Jedynie prawda jest ciekawa


Czabański: Władza unika dialogu

31.05.2012

O inicjatywie gdańskiej „Solidarności”, szansach na nowe wybory i lekceważeniu Polaków przez władzę portal Stefczyk.info rozmawia z Krzysztofem Czabańskim.

Stefczyk.info: Gdańska „Solidarność” wzywa Komisję Krajową, by podjęła kroki zmierzające do skrócenia kadencji Sejmu. Zdaniem związkowców rząd oszukał Polaków w kampanii wyborczej i obecnie potrzebne są wybory, by sprawdzić, czy wyborcy popierają m.in. zmiany w emeryturach. O czym to świadczy?

Krzysztof Czabański: Przyczyny apelu są dość oczywiste. Zgadzam się, że wyborcy zostali oszukani. Nie przedstawiono im rzeczywistych zamierzeń rządu po wyborach. Zrobiono to ze względów socjotechnicznych. PO ogłaszając zmiany wieku emerytalnego zmniejszyłaby sobie szanse na dobry wynik wyborczy. To by pokazało, że z zielonej wyspy stajemy się drugą Grecją. To powoduje, że postulat gdańskiej „Solidarności” ma racjonalne podstawy. On w moim przekonaniu jest bardziej racjonalny z racji zachowania władzy.

Co ma Pan na myśli?

Władza nie tylko nie przedstawiła swojego pomysłu przed wyborami, ale także w czasie jego realizacji unika jak diabeł święconej wody wszelkich konsultacji i rozmowy z obywatelami. To jest szerszy problem, niechęć do jakichkolwiek konsultacji jest obecna również w innych sprawach. Widać to w niepoważnym odniesieniu się władzy do propozycji konsultacji prezydenta z liderem opozycji, czy w przypadku koncesji dla TV Trwam. Pamiętajmy, że władza unika dialogu w sprawach, które uzyskały wsparcie milionów Polaków.

Władza to zlekceważyła. O czym to świadczy?

To, że władza zlekceważyła tak silny głos społeczeństwa, jest w demokracji rzeczą niebywałą. To są sygnały, które sugerują, że władze idą w stronę demokracji na wzór raczej rosyjski, a nie zachodni. To jest niepokojące.

Czy dziś widzi Pan szanse na realizacje postulatu dot. przedterminowych wyborów?

Bardzo dobrze, że „Solidarność” wyszła ze swoją inicjatywą. Cały czas trzeba alarmować, że sprawy idą w złym kierunku. Jednak nie mam złudzeń. Szansy na realizację tego postulaty nie są duże. Spodziewam się, że efekt polityczny tego apelu będzie zerowy. Władza nie po to unika dialogu, żeby podporządkować się takiej petycji. Oczywiście jest możliwe rozpisanie wyborów wcześniejszych. Jednak to będzie miało miejsce tylko wtedy, gdy będzie to korzystne dla PO. To może się odbyć np. w przede dniu informacji o plajcie takiej, jak w Grecji. Platforma może się wtedy zdecydować na wybory, jeśli one dadzą jej kolejne cztery lata spokoju. To jednak musi wynikać z rachunku korzyści, a nie nacisku związku.

Rozmawiał KL
[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook