Jedynie prawda jest ciekawa


Czabański zapowiada, że będzie przed domem Jaruzelskiego

12.12.2011

Machina demokratyczno-prawna została wykorzystana, żeby twórcy stanu wojennego nie zostali rozliczeni. To mi się nie podoba – mówi portalowi Stefczyk.info Krzysztof Czabański, były prezes Polskiego Radia.

Stefczyk.info: Jak co roku przed domem Wojciecha Jaruzelskiego odbędzie się dziś w nocy manifestacja krytyków stanu wojennego. Pan się wybiera na to wydarzenie? Warto brać w nim udział?

Krzysztof Czabański: Wybieram się na manifestację przed domem Wojciecha Jaruzelskiego, mimo iż jestem przeziębiony. Przychodzę tam regularnie. Dla mnie i dla tej części mojego pokolenia, która współtworzyła „Solidarność”, jest to naturalne i oczywiste. Z naszej strony jest to wyraz hołdu dla wszystkich ofiar stanu wojennego oraz dowód naszej pamięci o nich. Naszą obecnością mówimy: pamiętamy, wiemy, oceniamy i nie podoba nam się to, że autorzy stanu wojennego nie zostali w żaden sposób rozliczeni. Oni nie zostali nawet symbolicznie skazani. Cała machina demokratyczno-prawna została wykorzystana do tego, żeby twórcy stanu wojennego uniknęli odpowiedzialności. To mi się nie podoba. Dlatego chodziłem i będę chodził w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego pod willę jego autora.

Pod dom przychodzi również wielu młodych ludzi. To optymistyczny znak?

To jest pewien fenomen, pozytywny znak, zaprzeczający wynikom badań opinii publicznej. Sondaże pokazują, że wiele osób usprawiedliwia twórców stanu wojennego. Wyniki sugerują, że nie powinno być żadnych rozliczeń związanych ze stanem wojennym. Swoista amnezja historyczna jest jednak czymś bardzo szkodliwym. Cieszę się, że są ludzie wśród młodszego pokolenia, którzy nie zgadzają się na amnezję, którzy chcą mieć dobrą pamięć historyczną. Oni nie chcą się podporządkować jakimś bieżącym grom politycznym.

Pojawiły się ostatnio wiadomości o złym stanie zdrowia Jaruzelskiego. Co będzie się działo z manifestacją pamięci o stanie wojennym po śmierci dyktatora?

Trudno powiedzieć, co się będzie wtedy działo. Nie myślę w tych kategoriach. Na razie w każdą rocznicę spotykamy się na Mokotowie przy ulicy Ikara. Gdyby się sytuacja zmieniła, trzeba będzie się zastanowić, co robić dalej. Dziś jednak nie ma takiej konieczności. Spotykamy się tam, gdzie zwykle.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. 13grudnia81.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook