Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Cugowski: mamy społeczeństwo jak za Gierka

30.12.2014

„Część społeczeństwa nie pamięta PRL-u. Oni słyszeli, że Kiszczak i Jaruzelski to ludzie pokoju”.

Krzysztof Cugowski, lider Budki Suflera, nie jest zachwycony stanem polskiego społeczeństwa. W jego ocenie mamy powtórkę z historii. „Dzisiejsze społeczeństwo jest podobne do społeczeństwa końcówki Gierka. Wtedy też ówczesna władza, mając nieswoje pieniądze, dala ludziom namiastkę luksusu. Różnica jest tylko to, że wtedy luksusem było dostanie kiełbasy czy pomarańczy” – mówił Cugowski w TV Republika.

„Dużą część naszego społeczeństwa stanowi pokolenie, które nie pamięta PRL-u czy stanu wojennego, oni tego wszystkiego nie wiedzą. Oni przez lata słyszeli, że Kiszczak i Jaruzelski to ludzie pokoju” – dodał.

Wskazał na elementarne zaniedbania, jakie widać w III RP. „Problem polega na edukacji. W czasie, kiedy młody człowiek staje się dorosły, zaczyna więcej rozumieć, zabiera mu się lekcje historii” – wskazał muzyk.

Cugowski zaznaczył, że obecny kształt oświaty prowadzi do ignorowania ważnych informacji i zastępowania ich jedynie kwestiami użytecznymi. „U nas nadszedł model edukacji amerykańskiej – minimum orientacji o świecie i swoim kraju, produkowanie ludzi, którzy mają pracować” – mówił. „Żeby społeczeństwo nie miało za wielkich ambicji, należy je kształtować w taki właśnie sposób – w odcięciu od tradycji i historii” – wyjaśniał.

TK,Telewizjarepublika.pl
[Fot. Youtube.pl]

Słowa kluczowe:

Polska

,

polityka

,

III RP

Warto poczytać

 1. wsieci-extra 30.03.2017

  Nowe "wSieci Extra"!

  Sieć Przyjaciół to społeczność czytelników serwisu wPolityce.pl i tygodnika „wSieci”.

 2. boj 30.03.2017

  "wSieci": Bój o MSZ

  Konrad Kołodziejski o poważnych zmianach w resorcie.

 3. zybert2017303 30.03.2017

  Zybertowicz: Wojna informacyjna prowadzona przez Rosję

  - Ostrzelanie konsulatu i próba zaaranżowania fałszywej rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy to elementy wojny informacyjnej prowadzonej przez Rosję — tak wczorajsze wydarzenia ocenił prof. Andrzej Zybertowicz.

 4. 1280px-AdamMichnik2012 30.03.2017

  Michnik: „ Kaczyński zrobi wszystko, żeby zniszczyć naszą gazetę”

  Adam Michnik udzielił wywiadu austriackiej gazecie „der Standard”, w którym stwierdził, że kłopoty "Gazety Wyborczej" są efektem działań prezesa PiS.

 5. bied11 30.03.2017

  Biedroń: Prior robił "porządek" w redakcjach

  Tajemniczy człowiek z Niemiec Peter Prior robił czystki w redakcjach gazet i wpływał na materiały prasowe, które w nich się ukazywały.

 6. jachvw 30.03.2017

  Jachowicz: Petru przygotowuje jakąś niespodziankę

  Jachowicz żartuje, że nie spał kilka nocy, bo martwił się, kto będzie premierem.

 7. met33 30.03.2017

  Abp Głódź: Chrześcijaństwo z Polski promieniuje na zewnątrz

  Chrześcijaństwo z Polski faktycznie promieniuje na zewnątrz i nie możemy nosić w sobie kompleksu - mówi w rozmowie z KAI abp Sławoj Leszek Głódź.

 8. flickrrrr-moody 29.03.2017

  Szewczak: Róbmy swoje, róbmy swoje

  "Dramat, nieszczęścia, upadek i bankructwa wieścił mistrz tanich frazesów prof. Leszka Balcerowicz i jego uczeń, ignorant ekonomiczny".

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook