Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Czabański zapowiada, że będzie przed domem Jaruzelskiego

12.12.2011

Machina demokratyczno-prawna została wykorzystana, żeby twórcy stanu wojennego nie zostali rozliczeni. To mi się nie podoba – mówi portalowi Stefczyk.info Krzysztof Czabański, były prezes Polskiego Radia.

Stefczyk.info: Jak co roku przed domem Wojciecha Jaruzelskiego odbędzie się dziś w nocy manifestacja krytyków stanu wojennego. Pan się wybiera na to wydarzenie? Warto brać w nim udział?

Krzysztof Czabański: Wybieram się na manifestację przed domem Wojciecha Jaruzelskiego, mimo iż jestem przeziębiony. Przychodzę tam regularnie. Dla mnie i dla tej części mojego pokolenia, która współtworzyła „Solidarność”, jest to naturalne i oczywiste. Z naszej strony jest to wyraz hołdu dla wszystkich ofiar stanu wojennego oraz dowód naszej pamięci o nich. Naszą obecnością mówimy: pamiętamy, wiemy, oceniamy i nie podoba nam się to, że autorzy stanu wojennego nie zostali w żaden sposób rozliczeni. Oni nie zostali nawet symbolicznie skazani. Cała machina demokratyczno-prawna została wykorzystana do tego, żeby twórcy stanu wojennego uniknęli odpowiedzialności. To mi się nie podoba. Dlatego chodziłem i będę chodził w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego pod willę jego autora.

Pod dom przychodzi również wielu młodych ludzi. To optymistyczny znak?

To jest pewien fenomen, pozytywny znak, zaprzeczający wynikom badań opinii publicznej. Sondaże pokazują, że wiele osób usprawiedliwia twórców stanu wojennego. Wyniki sugerują, że nie powinno być żadnych rozliczeń związanych ze stanem wojennym. Swoista amnezja historyczna jest jednak czymś bardzo szkodliwym. Cieszę się, że są ludzie wśród młodszego pokolenia, którzy nie zgadzają się na amnezję, którzy chcą mieć dobrą pamięć historyczną. Oni nie chcą się podporządkować jakimś bieżącym grom politycznym.

Pojawiły się ostatnio wiadomości o złym stanie zdrowia Jaruzelskiego. Co będzie się działo z manifestacją pamięci o stanie wojennym po śmierci dyktatora?

Trudno powiedzieć, co się będzie wtedy działo. Nie myślę w tych kategoriach. Na razie w każdą rocznicę spotykamy się na Mokotowie przy ulicy Ikara. Gdyby się sytuacja zmieniła, trzeba będzie się zastanowić, co robić dalej. Dziś jednak nie ma takiej konieczności. Spotykamy się tam, gdzie zwykle.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. 13grudnia81.pl]

Warto poczytać

 1. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 2. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 3. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 4. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 5. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 6. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 8. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook