Jedynie prawda jest ciekawa

Czabański: Tusk jest celem tego ataku

21.06.2014

Goście Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3 na antenie Radia Warszawa omawiali aferę taśmową i reakcję na ujawnienie podsłuchów.

Piotr Zaremba wskazał, że nie wierzy, iż za ujawnieniem taśm stoi chęć doprowadzenia do wcześniejszych wyborów. „Na kogo mieliby stawiać autorzy tych taśm? Na PO pod nowym dowództwem? Być może chodzi jedynie o pewną zemstę. Przychylam się do tezy, że to jest odwetowa akcja, a nie jakiś scenariusz wyborczy” - tłumaczył, odnosząc się do uwagi, że ujawnienie taśm zbiega się w czasie z problemami Aleksandra Kwaśniewskiego. Zaremba wskazał, że nawet jeśli w tej sprawie uaktywnił się prezydent Komorowski, to przecież „nie stanie on na czele partii rządzącej”.

Krzysztof Czabański wskazał z kolei, że celem ujawnienia taśm jest osłabienie Donalda Tuska. „Oczywiste jest, że to Tusk jest celem tego ataku. To on jest zwornikiem, to on jest twórcą sytuacji, w jakiej państwo się znalazło. Nie wierzę w przyspieszone wybory. Nie wierzę, żeby to było celem operacji. Te cele mogą być różne, ale w mojej ocenie jednym z istotnych celów jest rekonfiguracja władzy. Chodzi o to, by patronem rządzących stał się prezydent” - tłumaczy publicysta.

Marcin Wikło rozwinął z kolei wątek Aleksandra Kwaśniewskiego. „Biznes lubi ciszę. Odsunięcie uwagi od Kwaśniewskiego to odsunięcie uwagi od Acronu, Ciechu i innych biznesów, z którymi związany jest Kwaśniewski” - tłumaczył dziennikarz „wSieci”.

Gość programu zaznaczał, że na całą sprawę należy patrzeć szerzej. „Punktem stała się redakcja Wprost i akcja ABW, która była tak nieudolna, że zakrawa na sabotaż. PiS wyczuł zdaje mi się krew i szansę na zmiany władzy” - mówił Wikło, wskazując, że PiS jednak stracił z oczu inne równie ważne wątki.

Zdaniem Krzysztofa Czabańskiego PiS powinien obecnie pójść za ciosem. „Posłowie z klubu PiS powinni ruszyć do wyborców, na spotkania w Polsce. Oni powinni być i rozmawiać z Polakami, co dzieje się z Polską i państwem” - tłumaczył.

Dodał, że „układ władzy w Polsce jest tak skonstruowany, że dopóki nie zacznie trzeszczeć między Rosją a Niemcami, to nic się tu nie zmieni”.

TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook