Jedynie prawda jest ciekawa


Czaczkowska: Kard. Macharski był czcicielem Bożego Miłosierdzia

02.08.2016

- Kardynał Franciszek Macharski był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia i św. siostry Faustyny Kowalskiej - powiedziała publicystka Ewa Czaczkowska.

- Kardynał Franciszek Macharski był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia i św. siostry Faustyny Kowalskiej, bardzo przyczynił się do rozwoju kultu Bożego Miłosierdzia, to była jego duchowość - powiedziała PAP publicystka Ewa Czaczkowska.

"Kardynał Franciszek Macharski był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia i siostry Faustyny Kowalskiej. Miał bardzo duży wkład w rozwój kultu Bożego Miłosierdzia. Był najpierw jego prywatnym czcicielem, jeszcze w czasach przedwojennych, wtedy, jako młody chłopak poznał, pewnie jeszcze w bardzo okrojonym kształcie +Orędzie Bożego Miłosierdzia+, które przekazała siostra Faustyna. Miał w czasie wojny w domu obrazek Jezusa Miłosiernego" - powiedziała Czaczkowska, autorka książek biograficznych dotyczących osób związanych z Kościołem Rzymskokatolickim, w tym św. Faustyny Kowalskiej.

Zaznaczyła, że później, jako metropolita krakowski Macharski bardzo dużo zrobił dla rozwoju kultu Miłosierdzia Bożego. "To za jego czasów, gdy był metropolitą krakowskim, powstała Bazylika Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. To on też sprawił, że przyjechał na konsekrację tej bazyliki papież Jan Paweł II" - dodała.

"Był bardzo bliskim przyjacielem Karola Wojtyły. Należał do tego grona jego najbliższych przyjaciół" - powiedziała. Przypomniała, że także Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II, był

wielkim czcicielem Miłosierdzia Bożego. "Jeden metropolita krakowski, po drugim, byli czcicielami tego kultu, i to nie z nakazu, bo Kościół propaguje ten kult, ale z osobistego przekonania. To była ich duchowość" - zaznaczyła. "Blisko współpracował z siostrami ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała św. siostra Faustyna Kowalska" - dodała.

Podkreśliła, że Macharski był pierwszym hierarchą na świecie, którego zawołaniem biskupim stały się słowa "Jezu, ufam Tobie". "To było w 1979 r., czyli jeszcze przed beatyfikacją siostry Faustyny" - zauważyła.

"Kiedy zmarł, pomyślałam sobie, że poczekał do zakończenia Światowych Dni Młodzieży, by nie przerywać tej wielkiej fiesty, święta związanego z kultem Miłosierdzia Bożego" – powiedziała publicystka. "Gdyby mógł je świadomie przeżywać, to byłyby dla niego ogromną radością" - dodała.

Według niej, to, że Światowe Dni Młodzieży odbywały się w tym roku w Krakowie pod hasłem Bożego Miłosierdzia byłoby dla niego zwieńczeniem wieloletniej pracy, ale kolejnym zwieńczeniem. "Wydaje mi się, że najważniejszym momentem był dla niego 2002 r., kiedy w Krakowie w Łagiewnikach papież Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu" - zaznaczyła Czaczkowska.

"Byłby szczęśliwy, patrząc jak kult Bożego Miłosierdzia rozwija się" - powiedziała. "Wskazują na to rzesze pielgrzymów, które przyjeżdżają z całego świata do Sanktuarium w Łagiewnikach, które jest światowym centrum kultu Bożego Miłosierdzia. Pokazały to też tegoroczne Światowe Dni Młodzieży" - oceniła.

Kard. Franciszek Macharski, były metropolita krakowski, zmarł we wtorek w krakowskim szpitalu. Miał 89 lat.

 [fot. PAP/Andrzej Grygiel]

(PAP)/emer

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook