Jedynie prawda jest ciekawa


Czaczkowska: Kard. Macharski był czcicielem Bożego Miłosierdzia

02.08.2016

- Kardynał Franciszek Macharski był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia i św. siostry Faustyny Kowalskiej - powiedziała publicystka Ewa Czaczkowska.

- Kardynał Franciszek Macharski był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia i św. siostry Faustyny Kowalskiej, bardzo przyczynił się do rozwoju kultu Bożego Miłosierdzia, to była jego duchowość - powiedziała PAP publicystka Ewa Czaczkowska.

"Kardynał Franciszek Macharski był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia i siostry Faustyny Kowalskiej. Miał bardzo duży wkład w rozwój kultu Bożego Miłosierdzia. Był najpierw jego prywatnym czcicielem, jeszcze w czasach przedwojennych, wtedy, jako młody chłopak poznał, pewnie jeszcze w bardzo okrojonym kształcie +Orędzie Bożego Miłosierdzia+, które przekazała siostra Faustyna. Miał w czasie wojny w domu obrazek Jezusa Miłosiernego" - powiedziała Czaczkowska, autorka książek biograficznych dotyczących osób związanych z Kościołem Rzymskokatolickim, w tym św. Faustyny Kowalskiej.

Zaznaczyła, że później, jako metropolita krakowski Macharski bardzo dużo zrobił dla rozwoju kultu Miłosierdzia Bożego. "To za jego czasów, gdy był metropolitą krakowskim, powstała Bazylika Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. To on też sprawił, że przyjechał na konsekrację tej bazyliki papież Jan Paweł II" - dodała.

"Był bardzo bliskim przyjacielem Karola Wojtyły. Należał do tego grona jego najbliższych przyjaciół" - powiedziała. Przypomniała, że także Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II, był

wielkim czcicielem Miłosierdzia Bożego. "Jeden metropolita krakowski, po drugim, byli czcicielami tego kultu, i to nie z nakazu, bo Kościół propaguje ten kult, ale z osobistego przekonania. To była ich duchowość" - zaznaczyła. "Blisko współpracował z siostrami ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała św. siostra Faustyna Kowalska" - dodała.

Podkreśliła, że Macharski był pierwszym hierarchą na świecie, którego zawołaniem biskupim stały się słowa "Jezu, ufam Tobie". "To było w 1979 r., czyli jeszcze przed beatyfikacją siostry Faustyny" - zauważyła.

"Kiedy zmarł, pomyślałam sobie, że poczekał do zakończenia Światowych Dni Młodzieży, by nie przerywać tej wielkiej fiesty, święta związanego z kultem Miłosierdzia Bożego" – powiedziała publicystka. "Gdyby mógł je świadomie przeżywać, to byłyby dla niego ogromną radością" - dodała.

Według niej, to, że Światowe Dni Młodzieży odbywały się w tym roku w Krakowie pod hasłem Bożego Miłosierdzia byłoby dla niego zwieńczeniem wieloletniej pracy, ale kolejnym zwieńczeniem. "Wydaje mi się, że najważniejszym momentem był dla niego 2002 r., kiedy w Krakowie w Łagiewnikach papież Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu" - zaznaczyła Czaczkowska.

"Byłby szczęśliwy, patrząc jak kult Bożego Miłosierdzia rozwija się" - powiedziała. "Wskazują na to rzesze pielgrzymów, które przyjeżdżają z całego świata do Sanktuarium w Łagiewnikach, które jest światowym centrum kultu Bożego Miłosierdzia. Pokazały to też tegoroczne Światowe Dni Młodzieży" - oceniła.

Kard. Franciszek Macharski, były metropolita krakowski, zmarł we wtorek w krakowskim szpitalu. Miał 89 lat.

 [fot. PAP/Andrzej Grygiel]

(PAP)/emer

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook