Jedynie prawda jest ciekawa


Czabański: Nie ma co ich żałować

30.06.2012

Figurski ujawnia, że dopóki byli błaznami od czarnej roboty na rzecz lewicy i Platformy Obywatelskiej, a przeciwko prawicy, to mogli robić wszystko, co chcieli. Jak się okazało, że to może spowodować niedobrego dla salonu, ich działanie już się nie podoba – mówi portalowi wPolityce.pl Krzysztof Czabański, publicysta były prezes PAP i Polskiego Radia.

wPolityce.pl: Wojewódzki i Figurski stali się w końcu negatywnymi bohaterami polskiej debaty publicznej. Jak Pan ocenia zmianę, jaką wywołało obrażanie przez nich Ukrainek?

Krzysztof Czabański: Na początek warto przypomnieć, jak Figurski i Wojewódzki tłumaczyli się ze swojego zachowania w czasie tej audycji. Oni mówili, że jej ideą jest obnażanie polskich chamów i prostaków. Jak tłumaczyli sami prowadzący, a także ich obrońcy, w audycji wyśmiewano tych chamów i prostaków. Zachodzi więc bardzo ciekawa sytuacja, jeśli na serio wziąć ich tłumaczenia. W swojej audycji oni w sposób wulgarny napadali na Kaczyńskich, kpili z ludzi modlących się pod krzyżem, wtykali flagę w psie kupy. Robili to, co pochwala dzisiejszy salon. Ich obecne tłumaczenia oznaczają, że za chamów i prostaków mają ludzi z salonów liberalno-lewicowych. To oni zachowywali się w sposób, który przywołałem przed chwilą. Wojewódzki i Figurski jak twierdzą wyśmiewali te postawy, to znaczy, że oni atakują salon, którego stali się ulubieńcami, jak chamów i prostaków.

Ich audycja od dawna budziła niesmak, prowadzący łamali elementarne zasady kultury i  przyzwoitości. Dlaczego tym razem udało się wywrzeć skutecznie jakiś nacisk w tej sprawie?

Nie mam złudzeń. Zadziałały pieniądze, w właściwie poczucie zagrożenia dla pieniędzy. Firmy, które reklamują się przy okazji wszelkich audycji Wojewódzkiego, czy też korzystają z jego wizerunku w reklamach, cieszą się z wysokiej oglądalności programów Wojewódzkiego, ale z drugiej strony nie zależy im na kontrowersyjności, jak one to nazywają. Nie zależy im, żeby były utożsamiane z ludźmi zamieszanymi w sprawy powszechnie potępiane. W takich sytuacjach lepiej się wycofać. Firny boją się sytuacji, które mogą wytworzyć negatywny ich obraz. Myślę, że taki nacisk zadziałał w tej sprawie.

Potwierdzałaby to zmiana zdania radia

Radio bardzo znacząco zmieniło swoje podejście do tej sprawy. Początkowo szef Radia bronił audycji Wojewódzkiego i Figurskiego. Dopiero, jak do niego dotarło, że ta sprawa może rozpocząć procedurę odebrania Esce koncesji, zmienił zdanie. Już samo wszczęcie takiej procedury podważa pozycję biznesową radia na rynku reklamy. Dlatego zmieniono front. Groźby finansowe spowodowały usunięci audycji, zerwanie współpracy z jej autorami.

Figurski w wywiadzie dla „Wyborczej” żali się. Mówi, że jak „ironizowali na temat PiS-u, Jarosława Kaczyńskiego, gejów, ojca Rydzyka, Baracka Obamy czy nawet Jezusa, to nic się nie stało”

Bardzo dobrze, że do opinii publicznej przedostają się takie ich wypowiedzi. Oni ujawniają, że dopóki byli błaznami od czarnej roboty na rzecz lewicy i Platformy Obywatelskiej, a przeciwko prawicy, to mogli robić wszystko, co chcieli. Jak się okazało, że to może spowodować coś niedobrego dla salonu, że odłamkiem jakimś uderzyli w establishment, to już nie podoba się ich działanie. Zrozpaczeni zaczynają więc o tym mówić i się żalić. Nie ma co ich żałować. Trzeba się cieszyć, że te mechanizmy się ujawniają.

Ta sprawa może również zmienić klimat nabijania się i atakowania prawicy?

Nie. Nie miejmy złudzeń. Życie publiczne i zachowanie publiczne widziało już wiele sytuacji, w których ujawniano matactwa i skandaliczne praktyki, ale nie wpływało to na to, co działo się później. Co gorsze, nie miało to żadnego wpływu na sondaże partyjne, poparcie dla poszczególnych formacji i środowisk. To jest smutne, niezrozumiałe. Ale tak jest.

Rozmawiał KL
[Fot. EskaRock]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook