Jedynie prawda jest ciekawa

Cugowski: mamy społeczeństwo jak za Gierka

30.12.2014

„Część społeczeństwa nie pamięta PRL-u. Oni słyszeli, że Kiszczak i Jaruzelski to ludzie pokoju”.

Krzysztof Cugowski, lider Budki Suflera, nie jest zachwycony stanem polskiego społeczeństwa. W jego ocenie mamy powtórkę z historii. „Dzisiejsze społeczeństwo jest podobne do społeczeństwa końcówki Gierka. Wtedy też ówczesna władza, mając nieswoje pieniądze, dala ludziom namiastkę luksusu. Różnica jest tylko to, że wtedy luksusem było dostanie kiełbasy czy pomarańczy” – mówił Cugowski w TV Republika.

„Dużą część naszego społeczeństwa stanowi pokolenie, które nie pamięta PRL-u czy stanu wojennego, oni tego wszystkiego nie wiedzą. Oni przez lata słyszeli, że Kiszczak i Jaruzelski to ludzie pokoju” – dodał.

Wskazał na elementarne zaniedbania, jakie widać w III RP. „Problem polega na edukacji. W czasie, kiedy młody człowiek staje się dorosły, zaczyna więcej rozumieć, zabiera mu się lekcje historii” – wskazał muzyk.

Cugowski zaznaczył, że obecny kształt oświaty prowadzi do ignorowania ważnych informacji i zastępowania ich jedynie kwestiami użytecznymi. „U nas nadszedł model edukacji amerykańskiej – minimum orientacji o świecie i swoim kraju, produkowanie ludzi, którzy mają pracować” – mówił. „Żeby społeczeństwo nie miało za wielkich ambicji, należy je kształtować w taki właśnie sposób – w odcięciu od tradycji i historii” – wyjaśniał.

TK,Telewizjarepublika.pl
[Fot. Youtube.pl]

Słowa kluczowe:

Polska

,

polityka

,

III RP

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook