Jedynie prawda jest ciekawa


Cywiński: Merkel stała się więźniem własnej polityki

27.07.2016

Kanclerz Merkel, która nie może teraz zmienić kursu, stała się więźniem, zakładnikiem własnej polityki. Pierwszym objawem tego był deal z Turcją, wymuszony na całej wspólnocie - stwierdził na antenie radia WNET Piotr Cywiński, komentator tygodnika "wSieci".

"Fala przemocy w Niemczech trwa już od dawna, ale był to problem zamiatany pod dywan, zwłaszcza przez niemieckie media. Wszyscy pamiętamy, że najpierw była swego rodzaju pokazówka: balony, kwiaty, paczki na powitanie dla islamskich uchodźców na monachijskim dworcu i nie tylko. Na ile był to spontaniczny ruch, a na ile wykreowana przez media i polityków rzeczywistość, to już jest dzisiaj kwestia drugorzędna. Liczą się fakty, a te możemy streścić krótko: zaproszenie do Europy przez kanclerz Angelę Merkel było. Nastąpił niekontrolowany napływ liczonych w milionach azylantów, a wraz z tym pouczanie, a nawet groźby wobec krajów przeciwnych niefrasobliwej polityce Niemiec i próby wymuszenia na całej wspólnocie przyjęcia imigrantów. Po kolejnej tragedii w Niemczech mamy do czynienia z paniką, zaciskaniem pięści, złością, poczuciem bezradności, przeradzającym się w agresję" - podkreślił dziennikarz.

Piotr Cywiński podkreślił, że bunt niemieckiego społeczeństwa, które bierze sprawy w swoje ręce, najlepiej zobrazują oficjalne dane Federalnego Urzędu Kryminalnego, które pokazuje pond 1000 przypadków podpaleń w ośrodkach dla uchodźców. Podobnie wygląda liczba fizycznych napaści na cudzoziemców, które zostały zgłoszone. Liczba ta wzrosła dwukrotnie.

Zwrócił również uwagę, że wielkie partie w Niemczech znalazły się w trudnym położeniu.

"W sześciu landach chadecy z CDU stracili władzę. Samo CDU straciło 25 proc. wyborców. Podobne zjawisko istnieje także w stosunku do socjaldemokratów (SPD). Zyskuje natomiast nowa partia Alternatywa dla Niemiec - partia populistów. Kanclerz Merkel, która nie może teraz zmienić kursu, stała się więźniem, zakładnikiem własnej polityki. Pierwszym objawem tego był deal z Turcją, wymuszony na całej wspólnocie" - dodał.

"Pamiętam apel pani kanclerz, sprzed niespełna roku, kiedy w emocjonalnym przemówieniu, broniąc swojej polityki mówiła, że jeśli „nie przyjmiemy uchodźców, to nie jest to mój kraj”. Przeistoczyła się wtedy ona niemalże w rolę Matki Teresy. Dziś widzimy zupełnie odwrotne zjawiska. Po napływie tej milionowej fali uchodźców wielu Niemców mówi, że to nie jest ich kraj. Niemcy wpadli w pułapkę, którą sami sobie zastawili. W Niemczech istnieje realna groźba powtórki z lat 90. Tuż po zjednoczeniu przez Niemcy przetoczyła się potężna fala ekscesów o podłożu nienawiści do cudzoziemców. Oby się to nie powtórzyło, bo podobne tragedie wiszą w powietrzu - podkreślił Cywiński.

Jak dodał, powstaje nastrój nazbyt ostrej krytyki.

"Polscy politycy powinni być w tej kwestii powściągliwi. Zarówno w odniesieniu do Niemiec, jak i do kanclerz Angeli Merkel. Rzeczywiście znajdujemy się w trudnej sytuacji. Nie chodzi o bezkrytycyzm. Od analiz i ostrej krytyki są media. W polityce liczą się efekty. Angela Merkel i Joachim Gauck to osoby sprzyjające Polsce. Gdyby nastąpiła jakaś zmiana, to możemy znaleźć się w jeszcze trudniejszej sytuacji. Możemy mieć o wiele więcej problemów niż te, z którymi mieliśmy dotychczas do czynienia" - powiedział Piotr Cywiński.

 

wkt/radiownet.pl

[fot. youtube.com]
 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook