Jedynie prawda jest ciekawa

Czabański zapowiada, że będzie przed domem Jaruzelskiego

12.12.2011

Machina demokratyczno-prawna została wykorzystana, żeby twórcy stanu wojennego nie zostali rozliczeni. To mi się nie podoba – mówi portalowi Stefczyk.info Krzysztof Czabański, były prezes Polskiego Radia.

Stefczyk.info: Jak co roku przed domem Wojciecha Jaruzelskiego odbędzie się dziś w nocy manifestacja krytyków stanu wojennego. Pan się wybiera na to wydarzenie? Warto brać w nim udział?

Krzysztof Czabański: Wybieram się na manifestację przed domem Wojciecha Jaruzelskiego, mimo iż jestem przeziębiony. Przychodzę tam regularnie. Dla mnie i dla tej części mojego pokolenia, która współtworzyła „Solidarność”, jest to naturalne i oczywiste. Z naszej strony jest to wyraz hołdu dla wszystkich ofiar stanu wojennego oraz dowód naszej pamięci o nich. Naszą obecnością mówimy: pamiętamy, wiemy, oceniamy i nie podoba nam się to, że autorzy stanu wojennego nie zostali w żaden sposób rozliczeni. Oni nie zostali nawet symbolicznie skazani. Cała machina demokratyczno-prawna została wykorzystana do tego, żeby twórcy stanu wojennego uniknęli odpowiedzialności. To mi się nie podoba. Dlatego chodziłem i będę chodził w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego pod willę jego autora.

Pod dom przychodzi również wielu młodych ludzi. To optymistyczny znak?

To jest pewien fenomen, pozytywny znak, zaprzeczający wynikom badań opinii publicznej. Sondaże pokazują, że wiele osób usprawiedliwia twórców stanu wojennego. Wyniki sugerują, że nie powinno być żadnych rozliczeń związanych ze stanem wojennym. Swoista amnezja historyczna jest jednak czymś bardzo szkodliwym. Cieszę się, że są ludzie wśród młodszego pokolenia, którzy nie zgadzają się na amnezję, którzy chcą mieć dobrą pamięć historyczną. Oni nie chcą się podporządkować jakimś bieżącym grom politycznym.

Pojawiły się ostatnio wiadomości o złym stanie zdrowia Jaruzelskiego. Co będzie się działo z manifestacją pamięci o stanie wojennym po śmierci dyktatora?

Trudno powiedzieć, co się będzie wtedy działo. Nie myślę w tych kategoriach. Na razie w każdą rocznicę spotykamy się na Mokotowie przy ulicy Ikara. Gdyby się sytuacja zmieniła, trzeba będzie się zastanowić, co robić dalej. Dziś jednak nie ma takiej konieczności. Spotykamy się tam, gdzie zwykle.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. 13grudnia81.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook