpowiedź skąd taka „gorączka” prywatyzacyjna, tak?

Dodałbym jeszcze dodatkową kwestię, że jeśli nowi ludzie zarządzający Grupą PKP SA mówią o centralizacji podejmowania decyzji w funkcjonujących spółkach, więc ja się pytam, jak to się ma do procesu, w którym przeciętny klient, pasażer spodziewałaby się stopniowej likwidacji tej „czapy” kolejowej, a tutaj widać, że ona się rozrasta. Chcę przypomnieć, że do początku kwietnia tego roku zarząd PKP składał z czterech, pięciu osób wynagradzanych zgodnie z maksymalnymi stawkami ustawy kominowej. Poniżej było 15 biur w centrali.

Dzisiaj mamy trzyosobowy zarząd z wynagrodzeniami między 50 a 70 tysięcy złotych na kontraktach menadżerskich. Poniżej mamy siedmiu dyrektorów zarządzających, każdy z wynagrodzeniem poprzedniego prezesa PKP, a z biur, których było 15, powstało 21 departamentów. To ja się pytam: idzie nowe?

W Grupie PKP, w spółkach, wytworzył się mechanizm, który wręcz forsuje minister Sławomir Nowak, omijania przepisów wynagradzania menadżerów w spółkach skarbu państwa. Mało tego. Chcę zwrócić uwagę, że plany prywatyzacyjne np. PKP Energetyka to jest dalsza degradacja Polski w sferze inwestycji kolejowych.

ROZM: Slaw

[FOTO: G. Stachacz]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook