Jedynie prawda jest ciekawa


Czabański we „wSieci”: Rozbroić wołyńską bombę

04.04.2014

Działania na rzecz zagwarantowania Polsce bezpieczeństwa, a kluczem do tego jest wolna Ukraina, nie oznaczają zapomnienia o tamtej tragedii. Taka teza to bzdura - pisze w tygodniku „wSieci” Krzysztof Czabański.

Kilkadziesiąt lat temu pod wojskową osłoną Niemców Ukraińcy spod znaku organizacji nacjonalistycznych wymordowali w bestialski sposób kilkadziesiąt tysięcy Polaków na Wołyniu. To było czystej wody ludobójstwo Nie możemy jako naród o tym zapomnieć.

Nie mogą o tym zapomnieć Ukraińcy. Ale to przecież wcale nie znaczy, że ofiarami tamtej zbrodni mają być współczesne pokolenia Polaków i Ukraińców. Dziś Ukraina wolna, demokratyczna, silna i przewidywalna jest dla Polski najlepszą gwarancją bezpieczeństwa przed imperialną Rosją. Musimy wokół Rosji Putina stworzyć kordon militarny i demokratyczny.

Skomplikowana, nieraz pełna okrucieństwa historia ukraińsko-polska nie może nam w tym przeszkodzić. Rzeź wołyńska była zakłamywana przez komunizm sowiecki i polski. Jednak w III RP powoli, bo powoli, prawda historyczna odnajdywała swoje miejsce w życiu publicznym.

Także prawda o polskiej hekatombie na Wołyniu. Pojawiają się opracowania naukowe, wydawnictwa popularnonaukowe, są organizowane sesje i sympozja, również zloty obywatelskie poświęcone pamięci ofiar. No i w sposób nieunikniony po pierwszym zrywie demokratycznym na Ukrainie, czyli po pomarańczowej rewolucji, sprawa ta pojawiła się jako niewygodny, ale ważny, problem polskiej polityki praktycznej. Nie została rozwiązana, bo większość polityków odrzucała ją od siebie niczym gorący kartofel. Próbował prezydent Lech Kaczyński, jednak nie zdążył dzieła doprowadzić do końca.

Cały artykuł Krzysztofa Czabańskiego w tygodniku „wSieci”. Także w wersji e-wydania. Polecamy!

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook