Jedynie prawda jest ciekawa


Czabański: Propozycje rządu też kosztują

06.09.2012

Fakt, że PiS ma ofertę, nie jest sprawą nową. Ta partia w mojej ocenie jest od dawna partią merytoryczną, która zajmuje się konkretami - mówi portalowi Stefczyk.info dziennikarz, były prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański.

Stefczyk.info: Minister Jacek Rostowski przedstawił na konferencji prasowej analizę programu i propozycji PiSu, które Jarosław Kaczyński przedstawił w niedzielę. Jak Pan ocenia pomysł, by minister finansów podliczał partię opozycyjną?

Krzysztof Czabański: Nie oburzałbym się specjalnie na sam pomysł takiej analizy. Jednak ona musiałaby inaczej wyglądać niż to, co miało miejsce. Jeśli resort finansów chce podsumować plany PiS, to niech będzie konsekwentny. To przecież nie jest tak, że propozycje rządowe nic nie kosztują i nie ma dla nich alternatywy. Niech zatem Platforma zrobi to, o czym mowa od dawna, i wprowadzi budżet zadaniowy, a nie resortowy. Niech rządzący przedstawią problemy do rozwiązania i wtedy będziemy porównywać, ile co kosztuje. Rostowski podlicza Kaczyńskiego, ale sam wydaje kupę forsy bez dobrych efektów.

Pomysł PiS, by wyjść z inicjatywą programową był dobry?

Widać potrzebę zmian. W tym sensie lider opozycji, zgłaszając swój pakiet zmian, wpisuje się w tę potrzebę społeczną. Jeśli rządowi nie podoba się ten sposób rządzenia, to niech zaproponuje swoje i niech wyjaśni, dlaczego jego pomysły są lepsze. Przy swoich rozwiązaniach też niech dokona rachunków i analiz. Gdyby tak było, podsumowanie resortu finansów nie przeszkadzałoby mi.

Na razie mamy podsumowanie. Nie widać jednak żadnych pomysłów, by rząd opracował swoje propozycje

Rząd do tej pory, przez poprzednią kadencję i obecną, nie wykazał ani razu żadnej chęci merytorycznej rozmowy na temat problemów, które stoją przed Polską lub, które trzeba już rozwiązać. Wystarczy pójść do parlamentu, żeby zobaczyć, że on stał się maszynką do głosowania, która przyjmuje wszystko, co chce koalicja. Nie zostawiono miejsca na rozmowę merytoryczną. Władza nie widzi takiej potrzeby. Zabiegi takie, jak obecne wystąpienie Rostowskiego, jeśli nie są wstępem do rozmowy merytorycznej, nie mają sensu. To kolejne odrzucenie jakiegokolwiek dialogu społecznego. Efekty tego są druzgoczące. To władza ma instrumenty, które mogą pozwolić na merytoryczną debatę. Jeśli władza nie chce takiej debaty, to może do takiej debaty nie dopuścić.

PiS przedstawił swoje wyliczenia, które diametralnie różnią się od wyliczeń resortu finansów

Wydaje się, że tą sprawą powinni się zająć niezależni eksperci. Byłoby bardzo pożądane, gdyby ekonomiści pochylili się nad propozycjami PiS. Ja nie mam wiedzy, by powiedzieć, które obliczenia są bardziej wiarygodne. Gdyby takie obliczenia pozwoliły rozpocząć debatę na temat najważniejszych problemów Polski, to powinno się je zrobić. Obawiam się jednak, że mimo ich wykonania rząd nie będzie chciał rozmawiać o tej sprawie.

Jarosław Kaczyński przedstawił program rządzenia. Czy PiS jest obecnie jedyną formacją z podobną ofertą?

PiS wielokrotnie formułował takie programy. Było wiele konwencji programowych czy wystąpień. Formacja ta i jej pomysły były jednak zawsze ośmieszane przez media. Zamiast debaty publicznej były kpiny. W Polsce nie ma debaty publicznej. Zamiast niej są jedynie debaty medialne. Ich celem jest jedynie ośmieszenie PiSu, a nie prowadzenie sensownej rozmowy. Fakt, że PiS ma ofertę, nie jest sprawą nową. Ta partia w mojej ocenie jest od dawna partią merytoryczną, która zajmuje się konkretami. Nie zmienia to niestety faktu, że nie widać perspektywy na przejęcie przez PiS władzy.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook