Jedynie prawda jest ciekawa


Czabański: Palikotowi chodzi tylko o lansowanie się

23.06.2012

O ostatnich sondażach, notowaniach poszczególnych partii politycznych oraz sondażowej modzie portal Stefczyk.info i wPolityce.pl rozmawia z Krzysztofem Czabańskim, byłym prezesem Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.

Stefczyk.info wPolityce.pl: Z sondażu CBOS wynika, że Ruch Palikota traci zwolenników. Mimo wielkich pieniędzy i przychylności mediów stracił większość poparcia. Obecnie ma jedynie 3 procent. O czym to świadczy?

Krzysztof Czabański: Wydaję mi się, że jest to wynik miotania się Janusz Palikota. On nie bardzo wie, czy jest liberałem, czy socjalistą, czy libertynem, czy prawicowcem. Chciałoby się powtórzyć za prokuraturą, że on ma zwyczajnie filozoficzne podejście do rzeczywistości. Ludzie, którzy liczyli na Ruch Palikota, przekonali się, że jemu o nic nie chodzi. On chce tylko się lansować. Nie jest wykluczone, że RP ma być taką krótkotrwałą przechowalnią ludzi rozczarowanych PO. Oni przez trochę mają popierać Palikota, a potem wracać do partii Tuska.

Inne wyniki zaskakują Pana? Platforma zyskuje, obecnie ma 32 procent

Mamy do czynienia z sukcesem PRowym, ale nie tylko, Euro. Wyniki PO są skutkiem Mistrzostw. Ich organizacja idzie na konto rządzących. Nikt już dziś nie pamięta od czego się zaczęło, dzięki komu otrzymaliśmy zgodę na organizowanie ME itd. Liczy się, kto obecnie jest na trybunach, kogo pokazują w telewizji. A pokazują premiera Tuska i prezydenta Komorowskiego. Przypływ głosów wydaje się więc naturalny. Ta tendencja może trwać dłużej, to zależy od sprawności Tuska.

Przed Euro mówiono w mediach o skali niezrealizowanych planów, opóźnieniach, zaniechaniach. To wszystko udało się przykryć mistrzostwami?

Ludzie postrzegają obecnie świat przez ekran telewizora, a tam króluje sport, feta, igrzyska. To jest ważniejsze, to przeważa. Emocje sportowe działają na rzecz władzy. Nie wiem, na ile to miało znaczenie, ale również należy zaznaczyć, że PiS nie znalazł dobrej formuły na te mistrzostwa. Świadczą o tym choćby sprzeczne wypowiedzi. Jan Tomaszewski mówił co innego niż Jarosław Kaczyński. Przekaz był niespójny. Szef partii mówił zdecydowanie inaczej niż legenda polskiej piłki. To robiło złe wrażenie.

PiS klucza to Euro nie znalazł. W sondażu z kolei traci 1 procent. To znaczy, że klucza do pozyskiwania nowych wyborców też nie ma?

Z wnioskami w tej sprawie należy poczekać do początku nowego sezonu politycznego, czyli do września. PiS zapowiada wtedy ofensywę programową. To pokaże, czy mamy do czynienia z sytuacją, w której opozycja nie jest w stanie przebić pułapu 30 procent. Na to pytanie nie znamy odpowiedzi. Częściową odpowiedź da nam właśnie jesień. Wygląda na to, że sytuacja gospodarcza będzie gorsza. Ludzie zaczną odczuwać w portfelach, że sprawy idą w złą stronę. Jeśli mimo tego, opozycja nie będzie zyskiwała znacząco, to będzie sygnał, że nie ma pomysłu na pozyskanie nowych zwolenników. Jednak z tym stwierdzeniem trzeba poczekać.

Na ile czasu dobre sondaże dają spokój Platformie Obywatelskiej? Czy, utrzymując się w konwencji Euro, one mogą być jak „gol strzelony do szatni”?

Jeśli nic specjalnego się nie wydarzy, sądzę, że władza może mieć spokój do września. Dobre notowania będą się utrzymywały. Wrzesień może być momentem zwrotnym, ale to w znacznej mierze zleży od opozycji. Warto również wspomnieć o pewnym trudnym do wytłumaczenia i przewidzenia trendzie widocznym u Polaków. Otóż wyborcy często głosują wbrew swoim interesom. Oni głosują na Platformę, mimo iż ona np. podnosi podatki, zwiększa obciążenia. Ten altruizm polityczny trwa. On jest irracjonalny i nieprzewidywalny. To może wypływać z narzucanej przez celebrytów mody. Media i kultura narzuca ludziom opinie, że PO jest ok, a prawica to obciach. I wyborcy idą za tym głosem, popierając PO wbrew swojemu interesowi społecznemu, ekonomicznemu. Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, jak długo mogą oni tak działać. Ten mechanizm może mieć bardzo istotny wpływ na wyniki sondaży i wyborów.

Rozmawiał saż
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook