Jedynie prawda jest ciekawa


Cyryl jak Cyryl ale te metody

19.08.2012

Tak żartując mawiali mieszkańcy warszawskiej Pragi zaraz po II wojnie światowej o doświadczeniach z wizyt w budynku UB, który znajdował się w tej dzielnicy Warszawy przy ulicy św. Cyryla i Metodego.

Oczywiście nie chodzi o prostą analogię pomiędzy tamtymi wydarzeniami, a wizytą zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi patriarchy Cyryla I w Polsce, ale o to wszystko co się wokół tej wizyty dzieje w naszym kraju, a w szczególności w mediach tzw. głównego nurtu.

Media które jeszcze niedawno z lubością cytowały pewnego winiarza z Biłgoraja i jego zwolenników o pasibrzuchach biskupach, o powszechnej pedofilii w Kościele, o konieczności usunięcia krzyży z przestrzeni publicznej, wręcz o konieczności zapędzenia Kościoła do kruchty, nagle wręcz z dnia na dzień zmieniły ton i prześcigają się w komplementach wobec Kościoła i jego hierarchów.

Wspólne Przesłanie do Narodów Polski i Rosji podpisane przez arcybiskupa Michalika i patriarchę Cyryla w ostatni piątek w Warszawie, które jest powodem tej nagłej zmiany tonu mediów, jest rzeczywiście wydarzeniem ważnym w wymiarze religijno-moralnym ale znając uwikłania rosyjskiej cerkwi w zależności od rosyjskiej władzy i tamtejszych służb specjalnych, możemy przypuszczać, że stało się to za wcześniejszą zgodą jednych i drugich.

Ba, gwałtowne przyśpieszenie negocjacji tego dokumentu ze strony rosyjskiej i w konsekwencji przyśpieszenie terminu jego podpisania (znamienne było zaskoczenie jakie wyraził w tej sprawie w mediach nawet Adam Rotfeld, jeszcze niedawno szef MSZ, a obecnie współprzewodniczący komisji polsko - rosyjskiej do spraw trudnych), a także konieczność publicznego odcięcia się od tragedii Smoleńskiej narzucona stronie polskiej jak można się domyślać przez Cerkiew, niestety są wyraźnymi dowodami na to, że po tamtej stronie wszystko było uzgadniane z Kremlem, a zepchnięcie Smoleńska z agendy, nawet przez Kreml inspirowane.

Trudno wręcz zrozumieć dlaczego przy okazji podpisania takiego dokumentu pomiędzy Kościołem w Polsce i rosyjską Cerkwią nie było miejsca dla wspomnienia choćby w modlitwie śp. prezydenta Kaczyńskiego i wszystkich towarzyszących mu osób w drodze do Katynia w tym dwóch biskupów ordynariuszy Wojska Polskiego, katolickiego Tadeusza Płoskiego i prawosławnego Mirona Chodakowskiego.

Przesłanie do obydwu narodów ma jak już podkreśliłem ważny wymiar religijno-moralny i w tym wymiarze apel do wiernych obydwu kościołów o to aby modlili o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła, wyrządzonego sobie nawzajem, zasługuje na poparcie ale musi się to dokonywać w prawdzie i bez konieczności zapominania i przemilczania. Na szczęście w Przesłaniu znalazł się fragment, „że przebaczenie nie oznacza zapomnienia”.

Mocną stroną Przesłania jest jego 3 część „Wspólnie wobec nowych wyzwań” mającą ogromne znaczenie dla przyszłości Kościoła w Polsce i Cerkwi w Rosji i ta jest przemilczana przez środowiska liberalne i reprezentujące je media.

Mówi się tam między innymi o tym, „że pod pretekstem zachowania zasady świeckości lub obrony wolności kwestionuje się podstawowe zasady moralne oparte na Dekalogu. Promuje się aborcję, eutanazję, związki osób jednej płci, które usiłuje się przedstawić jako jedną z form małżeństwa, propaguje się konsumpcjonistyczny styl życia, odrzuca tradycyjne wartości i usuwa z przestrzeni publicznej symbole religijne”.

I dalej, „ uważamy, że ciężkim grzechem przeciw życiu hańbą współczesnej cywilizacji jest nie tylko terroryzm i konflikty zbrojne ale także aborcja i eutanazja”.

Kościół w Polsce szuka sojuszników do walki z cywilizacją śmierci i Cerkiew prawosławna tym sojusznikiem jak widać chce być.

Modlitwy o wzajemne wybaczenie krzywd i wszelkiego zła, walka przez obydwa Kościoły z cywilizacją śmierci to ważne przesłania podpisanego dokumentu ale trzeba pamiętać, że rosyjska Cerkiew żyje w silnych związkach z władzą na Kremlu i jest przez tę władzę wykorzystywana polityczne.

Trzeba mieć nadzieję, że Przesłanie nie będzie więc wykorzystywane ani przez władze w Rosji i w obecną władzę w Polsce do blokowania dochodzenia do prawdy chociażby w takich sprawach jak Katyń i Smoleńsk.

Trzeba także niejako przy okazji zwrócić uwagę jak makiaweliczni mogą być przedstawiciele obecnej władzy w Polsce i reprezentujące ich media, którzy od frontalnego ataku na Kościół mogą natychmiast przejść do przypisywania mu historycznych zasług jeżeli daje to szansę zepchnięcia z agendy niewygodnych dla władzy tematów.

A próba przedstawienia wizyty patriarchy Cyryla I w Polsce jako przedstawiciela całego prawosławia ma się nijak do rzeczywistości w tej części chrześcijaństwa.

Cyryl jak Cyryl ale te metody jak najbardziej więc odpowiada temu co władza i media zrobiły z wizytą tego dostojnika Cerkwi rosyjskiej w Polsce.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. PAP/L.Szymański]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook