Jedynie prawda jest ciekawa


Czabański o skargach dostawców: To dość dziwne

25.04.2017

Przedstawiciele dostawców płatnych telewizji poskarżyli się do Komisji Europejskiej.

Skarga izb zrzeszających dostawców płatnych telewizji do Komisji Europejskiej na projekt nowej ustawy abonamentowej "jest dość dziwnym przedsięwzięciem" - powiedział we wtorek przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Przedstawiony na początku marca projekt noweli ustawy o opłatach abonamentowych zobowiązuje dostawców telewizyjnych do przekazywania informacji o swoich klientach, dzięki czemu będzie od nich można ściągnąć abonament. Skargę do KE skierowało siedem organizacji zrzeszających nadawców telewizji satelitarnych i kablowych, którzy czują się zagrożeni przez proponowane przez polski rząd przepisy. Według nich proponowane zmiany oznaczają wprowadzenie nowej pomocy publicznej w Polsce, co jest zabronione przez prawo unijne. Zdaniem nadawców propozycje te naruszają zasadę neutralności technologicznej, bo przewidują objęcie niekorzystnymi warunkami regulacyjnymi tylko wybranych dostawców usług łączności elektronicznej.

"Dla mnie ta skarga jest dość dziwnym przedsięwzięciem dlatego, że nie wnikając w niuanse prawne (...), tak politycznie jak na to spojrzę, to wydaje mi się, że mamy do czynienia z taką sytuacją, że oto operatorzy telewizji płatnej, ci którzy dostarczają sygnał tych telewizji, dostarczają przy okazji sygnał mediów publicznych (...) i to wszystko oni robią za darmo" - powiedział Czabański w publicznym Radiu PiK w Bydgoszczy.

Dodał, że nie rozumie takiej sytuacji, ponieważ nadawcy w ten sposób wzbogacają swoją ofertę, a bez mediów publicznych ich oferta byłaby o wiele uboższa. "I oni nie są zainteresowani tym, żeby media publiczne mogły nadać swój program?" - pytał.

Przewodniczący RMN zaznaczył, że płacenie abonamentu jest obowiązującym prawem. "Nie widzę powodu żeby państwo nie mogło sięgnąć do instrumentów, które mają sprawdzić, kto płaci obowiązujący w państwie podatek. A tutaj +kablarze+ - jak są popularnie nazywani - jakby chcieli sprzeciwić się temu, żeby państwo mogło wyegzekwować obowiązujące prawo" - mówił Czabański.

Szef RMN, pytany jakie mogą być losy skargi, powiedział, że "jeżeli chodzi o Komisję Europejską, to trudno cokolwiek przewidywać, ponieważ tam nie rzeczy merytoryczne mogą odgrywać rolę".

Skarga polskich nadawców jest analizowana przez KE. "Odpowiadamy na wszystkie listy, które otrzymujemy. Część analiz, które przeprowadzamy, ma odpowiedzieć na pytanie, które prawo UE może wchodzić w grę" - powiedziała w ubiegły piątek na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Mina Andreewa.

Mly/PAP

fot. [wPolityce.pl/TVP.info]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook